Αρης-ΠΑΟΚ 1-0: Αφεντικό στο δρόμο προς την Ευρώπη! * Παναθηναϊκός: Κυρίαρχος και νικητής στον δρόμο προς την Ευρώπη!

Αρης – ΠΑΟΚ 1-0: Αφεντικό στο δρόμο προς την Ευρώπη!

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης βάφτηκε στα κίτρινα! Σε ένα παιχνίδι γεμάτο από ντέρμπι και ένταση, με το γκολ του Ντουκουρέ ο Άρης νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ και έκανε ένα ακόμη μεγάλο άλμα προς την κατάκτηση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου! Με δέκα από το 71′ ο Δικέφαλος λόγω αποβολής του Μιχάι.

Σ’ ένα παιχνίδι που δικαιολόγησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, ο Άρης κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τον ΠΑΟΚ στο «Κλ. Βικελίδης» και μάλιστα με το ίδιο σκόρ (1-0). Ο Σέικ Ντουκουρέ ήταν αυτός που «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Δικεφάλου, στην πραγματικότητα όμως οι «κίτρινοι» είχαν μια ντουζίνα ευκαιρίας και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει πιο ευρεία νίκη απέναντι σ’ έναν προβληματικό ΠΑΟΚ.

Το ντέρμπι θα είχε όλα καθώς στο 38’ αποβλήθηκε ο Χερμάν Μπούργος και ο συνεργάτης του Ραζβάν Λουτσέσκου, Κριστιάνο Μπάτσι, έπειτα από μεταξύ τους αψιμαχία ενώ ο ΠΑΟΚ τελείωσε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ενέα Μιχάι.

Έτσι έπαιξαν…

Αν και συνηθίzει τις εκπλήξεις, τούτη τη φορά ο Χερμάν Μπούργος τις απέφυγε χρησιμοποιώντας (κατά τα 9/11) αυτούς που παρέταξε και στη νίκη επί της ΑΕΚ στην Αθήνα. Οι δύο αλλαγές, με την επιστροφή του Γιάκουμπ Μπράμπετς στο κέντρο της άμυνας αλλά και την τοποθέτηση του Σέικ Ντουκουρέ δίπλα στον Ματίγια – λόγω της απουσίας του Λούκας Σάσα – ήταν αναμενόμενες. Αρκετά αλλαγμένος παρουσιάστηκε και ο ΠΑΟΚ καθώς σε σχέση με την 11αδα της περασμένης Πέμπτης (στον αγώνα με τη Μαρσέϊγ) διατηρήθηκαν στο αρχικό σχήμα τρεις παίκτες (Ζίβκοβιτς, Άκπομ, Κούρτιτς) συν τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου μάλλον χρησιμοποίησε επιθετικό σχήμα με τον Αλεξάντρου Μίτριτα στα άκρα και τριάδα στα χαφ (Κούρτιτς-Σβαμπ-Σοάρες). Βαρέλα και Μιχάι ήταν οι δύο στόπερ και οι Σίντκλεϊ-Σάστρε οι μπακ χαφ.

Το ημίχρονο της έντασης

Αν ο γρήγορος ρυθμός ήταν ένα από τα στοιχεία που χαρακτήρισαν το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο ήταν η ένταση μεταξύ των ανθρώπων των πάγκων των δύο ομάδων. Το πρώτο 15πτο ήταν μοιρασμένο καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έφτασε στο σημείο ουσιαστικής ευκαιρίας. Ο Άρης προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΟΚ από τα άκρα, ενώ ο Δικέφαλος φόρτωσε αρκετά τον άξονα αλλά πλην ενός σουτ του Ζίβκοβιτς στο 6ο λεπτό δεν ήταν απειλητικές με τη δράση του.

Ο Ντουκουρέ έκανε τη διαφορά

Στο 16ο λεπτό ο Άρης απείλησε με τον Εμπακατά και ανάγκασε τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη να απομακρύνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια, ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην κεφαλιά του Σέικ Ντουκουρέ και είδε την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα, σε μια φάση όπου ο Γιασμίν Κούρτιτς έχασε τον προσωπικό αντίπαλό του (1-0). Έχοντας αποκτήσει το προβάδισμα, ο Άρης είχε και την ψυχολογία του αγώνα καθώς ο ΠΑΟΚ κλειδαμπαρώθηκε στο δωμάτιο του πανικού αφού έβγαζε ανασφάλεια με τις ενέργειές του. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, είδαν τον Εμπακατά να διώχνει με το κεφάλι (35’)ένα αδύναμο σουτ από τον Φελίπε Σοάρες και είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στην εκτέλεση φάουλ από τον Χαβιέρ Ματίγια στο 45’ η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αλέξανδρου Πασχαλάκη για να ακολουθήσει η τρομερή απόκρουση του τελευταίου (ένα λεπτό αργότερα) σε σουτ του Ντάνιελ Μαντσίνι.

Ροντέο στο 38’ και αποβολές

Ένταση υπήρχε από τα πρώτα λεπτά και στο 38’ κορυφώθηκε. Έπειτα από το μαρκάρισμα του Μιχάι στον Αμπουμπακάρ Καμαρά, οι «κίτρινοι» ζήτησαν την αποβολή του κεντρικού αμυντικού του ΠΑΟΚ και μέσα σε… κλάσματα δευτερολέπτων οι άνθρωποι δύο «πάγκοι» πιάστηκαν στα χέρια. Ο Χερμάν Μπούργος είχε έντονο διάλογο με τον άμεσο συνεργάτη του Ραζβάν Λουτσέκσου, Κριστιάνο Μπάτσι, ο για να ακολουθήσουν και «χειρονομίες» με τον συνεργάτη του Μπούργος, Απόστολο Τερζή. Ο διαιτητής Γκοντίνιο απέβαλε τους Μπούργος-Μπάτσι για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο μ’ ένα σουτ του Τσούμπα Άκπομ όπου η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χουλιάν Κουέστα.

Η πίεση του ΠΑΟΚ και οι ευκαιρίες του Άρη

Τέσσερις φάσεις σε διάστημα 12-13 λεπτών δεν είναι λίγες για ντέρμπι, τόσες έγιναν στις αρχές του δεύτερου μέρους. Πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Μιχάι ο οποίος απομάκρυνε την μπάλα (στο 47’) προ της κενής εστίας της ομάδας του μετά από αδύναμο σουτ του Ντάνιελ Μαντσίνι λίγο έλειψε να χριστεί και σκόρερ στο 51’ αλλά στο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής παρενέβη ο Ντουκουρέ. Στο 58’ ο Πασχαλάκης πρόσφερε μια ακόμη εντυπωσιακή απόκρουση μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια για να έρθουν οι πρώτες παρεμβάσεις στο παιχνίδι από τον Άρη με την είσοδο των Μπρούνο Γκάμα, Ντιαγέ. Μάλιστα, ο πρώτος έχασε τεράστια ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα όταν βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε την μπάλα. Είχε μεσολαβήσει η είσοδος στο παιχνίδι του Μπίσεσβαρ αντί του Σοάρες.

Η αποβολή του Μιχάι

Στο 70’ ο Άρης απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς ο Ενέα Μιχάι είδε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα σε μία φάση όπου η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σταματήσει τον Αμπουμπακάρ Καμαρά. Στο 76’ ο Χερμπάν Μπούργος προχώρησε σε νέες αλλαγές και μάλιστα μία εξ’ αυτών ξάφνιασε καθώς επέλεξε να βάλει τρίτο στόπερ (Μπεναλουάν) αντικαθιστώντας τον Αμπουμπακάρ Καμαρά με σκοπό να θωρακίσει την άμυνά του. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αντικατάσταση σέντερ φορ και μετά από σχεδόν οκτώ μήνες ο Νέλσον Ολιβέιρα επέστρεψε στη δράση έπειτα από τον σοβαρό τραυματισμό του.

Αν και με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ πήρε την μπάλα στα χέρια του καθώς ο Άρης απέκτησε παθητικό ρόλο. Στο 86’ ο Ολιβέιρα εξαπέλυσε έναν κεραυνό από τα 40 μέτρα αλλά η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Κουέστα. Μέσα από τα λάθη των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν τη στιγμή τους στο παιχνίδι αλλά ο Άρης τους κράτησε μακριά από την περιοχή και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, τη δεύτερη επί του ΠΑΟΚ φέτος.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Καμαρά, Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Ντιαγέ (Άρης), Κούρτιτς, Μιχάι, Σοάρες, Σίντκλεϊ (ΠΑΟΚ). Ο Μιχάι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70’.

Ο MVP: Ο Σέικ Ντουκουρέ έκανε τρομερό παιχνίδι καθώς δεν είναι μόνο το γκολ που πέτυχε αλλά κι αυτό που γλίτωσε στο 51’ και γενικώς η παρουσία του στο παιχνίδι.

Στο ύψος του: Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά έφτιαξε φάσεις για τους συμπαίκτες του και η αλήθεια είναι ότι κακώς αντικαταστάθηκε στο 76’

Ο «αδύναμος κρίκος»: Σβαμπ και Φελίπε Σοάρες έκαναν κακό παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ ενώ ο Γιασμίν Κούρτιτς ήταν μονίμως εκνευρισμένος.

Η «γκάφα»: Ο Χουλιάν Κουέστα λίγο έλειψε να χάσει τον έλεγχο της μπάλας (μετά από γύρισμα του Μπράμπετς) στο 26’ αλλά την τελευταία στιγμή πρόλαβε κι αυτή δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Το «στραγάλι»: Ο Λουίς Γκοντίνιο είχε δύσκολο έργο γιατί το ντέρμπι είχε ένταση, αψιμαχίες και μαρκαρίσματα. Προφανώς θα μπορούσε να μοιράσει μερικές ακόμη κίτρινες. Σε γενικές γραμμές τα πήγε καλά.

Το «ταμείο» του Gazzetta: Ο Άρης είχε μεγαλύτερο κίνητρο κι αυτό φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο. Θα μπορούσε μάλιστα να είχε τελειώσει το παιχνίδι από τα μέσα του δεύτερου μέρους. Ο ΠΑΟΚ είδε τη μεσαία γραμμή του να μην λειτουργεί, ενώ πήρε ελάχιστα πράγματα και από την αντίστοιχη επιθετική. Με δέκα παίκτες έκανε προσπάθεια για να μην φύγει με άδεια χέρια από το γήπεδο κι αυτό το δικαίωμα του το έδωσε και ο Άρης καθώς είχε παθητικό ρόλο στα τελευταία 10-15 λεπτά του αγώνα όπου μάλλον περίμενε το τελικό σφύριγμα.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (85’ Σούντγκρεν), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια, Ντουκουρέ, Ιτούρμπε (59’ Μπρούνο Γκάμα), Μαντσίνι (77’ Ματέο Γκαρσία), Πάλμα (59’ Ντιαγέ), Καμαρά (77’ Μπεναλουάν)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (73’ Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (46’ Αουγκούστο), Κούρτιτς, Σοάρες (60’ Μπίσεσβαρ), Μίτριτα (73’ Ίνγκασον), Ζίβκοβιτς, Ακπομ (79’ Ολιβέιρα)

Παναθηναϊκός: Κυρίαρχος και νικητής στον δρόμο προς την Ευρώπη!δδχχ

Ο Νίκος Αθανασίου γράφει για τον Παναθηναϊκό που κυριάρχησε στο αιώνιο ντέρμπι, τον clutch Αϊτόρ, την νοοτροπία νικητή του Γιοβάνοβιτς και τον φανταστικό Γιάννη Κώτσιρα.

Ψυχωμένος, κυρίαρχος, αποτελεσματικός και… απόλυτα φυσιολογικά νικητής! Ο Παναθηναϊκός έκανε το τέλειο παιχνίδι απόψε κόντρα στον Ολυμπιακό, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, απειλήθηκε ελάχιστα από τον αντίπαλό του, ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του ντέρμπι και πραγματοποίησε ένα πολύ σημαντικό βήμα επιστροφής στην Ευρώπη.

Ξέφυγε στο +3 από την ΑΕΚ που παίζει το βράδυ της Δευτέρας στους Ζωσιμάδες κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και παρέμεινε στο -2 από τον Άρη, τον οποίο θα περιμένει στο ”κάστρο” του, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος μετά το Πάσχα. Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, παράλληλα, απέδειξε τα μεγάλα βήματα προόδου που έχει κάνει από το ξεκίνημα της χρονιάς, καταθέτοντας πάνω στο χορτάρι νοοτροπία νικητή και χαρακτήρα ανωτερότητας απέναντι στη ποιοτικότερη και πιο ακριβή ομάδα του πρωταθλήματος.

Το ”τριφύλλι” έκανε τα περισσότερα πράγματα σωστά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ο Σέρβος τεχνικός πήρε άριστα με τις επιλογές του από τον πάγκο και το… ηφαίστειο της Λεωφόρου από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό παρέδωσε μαθήματα υποστήριξης και κερκίδας. Όλος ο οργανισμός του συλλόγου λειτούργησε ιδανικά και η δουλειά έγινε. Οι τρεις βαθμοί μπήκαν στο σακούλι και από αύριο το πρωί τα… κεφάλια μέσα, καθώς την Μεγάλη Τετάρτη πρέπει να τελειώσει και η υπόθεση πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου.

Ο συνήθης ύποπτος σε μία μαγική συνεργασία!

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να πάρει ως οδηγό το ντέρμπι του Γενάρη. Σε ένα ματς που δεν νίκησε αλλά ήταν εξαιρετικός. Το έκανε. Με εξαίρεση ίσως το κακό αμυντικό τρανζίσιον στο πρώτο μέρος, το ”τριφύλλι” ήταν εξαιρετικό. Αυτό που έπρεπε να κάνει σε σχέση με εκείνο το ματς, όπως είχαμε αναφέρει την Πέμπτη, ήταν αυτές οι λεπτομέρειες, οι κρίσιμες, οι κομβικές επαφές έξω από την περιοχή. Και αυτό το έκανε.

Με τον πιο όμορφο τρόπο, με μία γκολάρα, σε ομαδικό επίπεδο. Με ταχύτητα στις μεταβιβάσεις, με οργανωμένες και συντονισμένες κινήσεις, με άρτιες επαφές. Κώτσιρας και Παλάσιος την… έκρυψαν από δεξιά, ο Γκατσίνοβιτς την γύρισε εκεί που έπρεπε(διαγώνια προς το ύψος του πέναλτι) και ο συνήθης ύποπτος, ο άνθρωπος των ντέρμπι, το… κόλλησε! Ο Αϊτόρ ήταν ξανά στο κατάλληλο μέρος, την κατάλληλη στιγμή. Ο Ισπανός εξτρέμ σκόραρε με την ΑΕΚ, σκόραρε με τον ΠΑΟΚ, το ίδιο έπραξε και απόψε με τον Ολυμπιακό.

αιτοσ

Στα μεγάλα παιχνίδια είναι πλέον πάντα εκεί! Έφτασε τα 8 γκολ μέσα στο 2022, είναι ασταμάτητος και κάθε του επαφή μέσα στην αντίπαλη περιοχή είναι… χρυσάφι! Παραλίγο, μάλιστα, να σκοράρει και από απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Καταπληκτικός.

Άριστη διαχείριση από τον Γιοβάνοβιτς με νοοτροπία νικητή

Με το γκολ στο 42′, θα περίμενε κανείς από τον Παναθηναϊκό να μπει στο δεύτερο μέρος και να κάνει διαχείριση του αποτελέσματος, να αφήσει μπάλα στον Ολυμπιακό, να γυρίσει τις γραμμές του πίσω. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχει αποδείξει πως ξέρει να προσαρμόζεται και η εικόνα του αγώνα, η εικόνα των παικτών του, του έδωσε το δικαίωμα να κάνει αυτό που-λογικά- θα ήθελε και ο ίδιος περισσότερο, πέρα από την ουσία των πραγμάτων. Οι επιλογές ενός προπονητή από τον πάγκο κατά την διάρκεια ενός ματς, προφανώς δεν είναι μόνο οι αλλαγές. Ο Σέρβος τεχνικός παρουσίασε έναν Παναθηναϊκό που κράτησε το 1-0 με μεγάλη ευκολία, με ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ, με κατοχή της μπάλας, με εικόνα αφεντικού, με νοοτροπία μεγάλης ομάδας.

δδχχχ

Όλες του οι αλλαγές ήταν στη λογική ”ψάχνω με ισορροπία και δεύτερο γκολ”, οι παίκτες του πήραν το ψυχολογικό και το τακτικό boost από τις αποφάσεις του προπονητή και ο Παναθηναϊκός κράτησε πάρα πολύ άνετα το υπέρ του αποτέλεσμα. Είναι ένα μεγάλο συν στο αποψινό βράδυ, ο τρόπος που ο Ιβάν συμπεριφέρθηκε στην ομάδα του κατά την διάρκεια του ντέρμπι. Αυτές οι νίκες αλλά κυρίως αυτές οι εμφανίσεις μεγαλώνουν την αυτοπεποίθηση και την πίστη στα αποδυτήρια.

Ο Κώτσιρας στα καλύτερά του

Ο Αϊτόρ έβαλε το γκολ, ο Γκατσίνοβιτς είχε την ασίστ, οι Βέλεθ και Σένκεφελντ… καθάρισαν τα πάντα αλλά σε διάρκεια απόδοσης κορυφαίος ήταν ο Γιάννης Κώτσιρας. Ο Έλληνας μπακ είναι άλλος παίκτης στα playoffs. Σαν να έχει πατήσει το κουμπί του restart και να έχει αφήσει πίσω του, την μετριότητα της κανονικής διάρκειας.

γγγ

Σπουδαίο ματς. Πραγματικά. Απροσπέλαστος στο ανασταλτικό κομμάτι, πήρε αρκετές πρωτοβουλίες επιθετικά, δημιούργησε ρήγματα και φυσικά είναι καθοριστική η συμμετοχή του στη φάση του γκολ.

Μία Λεωφόρος από τα παλιά

Θα ήταν άδικο να μην αναφερθούμε στην εικόνα που είχαν απόψε οι κερκίδες της Λεωφόρου. Πέρασαν πέντε χρόνια από την τελευταία φορά που σε ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό αυτό το γήπεδο ήταν κατάμεστο. Λόγω ΟΑΚΑ και πανδημίας.

δδδχ

Το γήπεδο ήταν πραγματικό ”καμίνι” και οδήγησε την ομάδα στη νίκη. Ο κόσμος στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων από κάθε άποψη και πραγματικά αποτελεί την μεγάλη δύναμη του φετινού Παναθηναϊκού.

Η  βαθμολογία των playoffs: Στο +5 ο Αρης και στο +3 ο Παναθηναϊκός από την ΑΕΚ!

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-0: Έκανε τη… δουλειά με Φορτούνη και Σα  (photos+videos) - Onsports.gr

Αρης και Παναθηναϊκός πήραν μεγάλες νίκες στα… αιώνια ντέρμπι που έδωσαν κόντρα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό αντίστοιχα, έκαναν σημαντικό βήμα για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και πρόσθεσαν επιπλέον άγχος στην ΑΕΚ που παίζει το απόγευμα της Μεγάλης Δευτέρας στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ.

O Oλυμπιακός ήταν αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα με τον Μασούρα να καθυστερεί σε πλεονεκτική θέση για γκολ και τους Μπρινιόλι και Βέλεθ να προλαβαίνουν να τον μπλοκάρουν. Η… πράσινη απάντηση ήρθε μερικά λεπτά μετά με την ευκαιρία του Αϊτόρ. Μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες κυρίως να προσέχουν τα μετόπισθεν.

Τελικά λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, στο 42′, η εξαιρετική συνεργασία των Κώτσιρα – Γκατσίνοβιτς και το άψογο πλασέ του Αϊτόρ έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ.

To δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι γεμάτο νεύρα και ένταση. Κι από τις δύο πλευρές. Το «τριφύλλι» προσπαθούσε να διαχειριστεί ένα πολύτιμο σκορ όσο αφορά την ευρωπαϊκή του προοπτική και ο Ολυμπιακός δεν ήθελε να φύγει ηττημένος από ένα ντέρμπι γοήτρου. Οι μονομαχίες σώμα με σώμα ήταν και πολλές και δυνατές. Τελικά το τελευταίο σφύριγμα του Βόσνιου ρέφερι βρήκε τον Παναθηναϊκό να είναι ο μεγάλος θριαμβευτής του ντέρμπι έχοντας παράλληλα κάνει ένα σημαντικό βήμα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μετά τον Δικέφαλο του Νότου, ο Άρης επικράτησε και κόντρα στον Δικέφαλο του Βορρά! Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης νίκησαν με 1-0 στο ντέρμπι της πόλης, αφού είχαν μεγαλύτερο κίνητρο κόντρα στον ΠΑΟΚ που παρουσιάστηκε… άδειος αλλά και κουρασμένος μετά την υπερπροσπάθεια της περασμένης Πέμπτης κόντρα στην Μαρσέιγ.

Το γκολ του Ντουκουρέ ήταν αυτό που έκανε την διαφορά δίνοντας στην ομάδα του Μπούργος (που αποβληθηκε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο) το σημαντικότατο τρίποντο όσο αφορά την «μάχη» για το εισιτήριο που οδηγεί στο Conference League. Πλέον ο Άρης με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου των play offs βρίσκεται στο +5 από την ΑΕΚ (παίζει το απόγευμα της Μεγάλης Δευτέρας στα Γιάννενα) και στο +2 από τον Παναθηναϊκό, τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική, αμέσως μετά το Πάσχα, στη Λεωφόρο.