Αργεντινή-Μεξικό 2-0: Ο μάγος Μέσι τη σήκωσε στους ώμους * Γαλλία-Δανία 2-1: Ο ασταμάτητος Εμπαπέ οδήγησε τους πρωταθλητές * Πολωνία-Σαουδική Αραβία 2-0: Την προσγείωσε ο Λεβαντόφσκι * Νίκη ελπίδας για την Αυστραλία, 1-0 την Τυνησία * Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις της Κυριακής (27/11)

Μουντιάλ 2022, Αργεντινή - Μεξικό 2-0: Ο μάγος Μέσι τη σήκωσε στους ώμους και την κράτησε ζωντανή

Αργεντινή – Μεξικό 2-0: Ο μάγος Μέσι τη σήκωσε στους ώμους και την κράτησε ζωντανή

Η Αργεντινή απέφυγε τον πρόωρο αποκλεισμό χάρη σε δύο μαγικά γκολ από τον Λιονέλ Μέσι και τον Ένσο Φερνάντες και με το 2-0 απέναντι στο Μεξικό έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης από τον 3ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Ο Λιονέλ Μέσι είναι η Αργεντινή. Η εξίσωση ήταν γνωστή εδώ και χρόνια, όμως αποδείχθηκε περίτρανα σε ακόμα ένα σημαντικό παιχνίδι για την πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής, αφού ο απόλυτος ηγέτης της άνοιξε το δρόμο για το 2-0 (ο… διάδοχός του Ένσο Φερνάντες πέτυχε το δεύτερο γκολ) επί του Μεξικού για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Μουντιάλ 2022.

Με τη νίκη αυτή σε ένα κακό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, η Αργεντινή έμεινε ζωντανή (αν έχανε, θα αποκλειόταν από τώρα) και κρατάει την τύχη στα χέρια της στην 3η αγωνιστική, όπου αντιμετωπίζει την πρωτοπόρο του ομίλου Πολωνία (30/11, 21:00), την ώρα που το Μεξικό διεκδικεί την πρόκριση με τη Σαουδική Αραβία στο άλλο παιχνίδι.

Στον do-or-die αγώνα της η Αργεντινή χρειάστηκε 33 λεπτά για να καταγράψει την πρώτη απειλήτική στιγμή της, με μία εκτέλεση φάουλ του Λιονέλ Μέσι από πολύ πλάγια που έδιωξε ο Γκιγέρμο Οτσόα. Ως πρώτη τελική καταγράφεται μια κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 40′, με την μπάλα να φεύγει πολύ άουτ. Οι δύο φάσεις ήταν οι μοναδικές που απείλησαν τον Μεξικανό τερματοφύλακα, με την “αλμπισελέστε” να έχει κατοχή μπάλας που άγγιζε το 70%, αλλά τις πέντε αλλαγές του Λεονέλ Σκαλόνι σε σχέση με την πρεμιέρα (οι τρεις στην άμυνα) να μην τον δικαιώνουν.

Το Μεξικό δεν έδειξε καλύτερη εικόνα, όμως έδειξε σίγουρα πιο άγρια, με σκληρά μαρκαρίσματα και κανέναν ενδοιασμό από τους παίκτες του να πέφτουν με φόρα πάνω σε αντιπάλους. Η μοναδική καλή στιγμή του ήρθε στο τέλος του 1ου μέρους με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλέξις Βέγκας που μπλόκαρε με εντυπωσιακό άλμα ο Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, αλλά και χωρίς αλλαγές στην εικόνα του παιχνιδιού. Η “αλμπισελέστε” πήρε κάποια μέτρα που της παραχώρησε απλόχερα του Μεξικό, το οποίο προτίμησε τη σκοπιμότητα από την ενεργητικότητα. Ένα φάουλ του Μέσι από καλή θέση κατέληξε άουτ και με 11 παίκτες πίσω από την μπάλα, το Μεξικό δεν έδειχνε να απειλείται από ροή αγώνα.

Όταν σε μία ομάδα υπάρχει ο εξωγήινος Αργεντινός όμως, όλα μπορούν να συμβούν. Από το σημείο που απέτυχε σε εκτέλεση φάουλ, σούταρε χαμηλά και νίκησε τον Οτσόα για το 1-0, το 8ο τέρμα του στη διοργάνωση, όσα είχε και ο Ντιέγκο Μαραντόνα (αλλά και ο Γκιγέρμο Στάμπιλε).

Το γκολ διαδέχθηκαν αλλαγές και από τους δύο προπονητές, με τον Χεράρδο Μαρτίνο να ρίχνει τους Ραούλ Χιμένες και Ουριέλ Αντούνα ψάχνοντας το γκολ και τον Σκαλόνι να εμπιστεύεται τους Εσεκιέλ Παλάσιος και Κριστιάν Ρομέρο για να κρατήσει την μπάλα και το μηδέν.

Το έργο της αποδείχθηκε σχετικά εύκολο, αφού οι Μεξικανοί δεν ανέβασαν απόδοση και δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Μαρτίνες, ο οποίος δεν χρειάστηκε να επέμβει ούτε μία φορά στα τελευταία λεπτά. Αντιθέτως, ένα φανταστικό πλασέ του Ένσο Φερνάντες διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που αυξάνει τις πιθανότητες πρόκρισης της “αλμπισελέστε”.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε. Μαρτίνες, Μοντιέλ (63′ Μολίνα), Οταμέντι, Μαρτίνες, Ακούνια, Ντε Πολ, Ροντρίγκες (57′ Φερνάντες), Ντι Μαρία, Μέσι, Μακ Άλιστερ, Λ. Μαρτίνες (63′ Άλβαρες)

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Μόντες, Αραούχο, Μορένο, Άλβαρες, Ερέρα, Γκουαρδάδο (42′ Γκουτιέρες), Τσάβες, Γκαγιάρδο, Λοσάνο (73′ Αλβαράδο), Βέγκα

Γαλλία – Δανία 2-1: Ο ασταμάτητος Εμπαπέ οδήγησε στη φάση των 16 τους παγκόσμιους πρωταθλητέςΜουντιάλ 2022, Γαλλία - Δανία 2-1: Ο ασταμάτητος Εμπαπέ οδήγησε στη φάση των 16 τους παγκόσμιους πρωταθλητές

Η Δανία προέβαλε σθεναρή αντίσταση στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης όμως η Γαλλία διέθετε έναν ασυγκράτητο Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος σκόραρε δις και την οδήγησε στη νίκη με 2-1 και στη πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης.

Η απίστευτη κατάρα που ακολουθούσε τους παγκόσμιους πρωταθλητές στις τρεις τελευταίες διοργανώσεις με τους ισάριθμους αποκλεισμούς της Ιταλίας (2010), της Ισπανίας (2014) και της Γερμανίας (2018), δεν υπάρχει πια και για αυτό “ευθύνεται” ένας από τους πιο καυτούς στράικερ που φιγουράρουν την τελευταία πενταετία στα γήπεδα του κόσμου: ο Κιλιάν Εμπαπέ.

Ο σούπερ σταρ της Παρί έκανε τη (θεμελιώδη) διαφορά μεταξύ της Γαλλίας και της Δανίας, στην κόντρα των δύο ομάδων το βράδυ του Σαββάτου (26/11) για την δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου του Μουντιάλ, αφού έκανε αρχικά το 1-0 στο 61ο λεπτό και εν συνεχεία απάντησε με εμφατικό τρόπο στον Αντρέας Κρίστενσεν (είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 68′), διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 86ο λεπτό.

Το αποτέλεσμα μάλιστα αυτό σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του Ντιντιέ Ντεσάμπ στα νοκ-άουτ ματς, με την παγκόσμια πρωταθλήτρια να γίνεται η πρώτη ομάδα που κάνει το “2 στα 2” στα γήπεδα του Κατάρ και τις Αυστραλία, Δανία και Τυνησία να ετοιμάζονται να δώσουν σκληρή μάχη στο φινάλε για να πάρουν το άλλο εισιτήριο του 4ου γκρουπ για τη φάση των 16.

Σημειώνεται πως η τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (30/11) με την Τυνησία (1 βαθμός) να αντιμετωπίζει την Γαλλία (6 βαθμοί) και την Αυστραλία (3 βαθμοί) να διασταυρώνεται με την Δανία (1 βαθμός).

Το ματς

Η Γαλλία μπήκε στο χορτάρι με την προίκα της τεσσάρας στην πρεμιέρα επί της Αυστραλίας και η Δανία με το “βαρίδιο” της λευκής ισοπαλίας με την Τυνησία, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ να επιλέξει μία συντηρητική προσέγγιση στο ματς. Δεν επεδίωξε να παίξει σε πολυ υψηλό τέμπο ενώ σε αρκετά κομμάτια του πρώτου μέρους άφησε τη μπάλα στην αντίπαλό της, με στόχο να κλέψει μπάλες και να βρει κενούς χώρους μέσω γρήγορου τρανζίσιον.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 21ο λεπτο για τους μπλε, με τον Κάσπερ Σμάιχελ να επεμβαίνει θετικότατα σε γυριστή κεφαλιά του Ραμπιό (απέκρουσε με γροθιές) ενώ με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Εμπαπέ ταλαιπώρησε την άμυνα των Δανών από τα αριστερά και έκανε το γύρισμα, αλλά ο Χόιμπιεργκ σταμάτησε στο ύψος της μικρής περιοχής το συρτό σουτ του προωθημένου Κουντέ.

Το διάστημα από το 30ο μέχρι το 40ο λεπτό ήταν το καλύτερο για τους παγκόσμιους πρωταθλητές στο πρώτο μέρος, αφού άσκησαν έντονη πίεση στην ομάδα του Χιούλμαντ παίζοντας κυρίως από τα πλάγια (στηριζόμενοι στην ταχύτητα των Εμπαπέ και Ντεμπελέ αλλά και στο πληθωρικό ματς του Γκριεζμάν), με τους Γκριεζμάν και Ζιρού να απειλούν στο 33ο και 37ο λεπτό αντίστοιχα και τον Σμάιχελ να στέκεται τυχερός στη φάση του 40ου λεπτού.

Ήταν η στιγμή που ο Ντεμπελέ τρύπησε την άμυνα της Δανίας και έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι από τα δεξιά για να σερβίρει “μισό γκολ” στον αμαρκάριστο Εμπαπέ, ο οποίος όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στην κορυφαία φάση του ματς μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε την Δανία να μπαίνει με λίγο περισσότερο θάρρος και να κερδίζει μέτρα, με την Γαλλία από την πλευρά της να απειλεί με τον Εμπαπέ στο 57′ (έκανε μία φανταστική κούρσα 30 μέτρων αλλά είδε το σουτ του να σταματάει πάνω στον σταθερότατο Σμάιχελ) και τον Γκριεζμάν στο 60′ (άστοχος από το ύψος της μεγάλης περιοχής).

Οι δύο αυτές βολές ήταν προειδοποιητικές, με την τρίτη να είναι και η… φαρμακερή για τους Δανούς, με τους Τεό Ερναντέζ και Εμπαπέ να συνδυάζονται ταχύτατα και υποδειγματικά και τον φορ της Παρί να αξιοποιεί ασίστ του μπακ της Μίλαν για να γράψει το 1-0 στο 61ο λεπτό με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το γκολ αυτό “έβαλε φωτιά” στο ματς, με την Δανία να βγαίνει μπροστά και να φτάνει στην ισοφάριση και στο πρώτο της γκολ στο φετινό Μουντιάλ επτά λεπτά αργότερα (68′), με τον Έρικσεν να εκτελεί κόρνερ, τον Άντερσεν να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Αντρέας Κρίστενσεν τη δεύτερη νικώντας τον Λορίς (1-1).

Στο 73ο λεπτό ο Μάλε φλέρταρε με την ανατροπή όμως ο Λορίς είπε “όχι” με σπουδαία επέμβαση, ενώ η Γαλλία άγγιξε με τη σειρά της το 2-1 στο 78′, με την κεφαλιά του Κομάν να φεύγει κόρνερ μετά από σωτήρια παρέμβαση του Μάλε.

Το ρόλερ κόστερ στο ματς συνεχίστηκε αφού την μεγάλη ευκαιρία με το ψαλιδάκι του Ραμπιό στο 80′ διαδέχτηκε εκείνη του Μπρέθγουεϊτ ένα λεπτό αργότερα, για να έρθει το 86ο λεπτό και να φέρει έκρηξη στις τάξεις των οπαδών των μπλε στις εξέδρες.

Ήταν η στιγμή που ο Γκριεζμάν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά με το αριστερό και ο “πολύς” Εμπαπέ πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας, για να νικήσει από κοντά τον Σμάιχελ και να ξαναδώσει προβάδισμα για τους παγκόσμιους πρωταθλητές (2-1).

Αποτέλεσμα που “κλείδωσε” μέχρι το φινάλε, με την Γαλλία να κάνει το “2 στα 2” και να πανηγυρίζει την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ απαλλαγμένη από το άγχος της τρίτης αγωνιστικής και την Δανία να μετράει αντίστροφα για την σκληρή μάχη με την Αυστραλία με έπαθλο το έτερο χρυσό εισιτήριο για τα νοκ-άουτ.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ, Βαράν (75′ Κονατέ), Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ (75′ Κομάν), Γκριεζμάν (90′ Φοφανά), Εμπαπέ, Ζιρού (63′ Τουράμ)

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Άντερσεν, Νέλσον, Αντρέας Κρίστενσεν, Μάλε, Έρικσεν, Ράσμους Κρίστενσεν (90′ Μπα), Χόιμπιεργκ, Ντάμσγκααρντ (74′ Ντόλμπεργκ), Κορνέλιους (46′ Μπρέθγουεϊτ), Λίνστρεμ (85′ Νόργκααρντ)

Πολωνία – Σαουδική Αραβία 2-0: Την προσγείωσε απότομα με σφραγίδα Λεβαντόφσκι Μουντιάλ 2022, Πολωνία - Σαουδική Αραβία 2-0: Την προσγείωσε απότομα με σφραγίδα Λεβαντόφσκι (vid)

Με τον Σέζνι να «καθαρίζει» πίσω και τον Λεβαντόφσκι (γκολ, ασιστ) να κουβαλάει μπροστά, η Πολωνία λύγισε την εντυπωσιακά τολμηρή Σαουδική Αραβία (2-0) και πάτησε προσωρινά κορυφή!

Η μια προερχόμενη από έναν ιστορικό θρίαμβο κόντρα στην Αργεντινή, η άλλη από μια άνοστη ισοπαλία απέναντι στο Μεξικό. Η μια με ηθικό και ενθουσιασμό στα ύψη, η άλλη με χρέος τη νίκη για να παραμείνει ζωντανή. Η μια με Βόιτσεχ Σέζνι και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η άλλη χωρίς… Με τους δυο τους να κάνουν τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση, η Πολωνία κατάφερε να πάρει νίκη (προσωρινής) κορυφής με 2-0 απέναντι στην εντυπωσιακή Σαουδική Αραβία που αυτή τη φορά κέρδισε τις εντυπώσεις, όχι όμως και το αποτέλεσμα!

Προβάδισμα με Ζιελίνσκι, ήρωας ο Σέζνι

Εκείνη πάντως που μπήκε πιο… ζωηρή στο ξεκίνημα ήταν η Σαουδική Αραβία, η οποία εξοπλισμένη με αυτοπεποίθηση από τον θρίαμβο της πρεμιέρας κόντρα στην Αργεντινή, επιχείρησε να στήσει από νωρίς πολιορκία στα καρέ των Πολωνών. Στο 13΄μάλιστα λίγο έλειψε να δικαιωθεί για την επιθετικογενή της στάση, όμως ο Σέζνι με εξαιρετική απόκρουση στη βολίδα του Κανό κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Η Πολωνία σταδιακά άρχισε να βγαίνει από το καβούκι της, αλλά στο μεγαλύτερο διάστημα δεσμεύτηκε απλώς σε μια αέναη μάχη στον χώρο του κέντρου με πολλά νεύρα που οδήγησε στο ημίχρονο με τις περισσότερες κίτρινες κάρτες σε Μουντιάλ (5) από τον τελικό του 2010! Ακόμα ωστόσο και με ελάχιστες εκλάμψεις στο αντίπαλο μισό, οι Πολωνοί βρήκαν τον τρόπο για να πάρουν το προβάδισμα.

Στο 39΄ο Λεβαντόφσκι μπορεί να νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Αλ Οβαίας σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, όμως επέμεινε και έδωσε πάσα πάρε – βάλε στον αμαρκάριστο Ζιελίνσκι που εκτέλεσε στον ουρανό των διχτύων για το 1-0.

Προκειμένου ωστόσο η Πολωνία να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια χρειαζόταν και το… χεράκι του Σέζνι. Στις καθυστερήσεις του α΄μέρους, ο ρέφερι έδωσε τραβηγμένο πέναλτι στη Σαουδική Αραβία σε μαρκάρισμα του Μπιέλικ, όμως ο κίπερ της Γιουβέντους απέκρουσε την εκτέλεση του Αλ Νταουσαρί αλλά και το τετ-α-τετ με τον Αλ Μπουραίκ στην επαναφορά, διατηρώντας το μηδέν!

Πολιορκία η Σαουδική Αραβία, δοκάρια η Πολωνία

Το 1-0 του ημιχρόνου διατηρούσε λεπτές τις ισορροπίες, με τις δυο ομάδες να παίρνουν ρίσκα στο β΄μέρος με αποτέλεσμα να απολαύσουμε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι! Από τη συντηρητική στάση του πρώτου 45λεπτου μεταφερθήκαμε σε μια διαρκή ροή με γρήγορο τέμπο και τους Σαουδάραβες να δείχνουν τα δόντια τους από την αρχή!

Στο 55΄άγγιξαν την ισοφάριση με τον Σέζνι ωστόσο να λέει και πάλι «όχι» στο τετ-α-τετ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έκρυψαν τη μπάλα αλλά ο Αλ Μπουραϊκάν αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η παρατεταμένη άνοδος όμως των παικτών του Ρενάρ στο γήπεδο άφηνε την ίδια ώρα χώρους για την Πολωνία, η οποία κόντεψε σε δυο περιπτώσεις να κάνει τη ζημιά κόντρα στη ροή!

Αρχικά στο 64΄ο Μίλικ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά, ενώ την ίδια τύχη είχε και ο Λεβαντόφσκι που δυο λεπτά αργότερα βρήκε σίδερο με προβολή!

Φινάλε με σφραγίδα Λεβαντόφσκι

Όσο το ματς παρέμενε σε ρευστά επίπεδα, αμφότερες οι ομάδες είχαν λόγους να ελπίζουν! Ένα ολέθριο λάθος του Αλ Μαλκί στο 82΄ωστόσο έμελλε να γράψει τον επίλογο του ματς. Ο στόπερ της Σαουδικής Αραβίας έχασε τη μπάλα από τον Λεβαντόφσκι στο χειρότερο δυνατό σημείο, με τον Πολωνό στράικερ να τιμωρεί στο τετ-α-τετ για το 2-0 και να ξεσπά σε κλάματα για το πρώτο του γκολ σε τελική φάση Μουντιάλ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Πολωνία να σφραγίζει μια σημαντική νίκη που της έδωσε σημαντικό boost στο κυνήγι της πρόκρισης, τη στιγμή που οι Σαουδάραβες θα παίξουν τα ρέστα τους την τελευταία αγωνιστική απέναντι στο Μεξικό του Πινέδα.

MVP: Δύσκολο να μην πάρει τον τίτλο ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι! Ο Πολωνός άλλωστε έκανε τα πάντα μπροστά, αφού με γκολ και ασίστ οδήγησε την Πολωνία στην παρθενική νίκης της στο φετινό Μουντιάλ και ταυτόχρονα την έστειλε σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Λεβαντόφσκι στην επίθεση, Σέζνι στην άμυνα! Ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους κράτησε ζωντανή την Πολωνία όταν η Σαουδική Αραβία πυρπολούσε τα καρέ της, με αποκορύφωμα τη διπλή επέμβαση στη φάση του πέναλτι των Σαουδαράβων που κράτησε ακέραιο το προβάδισμα της ομάδας του.

Η ΓΚΑΦΑ: Την έκανε ο Αλ Μαλκί στη φάση του δεύτερου γκολ των Πολωνών. Ο στόπερ της Σαουδικής Αραβίας πούλησε τη μπάλα στο πιο κομβικό σημείο, με τον Λεβαντόφσκι να τον ευχαριστεί για το 2-0 που έβαλε οριστική ταφόπλακα στις ελπίδες των Σαουδαράβων για κάτι θετικό από την αναμέτρηση.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αλ Νταουσαρί αποδείχθηκε μοιραίος για τη Σαουδική Αραβία, αφού σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ισοφαρίσει και να δώσει νέα πνοή στην αναμέτρηση. Ο φορ των Σαουδαράβων νικήθηκε από τα έντεκα βήματα από τον Σέζνι, ενώ ουδέποτε βρήκε τρόπο για να παρακάμψει τον Πολωνό γκλκίπερ.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Σαμπάιο αρνήθηκε πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου στη Σαουδική Αραβία, με το VAR να τον καλεί στο μόνιτορ για να ελέγξει ξανά τη φάση. Τελικά ο ρέφερι άλλαξε την απόφαση του και έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ των παικτών του Ρενάρ, δίνοντας ουσιαστικά ένα soft πέναλτι.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Σαουδική Αραβία πήρε μια γεύση από το… δηλητήριο που έδωσε στην Αργεντινή, αφού πλήρωσε την δυστοκία της μπροστά από την αντίπαλη εστία και δεν πήρε ούτε καν τον βαθμό. Στον αντίποδα η Πολωνία εκμεταλλεύτηκε τους χώρους και τα λάθη των Σαουδαράβων στο β΄μέρος για να σφραγίσει μια πολύτιμη νίκη που την έστειλε σε τροχιά πρόκρισης.

Πολωνία (Τσέσλαβ Μιχνίεβιτς): Σέζνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι, Μπιέλικ, Κροκόβιακ, Μίλικ (71΄Πιόντεκ), Ζιελίνσκι (63΄Καμίνσκι), Φρανκόφσκι, Λεβαντόφσκι

Σαουδική Αραβία (Ερβέ Ρενάρ): Αλ Οβαίς, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Αμρί, Αλ Μπολεαχί, Αλ Μπουραίκ (65΄Αλ Γκανάμ), Αλ Μαλκί (85΄Αλ Ομπούντ), Αλ Ναζεί (46΄Αλ Αμπέντ, 90+5΄Μπαχεμπρί)), Κανό, Αλ Μπουραϊκάν, Αλ Νταουσαρί, Αλ Σεχρί (85΄Αλ Νταουσαρί)

ΒΙΝΤΕΟ – Μουντιάλ 2022: Νίκη ελπίδας για την Αυστραλία, 1-0 την Τυνησία

ΒΙΝΤΕΟ - Μουντιάλ 2022: Νίκη ελπίδας για την Αυστραλία, 1-0 την Τυνησία

Βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στους «16» του Μουντιάλ 2022, απέκτησε η Αυστραλία, καθώς για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου, επικράτησε με 1-0 της Τυνησίας, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ντιούκ στο 23ο λεπτό. Πλέον, τα «καγκουρό», έχουν τρεις βαθμούς, ενώ οι Τυνήσιοι με έναν βαθμό, πιθανότατα θα επιστρέψουν στην πατρίδα τους, μετά την φάση των ομίλων.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο εντυπωσιακό και χωρητικότητας 44.325 θεατών, «Al Janoub Stadium» της πόλης Αλ Ουάκρα, ενώ η 2η αγωνιστική του ομίλου, ολοκληρώνεται το απόγευμα (26/11, 18:00) με τον αγώνα Γαλλία-Δανία.

Μετά από ένα «αναγνωριστικό», με την Αυστραλία να διατηρεί την κατοχή της μπάλας, τα «καγκουρό» άνοιξαν το σκορ. Στο 23ο λεπτό, ο Γκούντγουϊν σέντραρε από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Μπρον και πήρε ιδανική τροχιά για το κεφάλι του Ντιούκ, ο οποίος με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα «έπεσε», με τους Τυνήσιους να χάνουν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Αρχικά, στο 41` ο Σουτάρ με προβολή έδιωξε την μπάλα από τα δυνατό πλασέ του Ντράγκερ (σ.σ. η μπάλα κατευθυνόταν στην εστία του Ράϊαν), ενώ λίγο αργότερα (48`) ο Μσακνί, δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στην επανάληψη, οι Αφρικανοί προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση, όμως οι Αυστραλοί, κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του ματς και να μην απειληθούν ιδιαίτερα. Στο 71ο λεπτό, ο Λέκι απέτυχε να βρει την μπάλα, όντας σε πλεονεκτική θέση, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Μσακνί «υποχρέωσε» σε εξαιρετική απόκρουση τον Ράϊαν. Στο 73ο λεπτό, έκανε το ντεμπούτο του στο Μουντιάλ του Κατάρ, ο δεξιός οπισθοφύλακας του Ατρομήτου, Ουαντί Κεχρίντα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι Τυνήσιοι πίεσαν «ασφυκτικά», χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, αφού δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, παρά τις… άκαρπες ατομικές ενέργειες των Σλιτί και Καζρί. Ετσι, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την νίκη των Αυστραλών, που τους… βάζει για τα καλά, στο «παιχνίδι» της πρόκρισης.

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανία)
Κίτρινες : Λαϊντουνί, Αμπντί, Σασί
Κόκκινες : –

Συνθέσεις:
ΤΥΝΗΣΙΑ (Τζαλέλ Καντρί): Νταμέν, Μπρον (73` Κεχρίντα), Μεριά, Ταλμπί, Ντράγκερ (46` Σάσι), Σκίρι, Λαϊντουνί (67` Καζρί), Αμπντί, Σλιτί, Τζεμπαλί (73` Κενίσι), Μσακνί.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκράχαμ Αρνολντ): Ράϊαν, Κάρατσιτς (75` Ντεγκενέκ), Ρόουλς, Σουτάρ, Μπέχιτς, ΜακΓκρι (64` Χρούστιτς), Μούϊ, Ιρβάϊν, Λέκι (85` Μπακούς), Ντιουκ (64` ΜακΛάρεν), Γκούντγουϊν (85` Μαμπίλ).

Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις της Κυριακής (27/11)

Το Μουντιάλ στο Κατάρ συνεχίζεται με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής για τον 5ο και 6ο όμιλο. Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα της Κυριακής καθώς και τις τηλεοπτικές μεταδόσεις της ημέρας.

Η 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ συνεχίζεται την Κυριακή με τον 5ο και 6ο όμιλο, με την κόντρα μεταξύ της Ισπανίας και της Γερμανίας να δεσπόζει στο πρόγραμμα της ημέρας.

Το πρόγραμμα ανοίγει το μεσημέρι, στις 12:00, με την αναμέτρηση της Ιαπωνίας με την Κόστα Ρίκα για τον 5ο όμιλο, με τις δύο ομάδες να έχουν εντελώς διαφορετικά συναισθήματα μετά από την πρεμιέρα, με τους μπλε σαμουράι να θριαμβεύουν με 2-1 επί της Γερμανίας και την Κόστα Ρίκα να γνωρίζει ιστορική συντριβή με 7-0 από την Ισπανία

Ακολουθεί στις 15:00 το ματς του Βελγίου με το Μαρόκο για τον 6ο όμιλο, με τους Ευρωπαίους να έχουν πάρει το τρίποντο στην πρεμιέρα απέναντι στον Καναδά αλλά να έχουν προβληματίσει με την εμφάνισή τους και τους Αφρικανούς να έχουν πάρει τον βαθμό στην πρώτη αγωνιστική απέναντι στους Κροάτες.

Για τον ίδιο όμιλο, παίρνουν τη σκυτάλη στις 18:00 η Κροατία και ο Καναδάς που κοντράρονται μεταξύ τους, με στόχο και των δύο να είναι το τρίποντο που θα τους αυξήσει τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Τέλος, στις 21:00, υπάρχει η μεγάλη κόντρα της Ισπανίας με την Γερμανία, με τη φούρια ρόχα να έχει την ευκαιρία με νίκη να κλειδώσει την πρόκριση και την “Μάνσαφτ” να είναι με την πλάτη στον τοίχο και να κινδυνεύει άμεσα με αποκλεισμό λόγω της διαφοράς τερμάτων, ειδικά αν η Ιαπωνία κερδίσει την Κόστα Ρίκα νωρίτερα.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εξέλιξη όλων των αγώνων στο Matchcenter του SPORT24.

Μουντιάλ 2022 – Το πρόγραμμα της Κυριακής (27/11)

• 10:00 Mundial Morning Show με τους Αντρέα Παλομπαρίνι, Ηλία Καλλονά, Μαρία Κουβέλη (SPORT24)
  • 11:30 Pame Stoxima Pre Game Show με τους Παντελή Βλαχόπουλο και Θέμη Καίσαρη (SPORT24)
  • 12:00 Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (ANT1, ANT1+ και LIVE SPORT24)
  • 15:00 Βέλγιο – Μαρόκο (ANT1, ΑΝΤ1+ και LIVE SPORT24)
  • 18:00 Κροατία – Καναδάς (ANT1, ΑΝΤ1+ και LIVE SPORT24)
  • 21:00 Ισπανία – Γερμανία (ANT1, ANT1+ και LIVE SPORT24)
  • 22:45 Game Night με τον Παντελή Βλαχόπουλο (SPORT24)