Αναντολού Εφές-Άλμπα 84-76 * Χίμκι-Μπαρτσελόνα 75-87 * Φενέρμπαχτσε-Μπασκόνια 96-76 * Αρμάνι Μιλάνο-Βαλένθια 95-80 * Μακάμπι-Ολυμπιακός 87-89: Θρυλικό διπλό με Λαρεντζάκη, Σλούκα *

LIVE Αναντολού Εφές - Άλμπα

Η Αναντολού Εφές (10-9) χρειάστηκε ένα σούπερ δεκάλεπτο για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου (7-12) για τη 19η αγωνιστική της EuroLeague. Οι Μίτσιτς, Μορμάν οδήγησαν τους Τούρκους.

Η Εφές τα βρήκε… σκούρα για δύο δεκάλεπτα. Μετά επέβαλλε τον ρυθμό της και επιβλήθηκε της μαχητικής μα γεμάτης ελλείψεις, Άλμπα.

Η τουρκική ομάδα έπαιξε… σκυλίσια άμυνα στην 3η περίοδο του αγώνα, επιτρέποντας στην αντίπαλο της να σκοράρει μόλις 9 πόντους!

Το ματς

Ξεκίνησε διαφορετικά απ΄ το φινάλε του. Η Άλμπα διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και μολονότι δεν ήταν εύστοχη από το τρίποντο, διατηρούσε το προβάδισμα (10-3).

Η Εφές κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να δείχνει κυρίαρχη. Προηγήθηκε με 14-12, με το σκορ στο δεκάλεπτο να κλείσει ισόπαλο (18-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην Άλμπα. Πήρε διαφορά 12 πόντων (42-30) στο 18′ και φάνηκε να έχει το πάνω χέρι.

Μόνο που η Εφές δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα της. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επί μέρους 26-9 και η γηπεδούχος από το 51-49 και το 56-53… εκτοξεύτηκε στο 62-53, με ένα σερί 6-0.

Στο 34’η Εφές προηγήθηκε με +15, 74-59, ενώ στο 38′ η διαφορά έφτασε και στο +16 (81-65).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές έπαιξε σοβαρή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε 19 ασίστ (με 12 λάθη) και 11 επιθετικά που έδωσαν πόντους από 2η ευκαιρία.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντριάν Μορμάν (8 ριμπ.) και ο Βασίλιε Μίτσιτς (7 ασίστ), με 15 πόντους έκαστος.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ροντρίγ Μπομπουά με 11 πόντους και 4 ασίστ και ο Σέιν Λάρκιν με 12 πόντους και 6 τελικές.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τιμ Σνέιντερ, όλα μηδέν σε 17:14.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 6-0 της Εφές που την έφερε από το +3 (56-53) στο +9 (62-53). Μετά όλα είχαν κριθεί.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: H Εφές με τέσσερις πάσες άνοιξε όλη την άμυνα της Άλμπα, με τον Ντάνστον να τελειώνει τη φάση αρχοντικά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές το πρώτο ημίχρονο, η Άλμπα την 3η περίοδο, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-44, 62-53, 84-76.

Χίμκι-Μπαρτσελόνα 75-87: Κάλαθης «κέρναγε», Χίγκινς και Κούριτς… έπινανLIVE Χίμκι - Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί εύκολα της Χίμκι μέσα στη Ρωσία με 87-75 και να φτάσει στο 13-6. Φοβερός Καλάθης με 15 ασίστ!

Με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει 15 ασίστ και τους Κόρι Χίγκινς, Κάιλ Κούριτς να σκοράρουν με συνέπεια, η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με το «διπλό» της νίκης από τα περίχωρα της Μόσχας.

Ο Έλληνας πλέι μέικερ «σέρβιρε» τα περισσότερα καλάθια στους δύο συμπαίκτες του, με τον Χίγκινς να έχει 18 πόντους με 7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/1 βολή και τον Κούριτς να συμπληρώνει άλλους 18 πόντους με 2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 2/2 βολές.

Η Μπαρτσελόνα που αγωνίστηκε χωρίς Μίροτιτς και Ντέιβις έφτασε αισίως στις 13 νίκες ύστερα από 19 ματς, ενώ η Χίμκι παρέμεινε στην τελευταία θέση με ρεκόρ 2-17! Για την ρωσική ομάδα ο Αλεξέι Σβεντ τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 23 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Το ματς

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να στηρίζονται περισσότερα στα τρίποντα και λιγότερο στα δίποντα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Χίμκι άρχισε το ματς σκοράροντας μόνο πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων (9-2 στο 2′) αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δυνάμωσαν στην περιφερειακή άμυνα, ισορρόπησαν το παιχνίδι (10-10 στο 4′) και κάπως έτσι κύλησε η πρώτη περίοδος μέχρι και το τέλος (26-26). Ο Κάιλ Κούριτς ήταν εκείνος που είχε τις «απαντήσεις» στον Αλεξέι Σβεντ και με ένα επιμέρους 9-2 των «μπλαουγκράνα» το 26-23 του 9′ έγινε 28-32 στο 12′.

Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +7 για λογαριασμό της Μπαρτσελόνα (38-45 στο 16′), με τον Κούριτς να συνεχίσει… απτόητος έως το τέλος του ημιχρόνου (48-54) έχοντας 16 πόντους με 1/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, τον Σμιτς να τον συμπληρώνει στην επίθεση (10π., 4ριμπ.) και τον Καλάθη να μοιράζει στο πρώτο μισό του ματς 10 ασίστ! Στον αντίποδα, ο Σβεντ είχε 13 πόντους με 1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 5 ασίστ, ενώ η Χίμκι είχε συνολικά 9/13 τρίποντα έναντι 5/7 της Μπαρτσελόνα.

Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει ολοκληρωτικά στη μεριά των Ισπανών, οι οποίοι έφτασαν για πρώτη φορά και στο +10 (52-62 στο 24′) και έκτοτε δεν κινδύνευσαν ξανά. Ο Χίγκινς είχε πάρει στην σκυτάλη στο σκοράρισμα, ο Καλάθης συνέχισε να μοιράζει ασίστ ενώ η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (55-68 στο 27′) και παρέμεινε έως το τέλος του δεκαλέπτου (60-73).

Στην τελευταία περίοδο το μόνο που έκανε η Μπαρτσελόνα ήταν να παίξει στο… ρελαντί, να διατηρήσει την διαφορά σταθερά σε διψήφιο αριθμό, ενώ δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα έφτασε και στο +20 (67-87) πιστοποιώντας την κυριαρχία της στα περίχωρα της Μόσχας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα είχε (παρά μία) διπλάσιες ασίστ από την Χίμκι (29-15!!!), διπλάσια ριμπάουντ (44-22), πολύ καλά ποσοστά εντός παιδιάς (27/48 δίποντα, 8/19 τρίποντα) και μεγαλύτερο «βάθος» στον πάγκο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικ Καλάθης με τις 15 ασίστ ήταν ο καλύτερος παίκτης της Μπαρτσελόνα, καθώς έβαλε όλους τους συμπαίκτες του μέσα στο παιχνίδι.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Κούριτς στο πρώτο ημίχρονο και ο Χίγκινς στο δεύτερο «σφράγισαν» τη νίκη της Μπαρτσελόνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Απαρατήρητοι πέρασαν οι Βορόνοφ και Βιάλτσεφ αναλογικά του χρόνου παραμονής τους στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η τρίτη περίοδος και δη τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά (52-62) με αποτέλεσμα να «καθαρίσει» και με την υπόθεση της νίκης.,

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή σε αντίληψη πάσα του Νικ Καλάθη στο πρώτο ημίχρονο, με τον Οριόλα να «τελειώνει» υποδειγματικά τη φάση και να χαρίζει μία ακόμα ασίστ στον Έλληνα πλέι μέικερ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι το γεγονός ότι είχε τα μισά ριμπάουντ και τις μισές ασίστ στο ματς, αλλά και το 37% στα δίποντα. Η Μπαρτσελόνα μόνο τα 15 λάθη της.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 48-54, 60-73, 75-87

Φενέρμπαχτσε-Μπασκόνια 96-76: Τρίποντη «καταιγίδα» και… αφηνιασμένος Ντε Κολό ενόψει Παναθηναϊκού

LIVE Φενέρμπαχτσε - Μπασκόνια

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία της Μπασκόνια με 96-76 έχοντας 15/28 τρίποντα! Ντε Κολό και Βέσελι έκαναν την διαφορά.

Την… καλύτερη προπόνηση ενόψει του αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ έκανε η Φενέρμπαχτσε κόντρα στην Μπασκόνια, κερδίζοντας με 96-73 χάρη στο εξαιρετικό δίδυμο των Νάντο Ντε Κολό και Γιαν Βέσελι, οι οποίοι σημείωσαν τους μισούς, σχεδόν, πόντους της ομάδας τους.

Ο Γάλλος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ ο Βέσελι πρόσθεσε άλλους 17 πόντους με 8/10 δίποντα. Πολύ καλή και η παρουσία του Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος είχε με τη σειρά του 14 πόντους με 4/7 τρίποντα και 3 ασίστ.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ «καθάρισε» με χαρακτηριστική άνεση τους Βάσκους αφού από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της έχοντας 15/28 τρίποντα στο σύνολο!

Το ματς

Μόνο για πέντε λεπτά η Μπασκόνια κατάφερε να μείνει στο ματς και να υπάρχει… ντέρμπι. Μετά το αρχικό 10-9 της Φενέρ στη συνέχεια η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο αφού οι Ντε Κολό και Βέσελι φρόντισαν να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +10 (28-18) με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Βιλντόζα και Πίτερς προσπάθησαν να επαναφέρουν τους Βάσκους στο παιχνίδι μειώνοντας κατά το ήμισυ την διαφορά (33-28 στο 14′) ενώ έφτασαν και σε απόσταση αναπνοής (38-37) στο 17′. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια καθώς η Φενέρμπαχτσε «απάντησε» γρήγορα με επιμέρους 13-4 για το +10 (51-41) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Κωνσταντινούπολη.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι όχι μόνο έκαναν σωστή διαχείριση της διαφοράς αλλά έφτασαν στο +17 (63-46) στο 25′ και λίγο αργότερα και στο +20 (71-51) στο 28′. Κάπου εκεί έπεσαν ουσιαστικά και οι τίτλοι τέλους του αγώνα (75-56 στο 30′). Έκτοτε η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ απλά… κράτησε δυνάμεις για την αναμέτρηση της Παρασκευής (15/1). Διατήρησε με χαρακτηριστική ευκολία τον δείκτη του σκορ κοντά στους 20 πόντους, περιμένοντας την άφιξη του Παναθηναϊκού για το παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε είχε 15/28 τρίποντα και μόνο και μόνο από αυτό το στατιστικό ήταν πολύ δύσκολο να χάσει το ματς. Βέβαια συνυπολογίστε και το εκπληκτικό 72% στα δίποντα με 23/32.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ έχοντας 27 πόντους με 7/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ. «Γεμάτο» ματς από τον Γιαν Βέσελι, ο οποίος σε 33:43 συμμετοχής μέτρησε 17 πόντους με 8/10 δίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Λορέντζο Μπράουν (14π., 4/7τρ.) και ο Μάρκο Γκουντούριτς (9π., 7ριμπ., 6ασ., 1ταπ.) ήταν εξαιρετικοί.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός τόπου και χρόνου οι ψηλοί της Μπασκόνια, Ντιόπ και Φολ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το διάστημα 15′-20′ όπου η Μπασκόνια είχε μειώσει στον πόντο (38-37), αλλά η Φενέρ με μίνι-ξέσπασμα έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (51-41) και έκτοτε δεν κινδύνευσε ξανά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό μπλοκ του Μάρκο Γκούντουριτς στον Τάντας Σεντεκέρσκις στην τελευταία περίοδο του αγώνα, με τον Σέρβο γκαρντ/φόργουρντ να… σβήσει -στην κυριολεξία- τα φώτα στον παίκτης της Μπασκόνια.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τα 15 λάθη της. Η Μπασκόνια τα 17 λάθη και την κακή της άμυνα σε όλα τα δεκάλεπτα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 51-41, 75-56, 96-76

Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 95-80: Διπλή νίκη για τους γηπεδούχουςΟ ΛεΝτέι επιχειρεί να σκοράρει προ του Γουίλιαμς στο Αρμάνι Μιλάνο - Βαλένθια

Η κούραση από την τριήμερη ταλαιπωρία στην Ισπανία ήταν μεγάλη, η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε όμως να κερδίσει τη Βαλένθια (95-80), με τον Λουίτζι Ντατόμε να ξεχωρίζει με 27 πόντους και 6/8 τρίποντα.

Το διπλό επί της Ρεάλ Μαδρίτης βγήκε ξινό στην Αρμάνι Μιλάνο, η οποία έμεινε εγκλωβισμένη για τρεις περίπου μέρες στην Ισπανία. Παρά την τεράστια ταλαιπωρία και την ελλιπή προετοιμασία, οι κόκκινοι κατάφεραν να κερδίσουν εντός έδρας τη Βαλένθια (95-80) και να βάλουν για τα καλά από κάτω την ισπανική ομάδα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Λουίτζι Ντατόμε, με 27 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 5/7 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κλειστό, με το παιχνίδι να έχει δύο βασικά χαρακτηριστικά: τη συνέπεια των ομάδων από τα 6μ75 (7/10) και τα λάθη (9). Σταδιακά, η Αρμάνι Μιλάνο βελτίωσε την ταχύτητα λήψης αποφάσεων, πήρε πολλά από τον Λουίτζι Ντατόμε και τον Ζακ ΛεΝτέι, με τους δύο φόργουορντ της ιταλικής ομάδας να αποτελούν τη βασικότερη αιτία για να ανοίξει η διαφορά. Το +1 (21-20) της πρώτης περιόδου έγινε +18 (54-36) στο ημίχρονο, διαφορά που η Βαλένθια δυσκολεύτηκε πολύ για να μαζέψει.

Οι παίκτες του Χάουμε Πονσαρνάου δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τα λάθη, βλέποντας παράλληλα τους γηπεδούχους να τα εκμεταλλεύονται και να πετυχαίνουν εύκολους πόντους. Κι αν η αντίδραση ήρθε στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αυτό ήταν απλά της στιγμής. Η Βαλένθια βρέθηκε στο -7 (76-69) με επτά λεπτά για το τέλος, έμεινε όμως εκεί.

Τα ιταλικά τρίποντα ήταν αυτά που έδωσαν τη λύση, με την Αρμάνι Μιλάνο να παίρνει τη νίκη (95-80) και παράλληλα να καλύπτει το -5 της ήττας στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, όπερ και σημαίνει πως έχει πλέον το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους πορτοκαλί.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ – Βίλιους – Σούκις.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 54-36, 76-60, 95-80.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 14 (2/6 τρίποντα), ΛεΝτέι 15 (1), Μορασκίνι 4 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ρολ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ταρζούσκι 2, Ντιλέινι 17 (4/6 τρίποντα), Μπρουκς 2, Χάινς 6 (5 ριμπάουντ), Ντατόμε 27 (4/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 12 (2 ασίστ), Πραντίγια, Πουέρτο, Λαμπεϊρί 7 (7 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 6, Τόμπι 7 ( 4 ριμπάουντ), Κάλινιτς 15 (4 ασίστ), Βίβες 6, Σαν Εμετέριο 4, Γουίλιαμς 17 (5 κλεψίματα), Χέρμανσον 2, Σάστρε 4

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 19/30 δίποντα, 16/27 τρίποντα, 9/9 βολές, 23 ριμπάουντ (16+7), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Βαλένθια: 18/28 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 17/20 βολές, 21 ριμπάουντ (13+8), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για την Αρμάνι Μιλάνο ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου (14/1, 21:00), ενώ η Βαλένθια έχει το εντός έδρας παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα (15/1, 22:00)

Μακάμπι – Ολυμπιακός 87-89: Θρυλικό διπλό με Λαρεντζάκη και Σλούκα

Ο Λαρεντζάκης πανηγυρίζει τη νίκη στο Μακάμπι - Ολυμπιακός
Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Κώστας Σλούκας έκαναν μεγάλη εμφάνιση στο Τελ Αβίβ, για να πάρει ο Ολυμπιακός τη νίκη με 89-87 επί της Μακάμπι στην παράταση και να κάνει αποφασιστικό βήμα για την οκτάδα της EuroLeague.

Εύκολο ματς δεν υπάρχει σε αυτή τη EuroLeague. Ο Ολυμπιακός πήρε στο Τελ Αβίβ με ρεκόρ 5-3 μακριά από το ΣΕΦ, ήθελε να πιέσει τη Μακάμπι προς τα κάτω για να πάρει προβάδισμα για την οκτάδα, έκανε την προσπάθειά του, άντεξε στο σαραντάλεπτο, πήγε το ματς στην παράταση και εκεί με μεγάλα τρίποντα από τους Λαρεντζάκη – Βεζένκοβ πήρε τη νίκη (89-87) για να ανέβει στο 10-8 και να ρίξει τους Ισραηλινούς στο 8-11.

Νέα μεγάλη εμφάνιση από τον ηγέτη Κώστα Σλούκα, σπουδαίος ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που μπήκε στο ματς στα τέλη της τρίτης περιόδου και δεν ξαναβγήκε ποτέ, μοιραίος για τη Μακάμπι ο Σκότι Γουίλμπεκιν που έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά αστόχησε στην τρίτη από τις τρεις βολές που κέρδισε με αποτέλεσμα η ομάδα του να γνωρίσει μια ήττα που ίσως στο τέλος της κανονικής περιόδου παίξει πολύ σημαντικό ρόλο για τη διεκδίκηση των playoffs.

Ο MVP

Αυτή τη φορά το βραβείο πρέπει να μοιραστεί στα δύο. Κώστας Σλούκας (21 πόντοι από 3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 κερδισμένα φάουλ σε 39:52) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13 πόντοι από 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 κερδισμένα φάουλ σε 17:16 ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, με τον δεύτερο να αξίζει ίσως λίγο περισσότερο το MVP. Δεν έχουμε καμία αμφιβολία πως ο Σλούκας θα του το έδινε με μεγάλη ευχαρίστηση για το πείσμα, το πάθος, την αυτοσυγκέντρωση και την αυταπάρνηση που έδειξε απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣΟ Τάιλερ Ντόρσι έχει κάνει μεγάλα ματς με τη Μακάμπι, έχει πληγώσει τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά όμως έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Σε 17:37 είχε μεν οκτώ πόντους, αλλά από 1/1 δίποντο, 1/5 τρίποντα και 3/5 βολές, έκανε δύο λάθη και τέσσερα φάουλ και δεν βοήθησε την ομάδα του. Υπήρχαν κι άλλοι σε κακή βραδιά, όπως ο Όμρι Κάσπι, ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν ο μοιραίος και ίσως μπορεί και αυτός να μπει στη συζήτηση γι’ αυτή την κατηγορία καθώς έκλεισε τον αγώνα με 25 πόντους μεν, αλλά από 2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ και οκτώ λάθη σε 33:21.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 1/6 τρίποντα έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Χαραλαμπόπουλος – Πρίντεζης είχαν και τους 13 πόντους της ομάδας τους. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν 1/8 τρίποντα και πέντε ασίστ για εννέα λάθη, στο 40′ μετρούσαν 18/21 βολές απέναντι στις 19/28 της Μακάμπι που είχε 2/4 στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα και έκλεισε τον αγώνα με 6/27 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 5/10 στο πρώτο δεκάλεπτο και από εκεί και έπειτα είχαν 1/17, την ώρα που οι Πειραιώτες μετρούσαν 8/26. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου σκόραραν 16 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, μόλις επτά είχε ο Ολυμπιακός.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη, Έλις άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που έκανε τρία λάθη και εκτέλεσε το πρώτο του σουτ μετά από 2:12! Οι Πειραιώτες δεν έβρισκαν χώρους στην επίθεση, ο Πρίντεζης έδωσε τις πρώτες λύσεις και το 10-6 στο έκτο λεπτό ήταν αποτέλεσμα των επτά λαθών που είχαν οι δύο ομάδες σε ένα πολύ νευρικό ξεκίνημα. Το 18-13 της πρώτης περιόδου κρατούσε τους Πειραιώτες κοντά, χάρη στους εννέα πόντους του Πρίντεζη, το πείσμα που έβγαλε ο Χαραλαμπόπουλος, όμως το ένα τρίποντο σε έξι σουτ και τα πέντε λάθη για τις τρεις ασίστ ήταν αριθμοί που προβλημάτιζαν.

Ένα τρίποντο του Μπράιαντ με τη βοήθεια του ταμπλό (25-16 στο 12′) βοήθησε τη Μακάμπι να κρατήσει μια απόσταση, ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, ο Σπανούλης κι ο Βεζένκοβ δεν του έδωσαν σκορ και ακόμη και στο διάστημα που οι γηπεδούχοι σίγησαν επιθετικά, οι ερυθρόλευκοι δεν εκμεταλλεύθηκαν τις ευκαιρίες τους. Ο Γουίλμπεκιν πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 37-28 και το 40-33 του ημιχρόνου έμοιαζε δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων. Το σημαντικότερο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό ήταν η έλλειψη επικοινωνίας στην άμυνα, στοιχείο που επιδεχόταν διόρθωσης.

Με ένα σερί 7-0 σε τρία λεπτά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 40-40 με τρίποντο του Σλούκα, όμως η Μακάμπι αντέδρασε εντυπωσιακά και στις δύο πλευρές, έτρεξε ένα γρήγορο 8-2 και πέρασε μπροστά με έξι, για να απαντήσουν οι Πειραιώτες με ένα δικό τους σερί 0-7 για το νέο προσπέρασμα με άλλο ένα μακρινό σουτ του ηγέτη του (48-49 στο 27′). Το ματς είχε γίνει ντέρμπι ολκής, το 55-52 της τρίτης περιόδου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς και ο Μπαρτζώκας έψαχνε ψυχραιμία για να διεκδικήσει η ομάδα του τη δέκατη φετινή της νίκη.

Με το πείσμα του Λαρεντζάκη και το ταλέντο του Σλούκα ο Ολυμπιακός έγραψε το 55-58 στο 32′, η εικόνα του ματς όμως δεν άλλαξε. Ένα χτύπημα από τη μία, ένα χτύπημα από την άλλη, οι δύο μονομάχοι στέκονταν όρθιοι, με τον Βεζένκοβ να βάζει το μεγάλο τρίποντο για το 61-65 στο 37′ και το θρίλερ να ξεδιπλώνεται. Ο Ντόρσι είχε 1/2 για το 72-71 κι ο Γουίλμπεκιν επίσης 1/2 για το 73-71, με τον Σλούκα να παίρνει την τελευταία φάση, να κερδίζει το φάουλ στα 2.9″, να βάζει τις βολές για το 73-73 και να στέλνει το ματς στην παράταση δίνοντας μισή νίκη στην ομάδα του που κράτησε το +3 του πρώτου αγώνα.

Οι άμυνες του Λαρεντζάκη, το τρίποντο του Πρίντεζη για το 75-76 και οι βολές του Σλούκα για το 75-78 έδωσαν ανάσες στον Ολυμπιακό, με τον Λαρεντζάκη και τον Βεζένκοβ να βάζουν από ένα μεγάλο τρίποντο για το 81-86, με τον Χάντερ να απαντά με τέσσερις σερί πόντους για το 85-86 στα 19″ και τον Γουίλμπεκιν να κερδίζει τρεις βολές στα 11″.

Έβαλε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη, έχασε την τρίτη και ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ στα 3.5″ για να βάλει τη μία βολή για το τελικό 87-89.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Σεμές, Ραντόικοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 (κ.α.), 87-89

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 25 (2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, 8 λάθη), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10 ριμπάουντ), Κάσπι (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 8 (1/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης, Σλούκας 21 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (2), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς, Έλις 6 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 22/36 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 25/35 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίτ, 8 κλεψίματα, 21 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/35 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 25/29 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μακάμπι θα υποδεχθεί τη Μπασκόνια (14/1 στις 21:05), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στο ΣΕΦ με τη Βιλερμπάν (15/1 στις 21:30).

Η βαθμολογία της EuroLeague: Άλμα οκτάδας για τον Ολυμπιακό, στο 10-8 οι Πειραιώτες

Ο Πρίντεζης πασάρει την μπάλα στο Μακάμπι - Ολυμπιακός

Τεράστια εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβίβ (89-87 στην παράταση), για να ανέβει στο 10-8 και να ρίξει τη Μακάμπι στο 8-11 μετά από τη 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Θρίαμβος και μεγάλο βήμα οκτάδας για τον Ολυμπιακό, που νίκησε στην παράταση τη Μακάμπι (89-87) και ανέβηκε στο 10-8 μετά από την 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Οι Πειραιώτες στάθηκαν όρθιοι, πήγαν το ματς στο Τελ Αβίβ στην παράταση και εκεί έβαλαν μεγάλα σουτ, με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να είναι ο μοιραίος καθώς είχε 2/3 βολές για το 87-88. Στο 8-11 οι Ισραηλινοί του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που έχασαν έδαφος για την οκτάδα.

Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής άνοιξε με το άνετο διπλό της Μπαρτσελόνα στη Μόσχα απέναντι στη Χίμκι (87-75), με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει 15 ασίστ, συνεχίστηκε με την ανατροπή της Αναντολού Εφές επί της Άλμπα Βερολίνου (84-76) και με την νέα εύκολη εντός έδρας νίκη της Φενέρμπαχτσε επί της Μπασκόνια (96-76), ενώ το… μενού ολοκληρώθηκε με τον άσο της Αρμάνι Μιλάνο επί της Βαλένθια (95-80) -η ιταλική ομάδα κάλυψε και το -5 της ήττας στον πρώτο γύρο.