ΑΕΚ-Ηρακλής 86-61 * ΠΑΟΚ-Περιστέρι 68-75 * Λάρισα-Κολοσσός 95-90 * Άρης-Ήφαιστος 88-77 * Λαύριο-Πανιώνιος 104-71 * Βαθμολογία Basket League

Με τον Κέντρικ Ρέι να ξεκινάει εντυπωσιακά και την επίθεση να λειτουργεί υποδειγματικά σε πρώτη και τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ επιβλήθηκε εντός έδρας του Ηρακλή (86-61) για να φτάσει τις δεκαπέντε (15) σερί νίκες στην ΕΚΟ Basket League.

Για ακόμη ένα βράδυ, η επίθεση της ΑΕΚ λειτούργησε υποδειγματικά κι έκανε τη διαφορά, την ώρα που η άμυνά της είχε σπουδαία διαστήματα μέσα στο σαραντάλεπτο. Οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν εντός έδρας του Ηρακλή (86-61) για να φτάσουν τις δεκαπέντε (15) σερί νίκες στην ΕΚΟ Basket League και να πάνε με ιδανική ψυχολογία στη Γερμανία για τον δεύτερο αγώνα με τη Βόννη στους “16” του Basketball Champions League.

Ο MVP

Ο Κέντρικ Ρέι ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι, είχε 13/16 πόντους του στην πρώτη περίοδο, αλλά αυτός που ήταν “εκεί” όταν χρειάστηκε σε άμυνα και επίθεση ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις. Ο αρχηγός της Ένωσης μπορεί να μην είχε εντυπωσιακή στατιστική (11 πόντοι με 0/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος), αλλά έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, ειδικά στην τελευταία περίοδο, πάνω στο σημείο που ο Ηρακλής έκανε την τελική προσπάθειά του για ανατροπή.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί από τα 6μ75 καθ’ όλη τη διάρκεια του σαρανταλέπτου. Ξεκίνησαν με 6/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, για να βάλουν γρήγορα τις βάσεις της επικράτησής τους. Τελείωσαν τον αγώνα με 51% από την περιφέρεια (15/29), τιμωρώντας κάθε φορά τον Ηρακλή, που επέλεγε να γυρίσει την άμυνά του σε ζώνη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι με τον Νίκο Ζήση και τον Κέντρικ Ρέι να σκοράρουν κατά ριπάς. Οι δυο τους έκαναν τη διαφορά για την ΑΕΚ, που πίεσε την μπάλα, έτρεξε το γήπεδο και έβαλε όλα τα περιφερειακά σουτ. Ειδικά ο δεύτερος έκανε ανεπανόρθωτη ζημιά στην άμυνα του Ηρακλή, δεδομένου ότι είχε 5/5 σουτ (τα τέσσερα εξ αυτών ήταν τρίποντα). Πολύ γρήγορα, οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν στο +18 (30-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου, δίχως όμως αυτό να σημάνει την… παράδοση των φιλοξενούμενων.

Σταδιακά, οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Με τον Βασίλη Καββαδά να ξεχωρίζει και τον Τζαμάλ Σούλερ να συμπράττει από την περιφέρεια, ο Ηρακλής κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά. Το -12 (44-32) του ημιχρόνου ήταν μεν μεγάλο, από την άλλη όμως κατέδειξε τη βελτίωση των κυανόλευκων στο πίσω μέρος του παρκέ, την ώρα που είχαν 2/9 τρίποντα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ διαφορετικό, κι αυτό γιατί το περιφερειακό σουτ αποδείχθηκε το μεγαλύτερο όπλο του Ηρακλή. Με τρία σερί τρίποντα σε δύο λεπτά, ο Ηρακλής κατάφερε να αυξήσει την πίεσή του στην ΑΕΚ. Πολύ γρήγορα το +15 των κιτρινόμαυρων έγινε +6 (66-59 στο 28′), σε ένα σημείο που ο Κέντρικ Ρέι άρχισε να σημαδεύει το σίδερο. Ο Άλεξ Ντέιβις επανέφερε τον Γηραιό στο -6 (60-54) στην πρώτη φάση της τέταρτης περιόδου, αλλά από εκεί και πέρα, η Ένωση έλεγξε απόλυτα την κατάσταση. Με τον Γιόνας Ματσιούλις να ηγείται σε άμυνα και επίθεση και τον Ηρακλή να έχει άσχημα ποσοστά, η διαφορά άνοιξε πάλι για να φτάσει στο +17 (76-59) στο 37ο λεπτό και κάπου εκεί να γραφτεί ο επίλογος.

Η ΑΕΚ πήρε ακόμη μία νίκη, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της, που κρατάει για δεκαπέντε (15) σερί αγώνες.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος στο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης – Συμεωνίδης – Στρέμπας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάνκοβιτς 9 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 9, Χρυσικόπουλος 3 (1), Ζήσης 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσάλμερς 3 (5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (3/4 τρίποντα), Ματσιούλις 11 (3/4 τρίποντα), Γκίκας 2, Μαυροειδής, Γιαννόπουλος 6 (2/7 τρίποντα), Σότερ 3.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καντζούρης): Τέπιτς 4 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 11 (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 12 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντέιβις 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μανωλόπουλος 6 (2), Κακαρούδης 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Γκάβιν 2.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 14/41 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 13/18 βολές, 42 ριμπάουντ (25+17), 20 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 14/31 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 18/26 βολές, 40 ριμπάουντ (30+10), 13 ασίστ, 20 λάθη, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, η ΑΕΚ παίζει εντός έδρας με το Λαύριο (14/3, 17:00), ενώ ο Ηρακλής υποδέχεται τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (15/3, 19:00). Πριν από αυτό βέβαια, η Ένωση θα δώσει τον δεύτερο αγώνα με τη Βόννη για τους “16” του Basketball Champions League με στόχο τη νίκη – πρόκριση στα προημιτελικά.

ΠΑΟΚ – Περιστέρι 68-75: Μόνος κι έρημος στην τελευταία θέση της Α1

Μόνος στην τελευταία θέση της Basket League έμεινε ο ΠΑΟΚ, μετά από την εντός έδρας ήττα από το Περιστέρι. Μία νίκη πάνω από τους Θεσσαλονικείς Άρης και Πανιώνιος.

Την 13η νίκη του σε 20 αγώνες της ΕΚΟ Basket League πήρε το απόγευμα του Σαββάτου το Περιστέρι, που πέρασε από το Παλατάκι (75-68) για να πατήσει στην τρίτη θεση της βαθμολογίας και να αφήσει τον ΠΑΟΚ στην τελευταία με ρεκόρ 5-15.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βλέπει από πάνω της τον Άρη και τον Πανιώνιο στο 6-14, ακόμη πιο μακριά τους Λαρισα, Κολοσσό, Ρέθυμνο, Ιωνικό στις οκτω νίκες και πλέον καλείται να κάνει υπέρβαση για να μείνει στην κατηγορία. Ο Σάνον Σόρτερ ήταν ο μοναδικός αξιόπιστος σκόρερ για τον Κώστα Μέξα, την ώρα που το πολύ καταπονημένο Περιστέρι έπαιρνε πολλά από τους Χάτσερ, Γκρέι, Κέιν και Μορέιρα.

Ο ΠΑΟΚ έχει πλέον ματς με το Ρέθυμνο (εκτός), τον Πανιώνιο (εντός), την ΑΕΚ (εκτός), το Λαύριο (εντός), τον Προμηθέα (εκτός) και τον Ηρακλή (εντός έδρας) και καλείται να ξεπεράσει τον εαυτό του για να μείνει στην Α1. Αν και οι έντονες αποδοκιμασίες στο φινάλε, μάλλον χειρότερη μπορούν να κάνουν την κατάσταση.

Ο MVP

Σπουδαίο ματς από τον Στίβεν Γκρέι που σε 27 λεπτά σκόραρε 19 πόντους από 7/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/4 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Μορέιρα με double-double (10 πόντοι – 10 ριμπάουντ), Χατσερ (15 πόντοι) και Σαλούστρος πλήγωσαν την πρώην ομάδα τους, οι παίκτες της οποίας “τα άκουσαν” από τους οπαδούς τους στο φινάλε της αναμέτρησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 6/22 τρίποντα έκλεισε το ματς το Περιστέρι, που έχασε επτά βολές και έκανε 12 λάθη, αλλα έβαλε είκοσι περισσότερους πόντους στη ρακέτα (18-38) και κυριάρχησε με εννεα περισσότερα καλάθια από τον ΠΑΟΚ που είχε 18/57. Ο Μπόμπι Μπράουν μπήκε στον αγώνα με εννέα γρήγορους πόντους και από εκείνο το σημείο κι έπειτα έβρισκε μόνο σίδερο, σκοράτοντας ακόμη τρεις πόντους από τη γραμμή των βολών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Μπόμπι Μπράουν “καυτό” από νωρίς (9 πόντους στο πρωτο τετράλεπτο), ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ενθουσιάσει και να ενθουσιαστεί. Το Περιστέρι ήταν όμως πολύ ισορροπημένο, πολύ σκληρό και δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να ξεφύγουν στο σκορ, με την περίοδο να κλείνει στο 19-19 μετά από 14 φάουλ! Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκαλεπτο, μέχρι ο Κέιν να σκοράρει επτά σερί πόντους για το 27-32, αλλά τους γηπεδούχους να στέκονται όρθιοι για το 35-35 του ημιχρόνου που ήταν αποτέλεσμα των πολλών μακρινών σουτ των παικτών του Μέξα και των επίσης πολλών αστοχων του Παπανικολόπουλου (2/11).

Η ανάγκη του ΠΑΟΚ τον κρατούσε όρθιο σε όλη την τρίτη περίοδο, η τέταρτη ξεκίνησε με το σκορ στο 51-52 και με τον Μορέιρα να βάζει γκολ-φάουλ για το 51-55 απέναντι στην πρώην ομάδα του. Βασιλόπουλος και Σαλούστρος έδωσαν αέρα εννέα πόντων (54-63 στο 34′) στο Περιστέρι, Μπεστ και Μαργαρίτης κράτησαν τον Δικέφαλο ζωντανό, ο Σόρτερ έβαλε βολές για το 64-67 όμως ο Χάτσερ κι ο Γκρέι έδωσαν μαξιλαράκι έξι πόντων στο Περιστέρι (66-72) που δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το Παλατάκι, τουλάχιστον όχι όσο θα έπρεπε για έναν αγώνα αυτής της κρισιμότητας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75

ΠΑΟΚ (Μέξας): Σχίζας 5 (1), Μπράουν 12 (0/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 8 (1/7 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Σόρτερ 20 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2 (7 ριμπάουντ), Ρετ 6 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσόχλας (0/4 σουτ), Χατζηνικόλας, Μπεστ 11 (2/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 4 (5 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Ξανθόπουλος, Μορέιρα 10 (10 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 7 (1/5 τρίποντα), Κέιν 12 (3 ασίστ), Γκρέι 19 (7/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), Σκορδίλης 3 (8 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας (0/3 σουτ), Γόντικας, Χάτσερ 15 (3/7 τρίποντα), Μόουζες 4 (7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 9/32 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 23/31 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 21/43 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 15/22 βολές, 48 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 18 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα πάει στο Ρέθυμνο (14/3 στις 15:30), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί τον Άρη (14/3 στις 17:45).

Λάρισα – Κολοσσός 95-90: Θρίαμβος παραμονής για τους Θεσσαλούς

Την όγδοη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λάρισα, που επικράτησε του Κολοσσού για να τον πιάσει στη βαθμολογία και να κάνει σημαντικό βήμα παραμονής στην EKO Basket League.

Καθοριστικό βήμα για την παραμονή της στην EKO Basket League έκανε η Λάρισα, που επικράτησε με το χορταστικό 95-90 του Κολοσσού για να τον πιάσει στο 8-12 μετά από την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου σούταρε καλά στο τρίποντο, έκανε λίγα λάθη και στηρίχθηκε για άλλη μια φορά στο δίδυμο των Άντονι Χίκι – Μπράντον Ρας, την ώρα που εκείνη του Άρη Λυκογιάννη έμενε χαμηλά στο περιφερειακό σουτ, προτιμούσε το inside game, είχε σε καταπληκτική κατάσταση τον Ντάνι Αγκμπελέσε αλλά έχανε για δεύτερη φορά φέτος από τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Ο MVP

Ο Άντονι Χίκι κράτησε πέρυσι το Ρέθυμνο στη μεγάλη κατηγορία και το ίδιο κάνει και φέτος με τη Λάρισα. Ο βραχύσωμος γκαρντ είχε 22 πόντους από 4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 8/10 βολές, μαζί με δύο ριμπάουντ, επτά ασίστ και επτα κερδισμένα φάουλ σε 32 λεπτά, για να πάρει το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη από τον Μπράντον Ρας των 21 πόντων από 5/6 τρίποντα.

Τρομερή επίδοση τα 9/9 δίποντα του Ντάνι Αγκμπελέσε, διπλάσιες βολές εκτέλεσε η Λάρισα από τον Κολοσσό (32-16) με τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να πετούν 12 από αυτές στα σκουπίδια! Οι Ροδίτες πέτυχαν 50 πόντους στη ρακέτα απέναντι στους 32 των γηπεδούχων, έκαναν μόλις εννέα λάθη, έβαλαν τρία περισσότερα καλάθια και έχασαν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το… τρελό ξεκίνημα της Λάρισας (20-5 στο έκτο λεπτό) απαντήθηκε από μια δυναμική αντεπίθεση του Κολοσσού που όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά για το 26-21 της πρώτης περιόδου, αλλά πέρασε και μπροστά (26-28) με καλάθι του Μωραΐτη στο 12′. Τα 5/6 τρίποντα των γηπεδούχων στο δεκάλεπτο δεν έκοψαν το ξέσπασμα της ομάδας της Ρόδου που έτρεξε επί μέρους σκορ 6-23 σε έξι λεπτά, με το 43-43 του ημιχρόνου να ενθουσιάζει για τη μάχη του β’ μέρους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να χτίσουν διαφορές, ο Αγκμπελέσε σκόραρε για το 57-58 στο 27′ κι εκεί ο Κολοσσός μπλόκαρε. Δέχθηκε ένα πολύ γρήγορο 11-2 για το 68-60 της τρίτης περιόδου, αλλά και πάλι έβγαλε αντίδραση. Έμεινε κοντά, μέχρι να έρθει στα 84″ μια φάση που οδήγησε σε αρκετή γκρίνια. Ο Χίκι έκανε το λέι-απ, ο Αγκμπελέσε έδειξε να διώχνει τη μπάλα πάνω από τη στεφάνη, οι διαιτητές έκριναν ότι υπήρξε παράβαση και μέτρησαν το καλάθι για το 86-80 που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί από τους Ροδίτες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το κλειστό της Νεάπολης, ζήτημα να πήγαν 600-700 άτομα γι’ αυτή την πολύ κρίσιμη αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Ψαριανός, Διαμαντής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 43-43, 68-60, 95-90

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 9, Τόμας 11 (1), Ρας 21 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 4 (5 ασίστ), Χίκι 22 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τσιλούλης 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Φλόιντ 7 (5 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοβ 14 (1), Ντάνιελς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κρομά 19 (6/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 6, Αγκμπελέσε 18 (9/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαλμπούρης 2, Πουλιανίτης 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Παύλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Λάρισα: 21/35 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 20/32 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικα – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσός: 29/49 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 14/16 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Λάρισα θα παίξει στη Λήμνο με τον Ήφαιστο (14/3 στις 15:00), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί τον Ιωνικό Νικαίας (14/3 στις 15:30).

Άρης – Ήφαιστος 88-77: Το κιτρινόμαυρο καράβι δεν έχει βουλιάξει ακόμη

Ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ο Άρης νίκησε τον Ήφαιστο, ανέβηκε στο 6-14 και έπιασε τον Πανιώνιο, με αποτέλεσμα να κοιτάζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια της Basket League.

Ανάσα και μάλιστα βαθιά πήρε το απόγευμα του Σαββάτου  ο Άρης, που επικράτησε του Ηφαίστου (88-77) για την 20η αγωνιστική της EKO Basket League, ανέβηκε στο 6-14 και κοιτάζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον του. Οι κιτρινόμαυροι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος και δεν έδωσαν δικαιώματα αμφισβήτησης, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 11-9 σε μία από τις χειρότερες φετινές τους εμφανίσεις. Με δεδομένο ότι ο Πανιώνιος ηττήθηκε στο Λαύριο, ο Άρης απέκτησε πλέον περισσότερες πιθανότητες για να μείνει στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ με έξι αγωνιστικές να μένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ο MVP

Ο Κεν Μπράουν πρωταγωνίστησε τις προηγούμενες εβδομάδες σε ένα σίριαλ που -ευτυχώς για τις δύο πλευρές- δεν οδηγήθηκε στα άκρα. Ο Αμερικανός ήταν ο καταλύτης στη νίκη επί του Ηφαίστου, καθώς σε 29 λέπτά συμμετοχής σκόραρε 22 πόντους από 1/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 5/8 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με δύο ριμπάουντ, πέντε ασίστ και έξι κερδισμένα φάουλ. Σταθερά καλός και ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς (13 πόντοι – 14 ριμπάουντ), που παραμένει ό,τι καλύτερο έχει να δείξει ο φετινός Άρης.

Με 1/9 δίποντα έκλεισε το ματς ο Σον Έβανς, ο βασικός ψηλός του Ηφαίστου, την ώρα που η ομάδα του είχε 38% σε αυτά τα σουτ. Ο Άρης βρήκε 45 πόντους στον πάγκο του και 11 στον αιφνιδιασμό, ο αντίπαλός του είχε μόλις δύο στο ανοιχτό γήπεδο και δεν μπόρεσε ποτέ να ανατρέψει το -24 (40-16) του πρώτου μέρους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σαρωτικός από νωρίς, ο Άρης στηρίχθηκε όπως πάντα στον Ντραγκίσεβιτς, έχτισε γρήγορα μια καλή διαφορά και έπαιξε εξαιρετική άμυνα για το 17-7 στο 8′ χωρίς να έχει εκτελέσει ακόμη τρίποντο. Σμιθ και Έβανς είχαν από δύο γρήγορα φάουλ και το 24-11 της πρώτης περιόδου έμοιαζε φυσιολογικό, όσο όμως περνούσε η ώρα, τόσο το σκορ άνοιγε με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να “πνίξουν” τους αντιπάλους τους και να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 24 (40-16) λίγο πριν από το ημίχρονο.

Δεν άλλαξαν πολλά στο τρίτο δεκάλεπτο, αν και η αλήθεια είναι πως λίγο η χαλάρωση της άμυνας του Άρη, λίγο η πολύ καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας των φιλοξενούμενων έδωσαν ενδιαφέρον στο ματς, με το 55-46 στο 28′ να πιέζει τους γηπεδούχους και το momentum να είναι στην πλευρά του Ηφαίστου. Μέχρι εκεί μπορούσε όμως η ομάδα της Λήμνου, καθώς Μπράουν και Μποχωρίδης κράτησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα για μια άνετη επικράτηση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε αυτή τη φορά το Αλεξάνδρειο, όμως ο κόσμος στήριξε για άλλη μια φορά τους κιτρινόμαυρους σε αυτή την πολύ δύσκολη και επίπονη σεζόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Σώμος, Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 10 (4/5 δίποντα, 7 ασίστ), Φλιώνης 4, Μιλόσεβιτς 13 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Ντραγκίσεβιτς 13 (6/11 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 19 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 22 (5/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Σιδηροηλίας 2, Σανδραμάνης, Σλαφτσάκης 2, Μόρις

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Έβανς 2 (1/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίλμπερτ 18 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Χαριτόπουλος 10 (2), Χάμοντς 6 (2), Σταμάτης 4, Πελεκάνος 5 (1), Τσαϊρέλης, Διαμαντάκος, Μούρτος 2, Τέρνερ 12 (4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στασινός

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/39 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 12/16 βολές, 41 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 16 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 13/34 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 9/11 βολές, 35 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 16 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Άρης θα παίξει εκτός έδρας με το Περιστέρι (14/3 στις 17:45), ενω ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί τη Λάρισα (14/3 στις 15:00).

Λαύριο – Πανιώνιος 104-71: Σαν σε προπόνηση το κυανέρυθρο φάντασμα

Σαρωτικό το Λαύριο, διέλυσε με 104-71 τον Πανιώνιο που βρίσκεται πλέον σε δεινή θέση και θα πρέπει να κάνει τεράστια υπέρβαση για να μείνει στην ΕΚΟ Basket League.

Την 11η νίκη του σε 20 αγώνες της κανονικής περιόδου της EKO Basket League 2019/20 πήρε το απόγευμα του Σαββάτου το Λαύριο, που επικράτησε του Πανιωνίου (104-71) για να τον ρίξει στο 6-14 και να τον βάλει σε ακόμη μεγαλύτερες περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Κάιλ Όλμαν και Μαλίκ Ντάιμ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, με τον Χρήστο Σερέλη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής, να δίνει ευκαιρίες σε παίκτες που δεν έχουν πρωταγωνιστικούς ρόλους και να βλέπει στην απέναντι πλευρά μια ομάδα χωρίς πείσμα, χωρίς ενέργεια, χωρίς ταλέντο και θέληση για μάχη.

Ο MVP

Ο Κάιλ Όλμαν είναι ένας ρούκι σκόρερ που δεν έχει φτάσει στο επίπεδο που όλοι περίμεναν, τουλάχιστον στο θέμα της συνέπειας, της διάρκειας και της αποτελεσματικότητας. Αυτή τη φορά ο νεαρός Αμερικανός ήταν εξαιρετικός, καθώς σκόραρε 20 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής από 5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/4 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο κλεψίματα και ένα μπλοκ.

Με 7/33 τρίποντα και με 19 λιγότερα ριμπάουντ από το Λαύριο (52-33) έκλεισε το ματς ο Πανιώνιος, με τον οποίο δεν αγωνίστηκαν ο Δημήτρης Βεργίνης και ο Φώτης Λαμπρόπουλος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα δύσκολα εύκολα έκανε από νωρίς το Λαύριο που βρήκε γρήγορα ρυθμό στην επίθεση, σκόραρε κατά ριπάς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 32-19. Με 8/13 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 10/10 βολές, με μόλις δύο λαθη και με καλή περιφερειακή άμυνα απέναντι στους κυανέρυθρους που έκαναν εννέα φάουλ στην περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Το 2-10 του Πανιωνίου για το 34-29 στο 13′ δεν τους τρόμαξε, καθώς ο Ντάιμ κι ο Όλμαν ήταν ασταμάτητοι έως το 57-44 του ημιχρόνου.

Με την επίθεση να μη λειτουργεί το ίδιο καλά, αλλά με την άμυνα να ανεβάζει στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο δεν επέτρεψε ποτέ στον Πανιώνιο να γίνει απειλητικός. Πήγε στο +23 (76-53) προς το τέλος της περιόδου και στο +30 (94-64) στο 34′, με αποτέλεσμα να μην κοιτάξει ποτέ ξανά προς τα πίσω και να φτάσει σε μια πολύ άνετη επικράτηση απέναντι σε έναν αντίπαλο που φαίνεται πως τις επόμενες μέρες θα βρεθεί μπροστά σε ακόμη πιο δύσκολες καταστάσεις.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος, αλλά… καλός ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό του Λαυρίου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ανδρικόπουλος, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-19, 57-44, 78-56, 104-71

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 17 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Όλμαν 20 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μουράτος 7, Κουζέλογλου 2, Ντάιμ 15 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάτσον 10 (5/5 δίποντα), Λεγκίκας 5 (1), Ντέιβις 6 (3/9 σουτ, 7 ριμπαουντ), Ντεκόζι 7 (1), Γερομιχαλός 6, Άουτλο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 8 (2/9 σουτ), Πέτροβιτς, Σουίτνι 18 (5/8 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 5/5 βολές), Καμαριανός 6, Καμπερίδης 5 (1/7 σουτ), ΜακΓκίλ 19 (4/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καρακεχαγιάς 2, Μαλέλης 7 (1), Τσιμπούκης, Τζουγκαράκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 32/53 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 16/17 βολές, 52 ριμπάουντ (40 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 18/39 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 14/17 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα παίξει στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ (14/3 στις 17:00), ενώ ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί στο Φάληρο τον Προμηθέα (14/3 στις 15:30).

Βαθμολογία Basket League: Άρης, Πανιώνιος και ΠΑΟΚ για μια θεση στον ήλιο

Το απόγευμα που ο Άρης πήρε τεράστια ανάσα με τη νίκη του επί του Ηφαίστου, αυτό το απόγευμα ο Πανιώνιος διασύρθηκε στο Λαύριο κι ο ΠΑΟΚ έχασε στο γήπεδό του από το Περιστέρι για να μείνει μόνος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της EKO Basket League 2019/20.

Έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου, ο ΠΑΟΚ έχει μπροστά του έναν πραγματικό Γολγοθά καθώς ψάχνει πλέον περισσότερες νίκες και από τον Αρη, αλλά και από τον Πανιώνιο. Η ομάδα του Κώστα Μέξα θα αντιμετωπίσει κατά σειρά το Ρέθυμνο (εκτός), τον Πανιώνιο (εντός), την ΑΕΚ (εκτός), το Λαύριο (εντός), τον Προμηθεα (εκτός) και τον Ηρακλή (εντός), σε ένα αρκετά δύσκολο πρόγραμμα.

Ο Πανιώνιος, από την πλευρά του, θα παίξει με τον Προμηθέα (εντός), τον ΠΑΟΚ (εκτός), τον Άρη (εντός), τη Λάρισα (εκτός), τον Ιωνικό Νικαίας (εντός) και τον Παναθηναϊκό (εκτός), με τους back-to-back αγώνες απέναντι στις ομαδες της Θεσσαλονίκης να κρίνουν σε μεγάλο βαθμό τη χρονιά. Ο Άρης, τέλος, θα αντιμετωπίσει κατά σειρά το Περιστέρι (εκτός), το Ρέθυμνο (εντός), τον Πανιωνιο (εκτός), την ΑΕΚ (εντός), το Λαύριο (εκτός) και τον Προμηθεα (εντός).