Αστέρας-ΑΕΛ 1-1: Μοιρασιά * Λαμία-ΟΦΗ 2-1: Ανατροπή * Ατρόμητος-Άρης 2-2 * Βόλος-Παναθηναϊκός 1-1 – Δεν βοήθησε την ομάδα ο Δώνης * Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΛ 1-1

O Αστέρας ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με τον Χερόνιμο Μπαράλες στο 19′, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ισορρόπησε και ισοφάρισε σε 1-1 στο 60′ με το πρώτο φετινό γκολ του Ασούμπρε, σε ένα αποτέλεσμα, όμως, που δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες.

Σε μία αναμέτρηση που πρωταγωνίστησαν οι δυνατές μονομαχίες, το πάθος και ο πολύ καλός ρυθμός, ο Αστέρας με την ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 για τη 13η αγωνιστική της Super League 1. Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο ομάδες, οι οποίοι -για διαφορετικούς λόγους- ήθελαν τη νίκη.

Ουσιαστικά, κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο, με τους Αρκάδες να είναι καλύτεροι στο πρώτο και τους “βυσσινί” να ισορροπούν στο δεύτερο και να έχουν ευκαιρίες ακόμη και για τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως το ντεμπούτο του Μίλαν Ράσταβατς στον πάγκο των Αρκάδων δεν συνδυάστηκε με “τρίποντο”, αλλά παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν βελτίωση σε κάποιους τομείς του παιχνιδιού ενόψει και της δύσκολης συνέχειας.

1. Ο ΜΠΑΡΑΛΕΣ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ

O Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε ένα γρήγορο γκολ, αλλά στο 3ο λεπτό η κεφαλιά του Χερόνιμο Μπαράλες από πλεονεκτική θέση πέρασε ελάχιστα έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Έγκμουντορ Κρίστινσον. Οι Αρκάδες διατήρησαν τον έλεγχο, αλλά αδυνατούσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τα καρέ του τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Πέρα από τον εξαιρετικό Ενέκο Καπίγια, κανείς άλλος δεν βοηθούσε στο δημιουργικό κομμάτι. Ωστόσο, στο 19ο λεπτό ο Χερόνιμο Μπαράλες απέδειξε πως δεν συγχωρεί δεύτερη φορά. Σε μία πανομοιότυπη φάση με εκείνη του 3ου λεπτού, ο Αργεντινός εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή σέντρα του Καπίγια και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Κρίστινσον για το 1-0.

2. Ο ΤΖΟΒΑΡΑΣ ΠΗΡΕ ΠΙΣΩ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΛΟΓΩ VAR

Παρά το εις βάρος της γκολ, η ΑΕΛ δεν ανέβηκε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και διατήρησε τον παθητικό ρόλο. Μάλιστα, στο 21′ θα μπορούσε να μείνει με 10 παίκτες εξαιτίας αγκωνιάς του ΡάνΜιλοσάβλιεβιτς στον Ντάνι Σουάρεθ, ο οποίος έμεινε για αρκετή ώρα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Γιώργο Τζοβάρα να πηγαίνει στο VAR για να δει αν υπάρχει περίπτωση κόκκινης κάρτας. Τελικά, ο Σέρβος μέσος τη γλύτωσε με την κίτρινη που είχε δεχθεί αρχικά από τον ρέφερι του συνδέσμου Φθιώτιδας.

Οι “βυσσινί” απείλησαν για πρώτη φορά στο 37ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Νούνιτς ύστερα από ωραίο γύρισμα του Σετσέροβιτς, κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα, ο Χρίστος Τασουλής “απάντησε” στον επιθετικό της ΑΕΛ, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε πέρα λίγο έξω από την εστία του Κρίστινσον. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για τράβηγμα του Σετσέροβιτς μέσα στην περιοχή από τον Λουίς Φερνάντεθ. Όμως, μετά από χρήση του VAR, ο Τζοβάρας πήρε πίσω την απόφασή του, με τους Αρκάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0.

3. ΤΟ’ ΧΑΣΕ Ο ΜΠΑΡΑΛΕΣ, ΤΟ ‘ΒΑΛΕ Ο ΑΣΟΥΜΠΡΕ

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μιχάλης Γρηγορίου προχώρησε σε δύο διορθωτικές κινήσεις, με τους Κάτσε και Ασούμπρε να περνούν στη θέση των Σετσέροβιτς – Μιχαήλ και τον προπονητή της ΑΕΛ να γυρνάει τη διάταξη από 3-5-2 σε 4-2-3-1. Οι “βυσσινί” έγιναν πιο επιθετικοί, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία και στην αρχή του δευτέρου μέρους την είχε ο Αστέρας και πάλι με τον Μπαράλες. Ο Κώτσιρας έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά και ο Αργεντινός φορ με προβολή από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Μπαράλες, το πέτυχε ο Ασούμπρε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Νούνιτς έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια απ’ τα αριστερά, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ασούμπρε, κι εκείνος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι παίκτες του Γρηγορίου είχαν καλύτερη εικόνα στο δεύτερο μέρος και έψαξαν τη μεγάλη ανατροπή, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις αντιμετώπισε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

4. ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ

Μετά το 70ό λεπτό, ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να αναζητούν το γκολ που θα τους προσφέρει μία υπερπολύτιμη νίκη. Παρ’ όλα αυτά, όπως χρειάστηκε, οι δύο τερματοφύλακες δήλωσαν παρών και αποσόβησαν τον κίνδυνο για την ομάδα τους σε αρκετές περιπτώσεις.

Λαμία – ΟΦΗ 2-1: Σπουδαία ανατροπή και άλμα για την 6άδα

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε νωρίς αλλά η Λαμία έκανε τη μεγάλη ανατροπή με Τουράμ και Δημούτσο για να πάρει τη νίκη με 2-1 και να πανηγυρίσει το τρίτο σερί εντός έδρας τρίποντο.

Την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα πιστοποίησε το απόγευμα της Κυριακής η Λαμία, η οποία αν και να βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τον ΟΦΗ μετά το γκολ του Ναμπί στο 11′ έφτασε στη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 2-1 χάρη στα τέρματα των Τουράμ και Δημούτσου.

Οι Φθιώτες πανηγύρισαν έτσι την τρίτη διαδοχική εντός έδρας επιτυχία τους μετά το 1-0 απέναντι σε Ξάνθη και Βόλο και επέκτειναν σε πέντε ματς το αήττητο σερί τους, ενώ στον αντίποδα ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να κεφαλαιοποιήσει τη νίκη του επί της ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα του στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος. Δείτε τα τέσσερα πράγματα που μάθαμε από το ματς.

1. H ΑΜΥΝΑ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, Ο ΜΑΝΟΣ ΤΑ ΕΞΕΘΕΣΕ

Η Λαμία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τον αέρα της ομάδας που δεν είχε δεχτεί γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος ως γηπεδούχος, όμως δεν πατούσε καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και οι παίκτες του ΟΦΗ όχι μόνο το διέγνωσαν αλλά φρόντισαν να αναδείξουν τα προβλήματα της ομάδας του Άκη Μάντζιου στον άξονα. Από εκεί άλλωστε βγήκαν οι δύο μεγάλες φάσεις που έφτιαξαν οι Κρητικοί στο πρώτο 20λεπτο με τον ίδιο μάλιστα πρωταγωνιστή: στο 11ο λεπτό ο Μάνος τρύπησε την καρδιά της άμυνας της Λαμίας και βγήκε απέναντι στον Θεοδωρόπουλο κερδίζοντας πέναλτι ενώ στο 20′ βγήκε και πάλι στην πλάτη της άμυνας και έστειλε τη μπάλα άουτ με διαγώνιο πλασέ. Στη φάση του 11′ ο βοηθός διαιτητή υπέδειξε αρχικά οφσάιντ, όμως κατόπιν χρήσης VAR ο διαιτητής Γκορτσίλας έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ναμπί έκανε το 1-0 με εύστοχο πέναλτι, για να αποχωρήσει ένα λεπτό αργότερα λόγω θλάσης.

2. Ο ΟΦΗ ΕΚΑΝΕ ΦΑΣΕΙΣ, Η ΛΑΜΙΑ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ 1-1

Το πρώτο 20λεπτο βρήκε τον ΟΦΗ να έχει την κυριαρχία από τη στιγμή που οι παίκτες του κυκλοφορούσαν άνετα τη μπάλα χωρίς να δέχονται πίεση, ωστόσο μετά το 20λεπτο το ματς ισορρόπησε, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν μέτρα και να προσπαθούν να τροφοδοτήσουν τον Τουράμ για να γίνουν πιο απειλητικοί. Ακόμα και έτσι, οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που έφταναν με μεγαλύτερη ευκολία στα αντίπαλα καρέ και στο 35′ είχαν τη μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει όμως σωτήρια το δυνατό σουτ του Σεμέδο από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Δεν ήρθε όμως το γκολ και στο φινάλε του πρώτου μέρους ήρθε η ισοφάριση, με τον Άκη Μάντζιο να βλέπει τον παίκτη που έβαλε στο 37′, τον Βασιλόγιαννη (αντί του Τιρόνε) να τον δικαιώνει. Και αυτό γιατί κυνήγησε με πείσμα και πάθος τη μπάλα, υποχρεώνοντας τον Κοροβέση να τον ανατρέψει, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα με τη χρήση του VAR και τον Τουράμ να κάνει το 1-1 στις καθυστερήσεις.

3. Η ΛΑΜΙΑ ΚΑΤΑΠΙΕ ΤΟΝ ΟΦΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 από δύο εκτελέσεις πέναλτι των Ναμπί (11′) και Τουράμ (45+1′), όμως στο δεύτερο μέρος η κατάσταση άλλαξε δραματικά, με το γήπεδο να γίνεται… κατηφορικό και τους παίκτες του Άκη Μάντζιου να βάζουν εκείνους τους Γιώργου Σίμου στα καρέ τους. Οι γηπεδούχοι κέρδιζαν κατά κράτος όλες τις διεκδικούμενες μπάλες και περιόρισαν τους αντιπάλους τους σε εντελώς παθητικό ρόλο, με την ανατροπή να μην αργεί να έρθει. Συγκεκριμένα έλαβε χωρα στο 57′, με τους γηπεδούχους να πλαγιοκοπούν την κρητική άμυνα από τα αριστερά και τη μπάλα να φτάνει στον αμαρκάριστο Δημούτσο, για να κάνει με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι το 2-1. Γκολ που άξιζει 100% η Λαμία, βάσει του πείσματος, του πάθους, του τσαμπουκά και της επιθετικότητας που έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ήταν εντελώς μεταμορφωμένη σε σχέση με το πρώτο.

4. MΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ

Θα περίμενε κανείς μετά το γκολ του Δημούτσου να χτυπούσε καμπανάκι για τον ΟΦΗ και να προσπαθούσε να ανεβάσει στροφές για να διεκδικήσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας, όμως αυτό δεν έγινε ποτέ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα μετά το 60′ να προβληματίσουν τους αντιπάλους τους και μάλιστα αν ήταν κάποια ομάδα που κυνήγησε με πάθος αλλά και με σχέδιο και οργάνωση το γκολ στην τελική ευθεία, ήταν εκείνη του Μάντζιου. Ο Τουράμ είχε την ευκαιρία στο 81′ να δώσει ακόμα μεγαλύτερη διάσταση στη νίκη της ομάδας του αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να μείνει έτσι το 2-1 και να υπογράψει μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση της Λαμίας το τελευταίο διάστημα. Στον αντίποδα ο ΟΦΗ έμεινε στις δάφνες από τη νίκη επί της ΑΕΚ και επέστρεψε στα άσχημα αποτελέσματα, με την εμφάνιση δε του δευτέρου ημιχρόνου να είναι απογοητευτική.

Ατρόμητος-Άρης 2-2: Απίθανο ματς με φινάλε θρίλερ

Ο Φετφατζίδης έδωσε τον βαθμό στους Θεσσαλονικείς στο τέλος

Καταπληκτικό ματς στο Περιστέρι, με τον Ατρόμητο να κάνει το 2-1 στο 88′, αλλά τον Άρη να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 93′ με τον Φετφατζίδη και να σώζει την παρτίδα!

Απίθανο φινάλε στο Περιστέρι, με Ατρόμητο και Άρη να έρχονται ισόπαλοι 2-2 σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Από μία ευκαιρία για να πάρουν το ματς στις καθυστερήσεις είχαν οι δύο ομάδες!

Ο Σάββας Παντελίδης στην πρώτη του εντεκάδα ως προπονητής του Ατρόμητου, δεν προχώρησε σε αλλαγές παρατάσσοντας την ομάδα του με 4-3-3. Ο Μέγιερι ήταν στο τέρμα, έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γκάλο, Ρισβάνη, Γούτα, Ταλόσα. Αμυντικοί μέσοι ήταν ο Μπαένα με τον Χαρίση, ενώ ο Ανδρούτσος βρέθηκε πιο μπροστά σε ελεύθερο ρόλο. Δεξί εξτρέμ ήταν ο Μανούσος, αριστερό ο Ενσικουλού και στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Βέλλιος.

Από την άλλη ο Μίκαελ Ενίνγκ, παρέταξε τον Άρη με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Εμάν, δεξί μπακ ο Σάσα, αριστερό ο Σούντγκεν, ενώ στα στόπερ βρέθηκε ο Βέλεθ με τον Ρόουζ. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Μπα, Ματίγια, με δεκάρι τον Γκάμα. Δεξί εξτρέμ ήταν ο Φετφατζίδης, αριστερό εξτρέμ ο Ντιγκινί και στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Βέλλιος

Ο Ατρόμητος σχεδόν για 40 λεπτά ήταν εκείνος που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι, άρχισαν απείλησαν για πρώτη φορά στο 16′ με τον Ταλόσα να σουτάρει, τον Βέλλιο να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω. Τρία λεπτά αργότερα, μετά από ατομική ενέργεια και σουτ του Μανούσου, η μπάλα έφτασε στον Ανδρούτσο ο οποίος έκανε ένα νέο σουτ κι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Η επόμενη φάση ήταν και το γκολ για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, στο 24′ ο Γκάλο εκτέλεσε κόρνερ, ο Βέλλιος έκανε το ανάποδο ψαλίδι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εμάν για το 1-0. Αυτό το γκολ έφερε κάπως πίσω στον αγωνιστικό χώρο τους γηπεδούχους, με τον Άρη να παίρνει μπάλα και να αρχίσει να απειλεί στα τελευταία λεπτά.

Ο Άρης μέχρι το 40′ δεν είχε κάποια πραγματική ευκαιρία. Αυτή την έκανε στο 43′, όταν ο Ντιγκινί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Μετά από ένα πεντάλεπτο μεγάλης πίεσης όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Για την ακρίβεια, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φετφατζίδης με τακουνάκι βρήκε τον Γκάμα, αυτός μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 . Αυτό το γκολ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες, με εκείνη της Θεσσαλονίκης να έχει και την ψυχολογία με το μέρος της.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να περάσουν περίπου 15 λεπτά για να έχουμε κάποια φάση. Στο 65′ ο Μάντσον με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα μακριά άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα είχαμε την μεγαλύτερη φάση στο δεύτερο μέρος. Τότε ο Ανδρούτσος βρήκε όμορφα τον Ουγκράι, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Εμάν, αλλά το πλασέ του ήταν ψηλό η μπάλα βρήκε στο δοκάρι κι έφυγε άουτ.

Τελευταίες δύο φάσεις πριν το ματς πάρει… φωτιά, ήταν στο 71′ με τον Βέλλιο να μην προλαβαίνει με προβολή την μπάλα και στο 80′, ένα σουτ του Μαντσίνι που έφυγε άουτ. Από το 86′ μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης το παιχνίδι πήρε… τρελή μορφή!

Προβάδισμα από την άσπρη βούλα με Μανούσο, ισοφάριση με γκολάρα Φετφατζίδη

Το παιχνίδι, όπως και πέρσι, είχε τρελό ρυθμό στο φινάλε λοιπόν κι όλα άρχισαν στο 86′. Σε εκείνο το σημείο ο Γιακουμάκης ανατράπηκε από τον Μπα εντός περιοχής, το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Μανούσος κι ευστόχησε για το 2-1. Το τέρμα αυτό όμως δεν έδωσε τη νίκη τελικά στον Ατρόμητο.

Αυτό γιατί στο 92′, ο Φετφατζίδης έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Ατρόμητου και πλάσαρε εύστοχα ισοφαρίζοντας στο παιχνίδι. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης λίγο έλειψε να πάρει και το ματς στο 94′, με τον Σάσα να κάνει το γυριστό σουτ και τον Ρισβάνη πάνω στη γραμμή με κεφαλιά να σώζει. Αμέσως μετά, οι Περιστεριώτες με την σειρά τους έφτασαν μια ανάσα από το 3-2, αλλά ο Γιακουμάκης αστόχησε στο 96′ μετά από γύρισμα του Ουγκράι και το 2-2 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων!

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Γκάλο, Ταλόσα, Ρισβάνης, Γούτας, Χαρίσης, Μπαένα (62′ Μάντσον), Ανδρούτσος (77′ Γιακουμάκης), Ενσικουλού (55′ Ουγκράι), Μανούσος, Βέλλιος

Άρης (Μίκαελ Ενίνγκ): Εμάν, Μπα (90′ Μαρτίνεθ), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόους, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί (46′ Μαντσίνι), Γκάμα (82′ Τόνσο), Λάρσον

Βόλος-Παναθηναϊκός 1-1: Πέταξε άλλους δύο βαθμούς το τριφύλλι

Δεν τα κατάφεραν οι «πράσινοι» και πέταξαν δύο ακόμα βαθμούς στο πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός πήρε… κεφάλι νωρίς με το γκολ-πέναλτι του Χατζηγιοβάνη, αλλά ισοφαρίστηκε, 1-1, με τον ίδιο τρόπο (Μουνίθ) και ακόμη μια φορά δεν μπόρεσε να… φτιάξει σερί νικών!

Ο Βόλος του Χουάν Φεράντο ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Μελισσά κάτω από τα δοκάρια. Αριστερό μπακ ο Φεράρι, δεξί ο Ντεντάκης και ο Δημόπουλος με τον Βιγιάρες στο κέντρο της άμυνας. Τσοκάνης και Μαξ οι δύο κεντρικοί μέσοι.

Φερνάντο, Μπαλογιάννης, Τόρες η μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον Μουνίθ.

Ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη, ο οποίος είχε να διαχειριστεί απουσίες βασικών του ποδοσφαιριστών(Πούγγουρας, Ζαχίντ, Κουρμπέλης), παρατάχθηκε με τον Διούδη στην υπεράσπιση της εστίας.

Αριστερό μπακ ο Ινσούα, δεξί ο Γιόχανσον και ο Κολοβέτσιος δίπλα στον Σένκεφελντ. Δώνης, Μπουζούκης, Κολοβός στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Δεξί εξτρέμ ο Χατζηθεοδωρίδης, αριστερό ο Χατζηγιοβάνης και στην κορυφή του 4-3-3 ο Μακέντα.

Με ένα ξεκίνημα… copy-paste, με εκείνο του παιχνιδιού με τον Αστέρα Τρίπολης, ο Παναθηναϊκός βρήκε το ιδανικότερο σενάριο στην έναρξη του ματς και μόλις στο 7᾽ πήρε κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση του Χατζηγιοβάνη, ο οποίος με χτύπημα αλά Πανένκα νίκησε την Μελίσσα!

Η ομάδα του Δώνη που ήταν απόλυτα κυριάρχη πάνω στο χορτάρι στο πρώτο εικοσάλεπτο(κατοχή μπάλας στο 60-40) θα μπορούσε να βάλεις μεγαλύτερες βάσεις νίκης αλλά δύο… τσαφ εντός περιοχής, ένα του Χατζηγιοβάνη και ένα Χατζηθεοδωρίδη, πέταξαν στα σκουπίδια δύο πολύ καλές φάσεις ανάπτυξης.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Βόλος, άρχισε να πατά καλύτερα. Στο 23᾽ ο Φεράρι απείλησε εκτός περιοχής, λίγα λεπτά αργότερα ο Τσοκάνης μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ και στο 33᾽οι γηπεδούχοι έπειτα από εξαιρετικό επιθετικό τρανζίσιον, πάτησαν περιοχή, ο Δώνης ανέτρεψε τον Ζοάο και ο Μουνίθ στο 35῾ από την άσπρη βούλα έφερε το ματς στα ίσια.

Μάλιστα, ο Βόλος θα μπορούσε να φέρει τούμπα το ματς στο φινάλε του πρώτου μέρους αλλά ο Κολοβέτσιος πρόλαβε να βάλει την κόντρα στον Ζοάο, πριν εκείνος σκοράρει σε κενή εστία!

Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν καθόλου καλή και με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γιώργος Δώνης έριξε στο ματς τους Νούνες και Περέα αντί των Κολοβού και Χατζηθεοδωρίδη και γύρισε το σύστημα σε 4-4-2. Ο Πορτογάλος έπαιξε δίπλα στον Δώνη και ο Κολομβιανός στο πλευρό του Μακέντα.

Το Τριφύλλι πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα, είχε μεγαλύτερη ισορροπία αλλά με εξαίρεση το άθλιο τελείωμα του Μακέντα στο 46᾽ από πολύ καλή θέση, δεν μπορούσε να απειλήσει με συχνότητα.

Πάλι του έλειψε το καθαρό μυαλό, το εναλλακτικό σχέδιο, αυτό το κάτι παραπάνω στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, σε εκείνο το σημείο.

Ο Ιταλός φορ, μάλιστα, σπατάλησε μία μοναδική ευκαιρία στο 67᾽ όταν από σέντρα του Μπουζούκη, βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι αλλά η κεφαλιά του ήταν εντελώς άστοχη.

Από το 75᾽ και έπειτα η πίεση του Παναθηναϊκού έγινε ακόμη μεγαλύτερη, μιας και ο Βόλος οπισθοχώρησε για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Ο Δώνης έριξε στο ματς και τον Μπεκ, η ομάδα του έκλεισε στην περιοχή της τον Βόλο και στο 80᾽ με τον Μακέντα(ο Δημόπουλος πρόλαβε τον Περέα στο κενό τέρμα) και στο 83᾽ με τον Μπεκ(η κεφαλιά πέρασε άουτ) έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να πετύχει το ζητούμενο. Το δεύτερο γκολ.

Ο Παναθηναϊκός όσο περνούσε η ώρα, τόσο πιο επικίνδυνος γινόταν αλλά οι παίκτες του Δώνη δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν στόχο!

Τρία σουτ του Νούνες πέρασαν έξω και η στιγμή που έκρινε το ματς ήρθε στο 92᾽! Ο Περέα πλάσαρε ο Δημόπουλος έσωσε πάνω στην γραμμή και στην επαναφορά ο Μακέντα, αμαρκάριστος, έστειλε την μπάλα στην… Λάρισα!

Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Παναθηναϊκός πέταξε ακόμη δύο βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα!

Βόλος: Μελίσσας, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Ζοάο (85’ Λύρατζης), Μπαλογιάννης (63’ Τσαούσης), Μουνίθ, Τόρες.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον (76’ Μπεκ), Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ινσούα, Μπουζούκης, Δώνης, Κολοβός (46’ Περέα), Χατζηθεοδωρίδης (46’ Νούνες), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.

Δεν βοήθησε την ομάδα ο Δώνης

Ο Τσάρλυ γράφει για τη νέα γκέλα του Παναθηναϊκού απέναντι στον Βόλο, τις επιλογές του Γιώργου Δώνη που δεν βοήθησαν στο ελάχιστο και την ανάγκη για αξιοποίηση των παικτών της Ακαδημίας.

Έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός να πιάσει στην τέταρτη θέση την ΑΕΛ, τον ΟΦΗ και την Ξάνθη. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έπαιξε με αφέλεια και δεν εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που άφηνε ο αντίπαλος αλλά και τον ελαφρύ του χαρακτήρα.

Ο Βόλος προσφερόταν για να χαρίσει στον Παναθηναϊκό ένα εύκολο εκτός έδρας τρίποντο, που βαθμολογικά το είχε πολύ ανάγκη για να μπει στον δρόμο της πρώτης εξάδας. Πέταξε δύο βαθμούς απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έβγαλε σκληράδα, που εκπαιδεύεται χωρίς να έχει φθάσει στο επιθυμητό επίπεδο στο χτίσιμο επιθέσεων από χαμηλά, που έπαιζε με μεγάλη συχνότητα το τεχνικό οφσάιντ και επέτρεπε στον Μακέντα να έρχεται εύκολα και με συχνότητα σε επαφή με την μπάλα.

Ειδικά από την στιγμή που βρήκε νωρίς προβάδισμα, υπήρχαν όλες οι προϋποθέσεις για να φτάσει σε μία άνετη νίκη, όμως είχε μία εικόνα, λες και πάει να δώσει αγώνα επίδειξης.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΙΝΗΤΡΟ

Δίχως γνώση της σημασίας που έχει η ομάδα να βγει στην πρώτη εξάδα. Πολλές φορές έχω ακούσει τον προπονητή του Παναθηναϊκού να ισχυρίζεται κάτι, που κατά την άποψη μου είναι επικίνδυνο, και δεν αποκλείεται σε έναν βαθμό εκεί να βρίσκεται και η αιτία του κακού. Πως την φετινή χρονιά δεν υπάρχει κανένα κίνητρο για τους ποδοσφαιριστές επειδή η ομάδα ούτε να σβήσει ευρωπαϊκή τιμωρία μπορεί, ούτε να παίξει στην Ευρώπη.

Είναι απαράδεκτο να μη γίνει άμεσα κατανοητό πως δεν επιτρέπεται για την ιστορία του συλλόγου να μετέχει ο Παναθηναϊκός σε πλέι άουτ. Μόνο και μόνο η αποφυγή αυτής της μακράς διαδικασίας παιχνιδιών, που δεν επιτρέπεται να μετέχει σε αυτήν ο σύλλογος, αποτελεί από μόνο του ένα πολύ ισχυρό κίνητρο. Έναν μίνιμουμ στόχο, που δεν επιτρέπεται να μην πιάσει ο σύλλογος.

ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΘΕΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Η αλήθεια είναι πως δεν τη βοήθησε και ο κόουτς καθόλου την ομάδα. Έφαγε ένα ημίχρονο με επιλογές που έχει αποδειχτεί πως δεν μπορούν να βοηθήσουν. Είναι ξεκάθαρο πως το καλοκαίρι έγιναν λάθη. Ο υπεύθυνος του μεταγραφικού σχεδιασμού τα πλήρωσε με τον πιο σκληρό τρόπο, χάνοντας την δουλειά του. Το τελευταίο διάστημα, και ειδικά από το παιχνίδι με τον Ατρόμητο και μετά, η ομάδα συνολικά παρουσιάζει μία βελτίωση. Πλέον έχει αποδειχτεί ποιοι ποδοσφαιριστές μέσα από τις αδυναμίες τους είναι σε θέση να βοηθήσουν την ομάδα.

Υπάρχουν 15 ποδοσφαιριστές που αποτελούν θετικά στοιχεία της ομάδας. Οι 10 από τους 11 που ξεκίνησαν και οι Κουρμπέλης, Πούγγουρας, Περέα, Ζαχίντ, Καμπετσής. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο ταλαιπωρεί ο προπονητής την ομάδα και τον εαυτό του, με ποδοσφαιριστές που έχει αποδειχτεί πως δεν μπορούν να προσφέρουν. Ποιο είναι το νόημα να γυρίζουμε συνέχεια προς τα πίσω και να μην κοιτά σε αυτήν την βάση παικτών και όποτε του δίνεται η δυνατότητα να προωθηθούν και νέα παιδιά από τις ακαδημίες.

Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά…

ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΔΩΝΗ

Στον Βόλο, ο Παναθηναϊκός πήγε με τις κομβικές απουσίες των Κουρμπέλη – Ζαχίντ. Όταν σου λείπουν οι δύο από τους τρεις βασικούς στον άξονα, οφείλεις να είσαι προσεκτικός. Όταν είδα την ενδεκάδα, θεώρησα πως ο Γιώργος Δώνης θα περάσει τον Χατζηθεοδωρίδη στον άξονα. Στην πράξη όμως αποφάσισε να κατεβάσει χαμηλά τον Μπουζούκη, να τον κάνει δίδυμο με τον Χρήστο Δώνη και να χρησιμοποιήσει τον Κολοβό πίσω από τον Μακέντα, και ταυτόχρονα τον Χατζηθεοδωρίδη σε ρόλο δεξιού εξτρέμ.

Δεν χρειάζεται να έχεις μαθητεύσει δίπλα στον Βαϊσβάιλερ για να καταλάβεις πως θα υπάρχει απόσταση ανάμεσα στους Δώνη – Μπουζούκη και στον Κολοβό και πως αυτός ο σχηματισμός δεν θα λειτουργήσει. Όλο αυτό ξεκινά από την άρνηση του προπονητή να αποδεχτεί πως δεν βγαίνει η μεταγραφή του Κολοβού.

Το καλοκαίρι, πίστεψε πως η συγκεκριμένη προσθήκη θα βοηθήσει πολύ την ομάδα, όμως όσες ευκαιρίες και να του έχουν δοθεί, δεν έχει βοηθήσει στο παραμικρό. Παίζει σε πιο χαμηλή ένταση και ταχύτητα από αυτή που χρειάζεται η ομάδα, σε όποια θέση και αν έχει χρησιμοποιηθεί. Επίσης, είναι εύκολο να γίνει κατανοητό πως ο Χατζηθεοδωρίδης δεν έχει τίποτα να προσφέρει σε ρόλο δεξιού εξτρέμ. Αυτά είναι πράγματα, που δεν υπάρχει λόγος να τα ξαναδούμε και να τα αναμοχλεύουμε. Έχουν αποδειχτεί από τα πρώτα παιχνίδια της σεζόν.

Παρότι ο Βόλος, ήταν υπερβολικά… σοφτ και αμυνόταν συχνά σε λάθος χρόνο και με χαμηλή ένταση, όλα όσα περίμενε να συμβούν ο μέσος φίλαθλος που παρακολουθεί τα παιχνίδια της ομάδας, έγιναν πράξη. Ο Παναθηναϊκός με αυστηρό πέναλτι πήρε προβάδισμα και στο τέλος του ημιχρόνου, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί όλα τα πλεονεκτήματα που του είχε προσφέρει ο αντίπαλος και αποφάσισε να επιστρέψει το δώρο, προσφέροντας και αυτός ένα πέναλτι σε μία ακίνδυνη φάση.

ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ ΧΑΦ ΤΟΝ ΝΟΥΝΕΣ

Στο ημίχρονο έπρεπε να διορθωθούν, οι δύο ανορθογραφίες που είχε η βασική ενδεκάδα. Ο Γιώργος Δώνης όντως αποδέχτηκε τα λάθη του. Δεν καταλαβαίνω όμως τον λόγο να περάσει στο γήπεδο στον χώρο του κέντρου ο Νούνες. Σε ένα παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν την νίκη, να χρησιμοποιηθεί για 45 λεπτά στον χώρο του κέντρου ένας ποδοσφαιριστής, που ούτε στη δημιουργία μπορεί να βοηθήσει, ούτε την μπάλα να κουβαλήσει, ούτε να βοηθήσει στο πρεσάρισμα. Χάλασε πολλές επιθέσεις λειτουργώντας σαν να ποδοσφαιριστής σε playstation, που έχει κολλήσει το κουμπί με το σουτ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙ ΕΞΤΡΕΜ Ο ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

Ο Χατζηθεοδωρίδης δεν έπαιξε άσχημα γιατί δεν ήταν σε καλή ημέρα, έπαιξε άσχημα γιατί ποτέ του δεν θα παίξει καλά σαν δεξί εξτρέμ. Δεν έχει κανένα από τα προσόντα που απαιτεί ο ρόλος του ποδοσφαιριστή που κάνει με ανάποδο πόδι καριέρα, σε αυτήν τη θέση. Στον άξονα όμως, θα μπορούσε να προσφέρει ενέργεια και τρεξίματα. Απέναντι σε έναν αντίπαλο που προσπαθεί να χτίσει παιχνίδι από χαμηλά, που αφήνει χώρους ανάμεσα στις γραμμές, είναι πολύ σημαντικό στην πίεση ψηλά οι χαφ να έχουν συμμετοχή.

Ο Γιώργος Δώνης έχοντας στα πρώτα 45 λεπτά τον Κολοβό μπροστά από τους δύο κεντρικούς χαφ και στο δεύτερο ημίχρονο, τον Νούνες στο δίδυμο του άξονα, άφησε μόνιμα την ομάδα να παίζει με παίκτη λιγότερο.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΜΠΕΚ

Δεν μπορώ επίσης να βρω νόημα στο να παίρνει έστω και τον ελάχιστο χρόνο ο Μπεκ. Ήταν ένα λάθος, το οποίο και έχει αποδειχτεί και γίνεται κατανοητό, μόνο παρατηρώντας το πόσο δύσκολα εφαρμόζει η εμφάνιση στο σώμα του. Το ρόστερ με τον τρόπο που έχει δημιουργηθεί αφήνει ξεκάθαρο χώρο για νέα παιδιά, για να πάρουν τις ευκαιρίες τους. Στο κάτω κάτω, αν είναι να γκελάρεις στον Βόλο, είναι προτιμότερο αυτό να συμβεί δίνοντας μία ευκαιρία σε κάποιο από τα νέα παιδιά.

Για παράδειγμα, Βαγιαννίδης μπήκε στο παιχνίδι του Κυπέλλου με την Παναχαϊκή και έδειξε πως έχει προσόντα και ένα άνοιγμα στην ταχύτητα του, που αν μη τι άλλο, αξίζει να πάρεις το ρίσκο και να τον ρίξεις στα βαθιά. Είναι λάθος αυτός ο Παναθηναϊκός να χάσει ένα νέο παιδί με φανερά προσόντα, επειδή δεν του δίνονται οι ευκαιρίες στην πρώτη ομάδα και παράλογο όταν τον χρόνο που μπορείς να του προσφέρεις, επιλέγεις να τον δίνεις στον Μπεκ.

ΜΕ ΤΟΥΣ “15” ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ

Δεν  πιστεύω πως το πρόβλημα στον Παναθηναϊκό είναι ο προπονητής του. Αντίθετα, είμαι βέβαιος πως ο Γιώργος Δώνης είναι πάνω από το επίπεδο που βρίσκεται αυτήν την εποχή ο σύλλογος, όπως και είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο πως όταν αποχωρήσει, στην επόμενη του δουλειά, θα αμειφθεί καλύτερα. Οπότε ο Παναθηναϊκός έχει ανάγκη τον Δώνη και όχι ο Δώνης τον Παναθηναϊκό.

Όμως αν κοιτάξει το παρελθόν, με ποιες επιλογές ήρθαν τα καλά παιχνίδια και οι νίκες θα διαπιστώσει και ποιος είναι ο δρόμος που θα φέρει με ασφάλεια τη βελτίωση. Αυτός ο δρόμος είναι, οι 15 ποδοσφαιριστές, που αποτελούν τα θετικά στοιχεία της ομάδας και όποτε ανοίγεται χώρος για κάποιον άλλον ποδοσφαιριστή έξω από το γκρουπ των “15”, να δίνεται ο χρόνος σε παιδιά της ακαδημίας.

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΛ 1-1: Όλα μοιρασμένα στην «μάχη» της Τρίπολης

Ψηλά στην κατάταξη έχει πλέον εδραιωθεί η ΑΕΛ

Αστέρας και ΑΕΛ πέτυχαν από ένα γκολ (1-1) στην… μάχη της Τρίπολης, είχαν ευκαιρίες και οι δύο για την νίκη, αλλά αμφότεροι μένουν με το παράπονο της ισοπαλίας! Ο Μπαράλες άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες, ο Ασούμπρε ισοφάρισε για τη Λάρισα.

Ψηλά στην κατάταξη έχει πλέον εδραιωθεί η ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» απέσπασαν 1-1 στην Τρίπολη από τον Αστέρα στο ντεμπούτο του Ράσταβατς στον πάγκο του και συνεχίζουν να θέτουν υποψηφιότητα για την εξάδα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Παπαδόπουλο κάτω από τα γκολπόστ, τους Κώτσιρα, Σουάρεθ, Πασαλίδη, Τασουλή στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τον Μουνάφο «εξάρι», τους Ιγκλέσιας, Καπίγια εσωτερικούς, Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ στα άκρα και τον Μπαράλες στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον Κρίστινσον στο τέρμα, τους Μιχαήλ, Μπράλιτς, Μόρα στα στόπερ, τον Καρανίκα δεξιό μπακ-χαφ, τον Στάνκοβιτς αριστερό, τους Σεσέροβιτς, Αντονι στα «6αρια», τον Μιλοσάβλιεβιτς μπροστά τους και τους Ουάρντα, Νούνιτς επιθετικό δίδυμο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι γηπεδούχοι ήταν πάντως ένα κλίκ καλύτεροι και μπορεί οι «βυσσινί» να λειτούργησαν πολύ καλά ανασταλτικά από τον άξονα, είχαν όμως θέματα από τα άκρα. Οι Αρκάδες ευτύχησαν να έχουν σε αυτό το διάστημα και τον Μπαράλες σε καλή βραδιά και οι περισσότερες από τις μισές τους τελικές έγιναν από αέρος. Σε μία εξ’ αυτών, στο 19’, ο Αργεντινός στράικερ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Καπίγια, και οι Αρκάδες πήραν το προβάδισμα.

Η ΑΕΛ από την πλευρά της είχε «θέμα» στην ανάπτυξη, δεν απειλούσε και μόνο μετά το 40’ άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Παπαδόπουλου. Ο οποίος αντέδρασε σωστά όποτε χρειάστηκε. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο ρέφερι Τζοβάρας καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λουίς Φερνάντεθ στον Στάνκοβιτς, όμως τον ενημέρωσαν από το VAR να τσεκάρει τη φάση και άλλαξε την απόφασή του.

Οι «βυσσινί» στην ανάπαυλα προχώρησαν σε αλλαγές και διαφοροποίησαν τη διάταξή τους σε 4-2-3-1. Αυτό τους έκανε πιο επιθετικούς και στο 60’ ο Ασούμπρε μετά από ωραία ενέργεια και ασίστ του Νούνιτς, έφερε το ματς στα ίσα.

Οι Αρκάδες από την πλευρά τους αναπτύσσονταν μονόπλευρα, καθώς «έψαχναν» συνεχώς τον Μπαράλες και μόνο μετά το 75’ άρχισαν να πατούν καλύτερα. Ο Κώτσιρας, κυρίως, πλαγιοκοπούσε, οι Μπαράλες, Καπίγια απείλησαν, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ (35’ Βαλιέντε), Πασαλίδης, Καπίγια, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Λουίς Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεθ (60’ Κρέσπι), Μπαράλες.
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιχαήλ (46’ Ασούμπρε), Μόρας, Στάνκοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (77’ Μπούστος), Φατιόν, Σεσέροβιτς (46’ Κάτσε), Μπράλιτς, Ουάρντα, Νούνιτς.