Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-1: Απόδραση από το Περιστέρι με Κρίστισιτς * Αστέρας-Παναιτωλικός 2-1: Μίλησε ο Ντέλετιτς * Άρης-Πανιώνιος 2-0: Στο ρυθμό των Γκάμα-Φετφατζίδη * Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-0: Πράσινο πάρτι γενεθλίων στο ΟΑΚΑ

Super League 1: Πέρασε από το Περιστέρι με Κρίστιτσιτς η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Σέρχιο Αραούχο, επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι χάρη σε εξαιρετικό γκολ του Νέναντ Κρίστισιτς και έκανε αποφασιστικό βήμα για να “κλειδώσει” την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Με την… αύρα του Σέρχιο Αραούχο και παρά τις σημαντικές απουσίες των Όγκνιεν Βράνιες, Πέτρου Μάνταλου και Νέλσον Ολιβέιρα, η ΑΕΚ κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Περιστέρι, επικρατώντας 1-0 του Ατρομήτου. “Χρυσός” σκόρερ για την Ένωση ο Νέναντ Κρίστισιτς στο 64ο λεπτό, με τον Σέρβο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχη κεφαλιά ύστερα από εξαιρετική σέντρα του MVP Ντάμιαν Σιμάνσκι.

Πλέον, ύστερα από τη συγκεκριμένη σημαντική νίκη, οι “κιτρινόμαυροι” κάνουν αποφασιστικό βήμα για να “κλειδώσουν” την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, έχοντας, μάλιστα, τον βασικό διώκτη, Παναθηναϊκό εντός έδρας την επόμενη εβδομάδα. Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος πραγματοποίησε μία μέτρια εμφάνιση και βλέπει τις ελπίδες για εξάδα να μειώνονται αισθητά.

1. Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΕ ΑΡΑΟΥΧΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΔΙΑ… ΠΟΔΟΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΥ

Ο Μάσιμο Καρέρα, εξαιτίας και των τριών σημαντικών απουσιών των Βράνιες, Μάνταλου και Ολιβέιρα, αναγκάστηκα να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του, προχωρώντας σε μία έκπληξη στην αρχική ενδεκάδα του αγώνα με τον Ατρόμητο. Ο Σέρχιο Αραούχο, παρότι δεν έχει συμπληρώσει… 48ωρο στην Ελλάδα, πήρε φανέλα βασικού από τον Ιταλό κόουτς, ο οποίος τον χρησιμοποίησε ως παρτενέρ του Μάρκο Λιβάγια στην κορυφή της επίθεσης.

Μάλιστα, ο Αργεντινός επιθετικός μπήκε φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας σε καλή κατάσταση και χάνοντας τις δύο πρώτες καλές ευκαιρίες της Ένωσης στην αναμέτρηση. Συγκεκριμένα, μόλις στο 6ο λεπτό πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Έλντερ Λόπες, αλλά ο Κυριάκος Κιβρακίδης απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, ενώ επτά λεπτά αργότερα είχε μία άστοχη κεφαλιά υπό την πίεση του Αλέξανδρου Κατράνη.

2. ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ΔΥΝΑΤΑ ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ

Γενικότερα, οι “κιτρινόμαυροι” πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να έχουν έναν παθητικό ρόλο και να μην κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Βασίλη Μπάρκα. Μετά το 20ό λεπτό, την… σκυτάλη στις ευκαιρίες για την ΑΕΚ πήρε ο Ντάμιαν Σιμάνσκι, έχοντας μία ωραία κεφαλιά που βρήκε ελάχιστα και στο δεξί δοκάρι του Μπάλας Μέγερι, αλλά και τη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του στο πρώτο μέρος στο 30′. Ο Νέναντ Κρίστισιτς συνεργάστηκε με Μάρκο Λιβάγια και Σέρχιο Αραούχο, με τον Αργεντινό να αφήνει στον Πολωνό μέσο, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Στα τελευταία 15 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν παίχτηκε ουσιαστικά ποδόσφαιρο. Τα δυνατά μαρκαρίσματα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων είχαν ως αποτέλεσμα να υπάρξουν αρκετές στιγμές έντασης. Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κιβρακίδη για φάουλ πάνω στον Αραούχο, ενώ στο 43′ ο Λιβάγια έριξε αγκωνιά σε μία διεκδίκηση της μπάλας στον Κατράνη, αλλά τη γλίτωσε με κίτρινη κάρτα. Μάλιστα, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, προκλήθηκε σύρραξη ύστερα από ένα φάουλ του Σιμόες στον Μπουζούλατζιτς, αλλά με την παρέμβαση του Σιδηρόπουλου ηρέμησαν τα πνεύματα.

Ατρόμητος: Μέγερι, Κιβρακίδης, Κατράνης, Στρούγγης, Γούτας, Χαρίσης, Μπουσούλατζιτς (71′ Βέλλιος), Ανδρούτσος (71′ Ούμπιδες), Νταβιώτης (75′ Ντε Πο), Ενσικουλού, Γιακουμάκης.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Λόπες, Μπακάκης, Σιμόες, Σιμάνσκι (85′ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστιτσιτς, Λιβάια (91′ Αλμπάνης), Αραούχο (53′ Βέρντε).

Αστέρας – Παναιτωλικός 2-1: Μίλησε ο Ντέλετιτς στο τέλος για τους Αρκάδες

Ο Αστέρας με γκολ του Μίλος Ντέλεντιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-1 και πλέον κοιτάει ψηλότερα. Ο Σέρβος στο ντεμπούτο του με τους Αρκάδες βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του.

Ο Αστέρας έχοντας ως κορυφαίο και σκόρερ στις καθυστερήσεις τον νεαποκτηθέντα Μίλος Ντέλετιτς έφτασε στη νίκη επί του Παναιτωλικού με 2-1 και πλέον οι Αρκάδες κοιτούν ψηλότερα.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι που στάθηκαν άτυχοι καθώς είχαν δύο δοκάρια μπορούν να κρατήσουν μόνο την καλή εικόνα που έδειξαν σε ένα ακόμη παιχνίδι.

Αυτά είναι τα τρία πράγματα που μας έμειναν από την αναμέτρηση της Τρίπολης:

1. ΙΔΑΝΙΚΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΓΙΑ ΝΤΕΛΕΤΙΤΣ

Ο Ντέλετιτς πήρε μεταγραφή την Παρασκευή στον Αστέρα, λίγο πριν ολοκληρωθεί η μεταγραφική περίοδος, και δύο μέρες μετά έκανε το ντεμπούτο του με τους Αρκάδες. Ο Σέρβος μπήκε λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος αναγκαστικά καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς ο Ριέρα.

Με την είσοδο του έδωσε πνοή στην επίθεση του Αστέρα, βοήθησε αρκετά και έκανε την ομάδα του να παίζει γρηγορότερα στην επίθεση. Πήρε αρκετές προσπάθειες στα πόδια του και έχασε μια καλή στιγμή για να σκοράρει λίγο πριν τη συμπλήρωση 80 λεπτών αγώνα.

Ο Σέρβος όμως μίλησε στο 90+3′. Σε σέντρα του Τασουλή από τα αριστερά πήρε μια ωραία διαγώνια κεφαλιά και νίκησε τον Φερνάντες που έως τότε φαινόταν ανίκητος. Ο Ντέλετιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σκόραρε και πανηγύρισε έξαλλα βγάζοντας τη φανέλα του.

2. ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΡΙΑ ΔΟΚΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΑΣΕΙΣ

Παρά τη σημασία που είχε ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Τρίπολη έγινε ένα αρκετά καλό παιχνίδι. Τόσο ο Αστέρας όσο και ο Παναιτωλικός δημιούργησαν αρκετές φάσεις εκτός των γκολ που πέτυχαν. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο πρώτο μέρος και σωρεία χαμένων ευκαιριών με τους Ντέλετιτς, Μπαράλες και Κρέσπι.

Από την άλλη και οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν τις δικές τους στιγμές με τους Ντάουντα και Ρόσα να ταλαιπωρούν την άμυνα του Αστέρα. Μάλιστα είχαν και δύο δοκάρια, το πρώτο με τον Ντάουντα και το δεύτερο σε λάθος κεφαλιά του Μπαράλες και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1.

Για τη σημασία που είχε η αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες δεν υπήρξε σκοπιμότητα στο παιχνίδι και αυτό ήταν κάτι αρκετά θετικό.

3. ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΝΤΑΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΡΟΣΑ

Η εικόνα του Παναιτωλικού έχει αλλάξει άρδην στα τελευταία παιχνίδια και έχει γίνει καλύτερη. Κάτι που είδαμε και στο ματς με τον Αστέρα. Οι Ντάουντα και Φάρλεϊ Ρόσα είναι οι παίκτες που έχουν οδηγήσει κυρίως σε αυτή την αλλαγή της αγωνιστικής εικόνας της ομάδας του Αγρινίου.

Οι περισσότερες μπάλες στην επίθεση περνούν από τα πόδια τους. Όλες οι ενέργειες έχουν αποδέκτες αυτούς τους δύο που προσπαθούν είτε με ατομικές ενέργειες, είτε με συνδυασμό των δύο τους να διασπάσουν κάθε άμυνα όπως έκαναν και στο ματς με τον Αστέρα.

Κάθε καλή ενέργεια του Παναιτωλικού κόντρα στους Αρκάδες έγινε είτε από τον Ντάουντα, είτε από τον Φάρλεϊ Ρόσα, όπως και το γκολ που πέτυχε η ομάδα του Αγρινίου. Όπως φαίνεται όμως οι δύο τους δεν φτάνουν ώστε ο Παναιτωλικός να πάρει τις νίκες που χρειάζεται.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (91′ Χαουρέγκι), Ριέρα (44′ Ντέλετιτς), Κρέσπι (75′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες.

Παναιτωλικός: Φερνάντες, Τζανακάκης, Μαρσιάλ, Σίεστεντ, Κέβιν, Ταχάρ, Ντάλσιο, Ρόσα, Ντίας (80′ Λιάβας), Άλβαρες, Ντάουντα.

Άρης – Πανιώνιος 2-0: Στο ρυθμό των Γκάμα – Φετφατζίδη

Ο Άρης νίκησε 2-0 τον Πανιώνιο με τα γκολ του πρώτου σκόρερ του, Μπρούνο Γκάμα και του κορυφαίου του γηπέδου, Γιάννη Φετφατζίδη, και επανήλθε δυναμικά στο κυνήγι της τέταρτης θέσης.

ΟΆρης υποδέχθηκε τον Πανιώνιο στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση του προγράμματος της Κυριακής της 22ης αγωνιστικής της Super League 1 και με τη δύναμη του Κλεάνθης Βικελίδης και τα γκολ των Μπρούνο Γκάμα, Γιάννη Φετφατζίδη πήρε τη νίκη με 2-0. Δείτε τα τρία πράγματα που μάθαμε από την αναμέτρηση.

1. ΜΠΡΟΥΝΟ ΓΚΑΜΑ UBER ALLES

Ο πιο φορμαρισμένος παίκτης του Άρη επί τεχνικής ηγεσίας του Μίχαελ Ένινγκ είναι σαφέστατα ο Μπρούνο Γκάμα. Δανειζόμενοι μια φράση από τη μητρική (γερμανική) γλώσσα του προπονητή των κίτρινων, ο Πορτογάλος είναι uber alles! Άνοιξε το σκορ με τρομερό υπέροχο δεξί σουτ έξω από την περιοχή, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στην αριστερή γωνία του Μαλέρμπ.

Ο Πορτογάλος είναι ο πρώτος σκόρερ των κίτρινων στο πρωτάθλημα της τρέχουσας σεζόν, καθώς έφθασε τα οκτώ γκολ. Ο Γκάμα είναι βασικός κι αναντικατάστατος για τον Μίχαελ Ένινγκ. Όπως ήταν και για τους Πάκο Ερέρα και Σάββα Παντελίδη. Από τους παίκτες, από τους οποίους ξεκινά η ενδεκάδα. Πριν από περίπου ένα χρόνο, στις 15 Ιανουαρίου, η ατυχία του χτύπησε την πόρτα.

Στο ματς με τη Λαμία υπέστη ρήξη χιαστού. Έβλεπε τους συμπαίκτες του να τελειώνουν το πρωτάθλημα, να παίζουν στα προκριματικά του Europa League και ο ίδιος να κοιτάζει τη δική του αντίστροφη μέτρηση στο ρολόι του.

Αυτή διήρκησε επτάμιση μήνες. Στο ματς με το Βόλο πήρε λεπτά συμμετοχής. Και να, εδώ, ξανά παρών. Τι κι αν δεν έκανε προετοιμασία; Τι κι αν ξεκίνησε σε διαφορετική αφετηρία από τους υπόλοιπους; Αναδεικνύεται σε σταθερά, τη μεγαλύτερη δε.

Πάντα παρών στην κεντρική τριάδα πίσω από τον επιθετικό – κατά κανόνα τον Ιντέγε – ο 32χρονος Πορτογάλος αποτελεί βαρόμετρο. Τόσο στις επιλογές του Ένινγκ, όσο και στην απόδοσή του η οποία κατά κανόνα κρίνει ματς.

Από τα επτά ματς που έχει πετύχει οκτώ γκολ, μόνο σε ένα ο Άρης δεν πανηγύρισε τη νίκη. Στην εντός έδρας ήττα (2-3) από την ΑΕΛ στις 28 Σεπτέμβρη. Σε πέντε πανηγύρισε το τρίποντο, ενώ στο Περιστέρι έσωσε το βαθμό κόντρα στον Ατρόμητο.

2. ΣΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥ “ΚΛ. ΒΙΚΕΛΙΔΗΣ” ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗ

Εάν ο Άρης πρέπει να διορθώσει κάτι είναι η συμπεριφορά του εντός κι εκτός έδρας. Στο Κλεάνθης Βικελίδης είναι μια ομάδα που επιβάλλει το ρυθμό της, που κυριαρχεί. Και με αντιπάλους σαν τον φετινό Πανιώνιο φυσικά δεν έχει πρόβλημα

Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό οι κίτρινοι έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου. Έβαλαν δυο γκολ, έχασαν πολλές ευκαιρίες και έδειξαν μια ομάδα που αξίζει να βρίσκεται εκεί που βρίσκεται.

Το δεύτερο γκολ ήλθε από τον Φετφατζίδη. Στο 42ο λεπτό ο Ροζ πέρασε για τον Έλληνα διεθνή μέσο, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Μαλέρμπ για να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του. Ο Άρης ανακάτεψε την τράπουλα.

Έδωσε φανέλα βασικού μετά από καιρό στον Ντάνιελ Σούντγκρεν, ενώ Δεληζήσης και Ούγκο Σόουζα έπαιξαν μετά από καιρό ως αμυντικό δίδυμο. Οι δυο Αργεντινοί, Μαρτίνες και Μαντσίνι, πήραν αμφότεροι λεπτά συμμετοχής.

3. ΠΑΡΑΔΟΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ο Πανιώνιος δεν άξιζε να πάρει κάτι από αυτή την αναμέτρηση. Μια φάση για γκολ είχε όλη κι όλη στην αντεπίθεση του Αραμπούλι. Ήλθε και η αποβολή του Ουμάρ Καμαρά, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

Οι κυανέρυθροι δύσκολα θ’ αποφύγουν την τελευταία θέση, αλλά μοιάζουν καταδικασμένοι στη μοίρα τους. Η αλήθεια είναι ο Νίκκι Παπαβασιλείου βιάστηκε να βγάλει τον Δημήτρη Εμμανουηλίδη από την ενδεκάδα,  οποίος μπορεί να μην απείλησε όσο στα προηγούμενα ματς, αλλά πίεζε ψηλά την αμυντική τετράδα των γηπεδούχων.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-0: Πράσινο πάρτι γενεθλίων στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός παραμονή της συμπλήρωσης 112 χρόνων ζωής κέρδισε με 2-0 τον ΠΑΟΚ όντας καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κόντρα στον δικέφαλο που πάλευε με δύο παίκτες μόνο.

Παραμονή των γενεθλίων του, για τη συμπλήρωση 112 χρόνων ζωής από την ίδρυση του, ο Παναθηναϊκός με καλεσμένους 25.000 και πλέον φίλους του έστησε ένα πράσινο πάρτι στο ΟΑΚΑ επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 2-0 και φτάνοντας σε ένα αρκετά σημαντικό τρίποντο.

Το τριφύλλι ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε περισσότερους πρωταγωνιστές στον αγωνιστικό χώρο και πήρε τη νίκη κόντρα σε έναν ΠΑΟΚ που πάλευε με μόλις δύο παίκτες τους Μίσιτς και Λημνιό.

Ο Παναθηναϊκός με τη νίκη του αυτή εδραιώθηκε στην 4η θέση και παραμένει στο κυνήγι της ΑΕΚ ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να επανέλθει στην κορυφή και παρέμεινε στο -2 από τον Ολυμπιακό.

Αυτά είναι τα τέσσερα πράγματα που μας έμειναν από το ματς στο ΟΑΚΑ:

1. ΠΙΕΣΗ, ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ, ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ

Στο πρώτο μέρος του ντέρμπι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που φάνηκε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ. Οι πράσινοι παρατάχθηκαν εν αρχή με ένα 4-3-3 και στο 20′ ο Γιώργος Δώνης άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ όμως έπαιζε με τρία “βαριά” χαφ και ούτε έναν ποδοσφαιριστή, πλην του Μίσιτς, που θα μπορούσε από το κέντρο να κάνει παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ.

Οι πράσινοι από τη στιγμή που γλίτωσαν το γκολ στην τρομερή στιγμή που είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σβιντέρσκι στο 10′ μετά από κάθετη του Μίσιτς και πλασέ του Πολωνού άρχισαν να πιέζουν στο πρώτο τρίτο της άμυνας τπυ ΠΑΟΚ. Ήθελαν με την πίεση προς τους παίκτες της ομάδας του Αμπέλ Φερέιρα να δημιουργήσουν προβλήματα, να κλέψουν μπάλες και να χτυπήσουν με γρήγορο τρανζίσιον και μαέστρο τον Ζαχίντ.

Οι Νάγκι, Γιόχανσον, Χατζηγιοβάνης και Ινσούα έκλεψαν αρκετές μπάλες και βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να βγάλει αρκετές φάσεις. Η πρώτη ήρθε στο 11′ όταν ο Ινσούα με σέντρα βρήκε τον Μακέντα που έκανε την προβολή με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει και η δεύτερη στο 16′ όταν μετά από κλέψιμο και γρήγορη πάσα στον Ζαχίντ ο Νορβηγός έδωσε στον Μακέντα που σούταρε έξω από πλεονεκτική θέση. Από μια τέτοια φάση προήλθε και το γκολ που πέτυχε ο Παναθηναϊκός στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος με τον Μακέντα και το οποίο ακυρώθηκε με χρήση VAR ως χέρι του Ιταλού.

2. ΕΦΤΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο μέρος με φόρα από το γκολ που του ακυρώθηκε. Συνέχισε να πιέζει την αριστερή πλευρά της ανάπτυξης του ΠΑΟΚ και να χτυπήσει από εκεί. Στο 48′ ο Νάγκι έκανε την ενέργεια από τα αριστερά και την παράλληλη μπαλιά προς τον Δώνη που πέρασε τον Ίνγκασον και κέρδισε το πέναλτι. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση του και πήρε εκδίκηση για το γκολ που του ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ανοίγοντας το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλήσει στο 51′ αλλά ο Ινσούα ήρθε από το πουθενά και πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Λημνιού κλέβοντας τη μπάλα.

Το τριφύλλι συνέχισε να πιέζει και στο 56′ έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Ο Σένκεφελντ έκανε μια βαθιά μπαλιά ο Ίνγκασον άφησε τη μπάλα να σκάσει, αυτή πέρασε από πάνω του, την πήρε ο Χατζηγιοβάνης βγήκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς και με όμορφο τσιμπιματάκι έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό μέσα σε επτά λεπτά. Ουσιαστικά η ομάδα του Γιώργου Δώνη είχε καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ.

Ο Αμπέλ Φερέιρα άρχισε τις αλλαγές με τους Μπίσεσβαρ, Πέλκα και Άκπομ στο ματς στην προσπάθεια του να κάνει επιθετικό τον ΠΑΟΚ αλλά ο Δώνης απάντησε με τη χρησιμοποίηση των Ανουάρ και Νούνες για να κλείσει το χώρο του κέντρου. Κάτι το οποίο το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό οδηγώντας τον ΠΑΟΚ να παίξει από τα άκρα και με σέντρες, πριν ελαχίστων περιπτώσεων.

3. ΑΜΥΝΑ ΑΠΟ ΓΡΑΝΙΤΗ

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη του. Και το θετικό για το τριφύλλι είναι πως σε αυτό το νικηφόρο σερί που τρέχει δεν σκοράρει απλά αλλά δεν δέχεται και γκολ. Οι πράσινοι έχουν να δεχτούν τέρμα από το ματς στο “Γ. Καραϊσκάκης” και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό όταν ο Ελ Αραμπί είχε σκοράρει στο 74′.

Έκτοτε και σε 466 λεπτά τόσο ο Διούδης όσο και η άμυνα του Παναθηναϊκού έχει κρατήσει το μηδέν και έχει καταφέρει να κάνει το πέντε στα πέντε. Η επίδοση αυτή των πράσινων γίνεται ακόμα καλύτερη αν αναλογιστεί κανείς πως στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ το τριφύλλι κατάφερε να τον κρατήσει μακριά από το γκολ μετά από 69 συνεχόμενα παιχνίδια όπου η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

4. ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΙΣΙΤΣ, ΛΗΜΝΙΟΣ ΠΑΛΕΥΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με ένα “βαρύ” σύνολο και τους Μπίσεσβαρ, Πέλκα στον πάγκο. Ο Βιεϊρίνια δεν τράβηξε ενώ ο Σβιντέρσκι ήταν αναποτελεσματικός. Ουσιαστικά για τους φιλοξενούμενους οι μόνοι που προσπαθούσαν ήταν οι Μίσιτς και Λημνιός.

Οι δυο τους ήταν οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ που πάλευαν, προσπαθούσαν να κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους ούτως ώστε να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Παναθηναϊκού. Ο Κροάτης τόσο με τις πάσες του, το κάθετο παιχνίδι του αλλά ακόμα και τις τελικές του απείλησε τον Διούδη που όμως δήλωσε παρόν.

Από την άλλη ο Λημνιός πάλευε τόσο σε επίθεση προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα όσο και σε άμυνα που ουκ ολίγες φορές έκοψε τις επελάσσεις των παικτών του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Δώνης, Ζαχίντ (83′ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (76′ Νούνες), Κουρμπέλης (71′ Ανουάρ), Νάγκι, Μακέντα.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος, Εσίτι (59′ Μπίσεσβαρ), Μαουρίτσιο, Βιεϊρίνια (70′ Πέλκας), Λημνιός, Μίσιτς, Σφιντέρσκι (70′ Άκπομ).