ΑΕΚ-Ήφαιστος 74-68: (Ξανά)μάθε παιδί μου άμυνα * Πανιώνιος-Περιστέρι 48-61 * Λαύριο-Κολοσσός 78-68 * Άρης-Λάρισα 90-72 * ΠΑΟΚ-Ιωνικός 110-80 * Ρέθυμνο-Ηρακλής 69-63

Δύσκολη μεν, νίκη δε για την ΑΕΚ που επικράτησε του Ηφαίστου στο ΟΑΚΑ για να μείνει στη δεύτερη θέση της ΕΚΟ Basket League.

Ημεταβατική περίοδος συνεχίζεται για την ΑΕΚ, που χωρίς τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος περνάει πλέον μια δεύτερη μίνι προετοιμασία και προσπαθεί να ανακτήσει τη συνοχή της. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε του Ηφαίστου στο ΟΑΚΑ (74-68), ανέβηκε στο 12-4 για να μείνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της ΕΚΟ Basket League και έριξε την ομάδα της Λήμνου στο 9-7 και ακόμη πιο πίσω από την πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου που θα προσφέρει το πλεονέκτημα έδρας τουλάχιστον στον πρώτο γύρο των playoffs.

Ο MVP

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν μεν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, έβαλε όμως 25 πόντους από 19 σουτ και αυτή δεν είναι μια καλή επίδοση. Θα δώσουμε τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης στον Γιόνας Ματσιούλις για τη σκληράδα που έβγαλε, για την αποφασιστικότητά του και για την ηγετική του συμπεριφορά. Ο Λιθουανός σκόραρε 8 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ και δεν έκανε λάθος στα 22 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις εννέα λεπτά έπαιξε ο Μάριο Τσάλμερς για να αστοχήσει σε ένα τρίποντο και να κάνει δύο λάθη, στο μηδέν έμεινε και ο Κέντρικ Ρέι που είχε 0/8 σουτ σε 18:45 αλλά πρόσφερε σε άλλες στατιστικές κατηγορίες. Δεν σκόραρε ούτε ο Τζεράι Γκράντ, δύο πόντους έδωσε ο Μάρκους Σλότερ στην ΑΕΚ των 7/27 τριπόντων, την ώρα που ο Ήφαιστος έμενε στο ένα επιθετικό ριμπάουντ, δεν είχε πόντο από δεύτερη ευκαιρία, δεν είχε πόντο στον αιφνιδιασμό και σούταρε με 40% στο δίποντο. Ο Σον Έβανς, πάντως, έγραψε το όγδοο double-double του στα τελευταία εννέα ματς και αν δεν ήταν κι αυτός η διαφορά στα ριμπάουντ (49-28) θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ διαδέχθηκε ένα ξέσπασμα του Ηφαίστου που πέρασε μπροστά με έξι (12-18 στο 7′), με τον Τζέρι Σμιθ να κάνει θραύση στο σκοράρισμα και την ομάδα του να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (19-23). Σλότερ και Ματσιούλις έδωσαν σκληράρα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε με βολές (26-26 στο 15′), εκεί όμως ο Ήφαιστος απάντησε με ένα σερί 9-0 σε ενάμιση λεπτό για να πάρει σημαντικό προβάδισμα, πριν ο Μολντοβεάνου κι ο Γκίλμπερτ δώσουν λύσεις για το 35-42 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ανάγκη το σκοράρισμα του Λάνγκφορντ και ο Αμερικανός βγήκε μπροστά στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με την ΑΕΚ να τρέχει ένα επί μέρους 11-2 σε πέντε λεπτά (46-44 στο 25′) και να δείχνει πλέον ικανή να χτίσει και μια διαφορά. Το δεκάλεπτο “βγήκε” στο 53-51, όμως το τέταρτο άνοιξε με τον Τολιόπουλο να βάζει πέντε σερί πόντους και τον Λάνγκφορντ να γράφει το 60-51 στο 33′ που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί. Και δεν ανατράπηκε, με τους γηπεδούχους να αντέχουν την ύστατη προσπάθεια του Ηφαίστου που μείωσε στο καλάθι (70-68 στα 22″), να ανεβαίνουν στο 12-4 και να συνεχίζουν στη δεύτερη θέση της Α1.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το ΟΑΚΑ, είχε πάντως ωραία ατμόσφαιρα εν αναμονή του Νίκου Ζήση που θα αποθεωθεί στην επιστροφή του στην ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς, Λάνγκφορντ 25 (4/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρέι (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 10 (2), Ματσιούλις 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8 (2/7 σουτ), Έβανς 14 (5/8 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίλμπερτ 17 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάμοντς 6 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτης 4 (1/5 σουτ), Τσαϊρέλης 6 (1/5 σουτ), Μούρτος, Τέρνερ

Τα ομαδικά της ΑΕΚ: 15/35 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 23/28 βολές, 49 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 12/30 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 17/21 βολές, 28 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 1 επιθετικό), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει στο Περιστέρι (25/1 στις 17:45), ενώ ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί το Λαύριο στη Λήμνο (25/1 στις 15:30).

Πανιώνιος – Περιστέρι 48-61: Κέρδισε ο λιγότερο κακός

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι, το Περιστέρι κέρδισε τον Πανιώνιο στο “Σ. Μπεφόν” (48-61), μένοντας εντός τετράδας και βάζοντας σε ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες τους κυανέρυθρους.

Ένα πραγματικά πάρα πολύ κακό παιχνίδι στο “Σ. Μπεφόν” (οι δύο ομάδες είχαν μαζί 8/53 τρίποντα και 34 λάθη!), με μεγάλη αστοχία, πολλά λάθη, χαμηλό ρυθμό και σκορ από τις δύο ομάδες, μα ακόμα περισσότερο από τον Πανιώνιο, ο οποίος δεν κατάφερε να φτάσει ούτε τους 50 πόντους (έχασε και αυτός παίκτη, τον Ντουρέν λόγω τραυματισμού) και έτσι γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, μπαίνοντας σε μεγαλύτερους μπελάδες στη “σφαγή” που γίνεται για την παραμονή. Αντίθετα, το Περιστέρι που ήταν εξίσου κακό, άστοχο ενώ έβγαλε και κούραση (έχασε και τον Χάτσερ λόγω που τραυματίστηκε), κυριάρχησε στα ριμπάουντ, ανανέωσε πολλές επιθέσεις και πήρε τρίτη διαδοχική νίκη.

O MVP

Πολύ δύσκολο να διακρίνεις κάποιον που να διακρίθηκε σε αυτό το παιχνίδι, ωστόσο οι Μπλέικ και Μόουζες έκαναν πολλή δουλειά για την ομάδα τους και μάλιστα “έγραψαν” και τους ίδιους σχεδόν αριθμούς. Είχαν από 9 πόντους και 10 ριμπάουντ, έχοντας μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι του Περιστερίου στη ρακέτα, όσο οι περιφερειακοί έχαναν τρίποντα.

Ο Πανιώνιος πέτυχε ένα τρίποντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και το επόμενο το πέτυχε στην αρχή του τέταρτου, έχοντας στο μεσοδιάστημα 1/22 τρίποντα! Τελείωσε το παιχνίδι με 3/26 τρίποντα, με το Περιστέρι να έχει 5/27! Οι γηπεδούχοι είχαν 20 λάθη, οι φιλοξενούμενοι 14, ωστοσο αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν τα ριμπάουντ του Περιστερίου. Πήρε 48 συνολικά, τα 19 εξ αυτών ήταν επιθετικά και εκεί βασίζει ουσιαστικά τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το κακό παιχνίδι από το… πρώτο δεκάλεπτο φαίνεται, όπως δηλαδή έγινε και στο “Σ. Μπεφόν”, σε μία αναμέτρηση πολύ χαμηλής ποιότητας, χαμηλού ρυθμούς και σκορ από τις δύο ομάδες και δη από τον Πανιώνιο. Οι “κυανέρυθροι” είχαν πολλές κερδισμένες βολές από τις οποίες πήραν 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ήταν απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια. Είχαν 7 συνεχόμενα άστοχα τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο για να έρθει το πρώτο εύστοχο από τον Καμπερίδη. Το πρώτο και… τελευταίο δηλαδή μέχρι την τέταρτη περίοδο, έχοντας σε αυτό το διάστημα 1/22 τρίποντα και μόλις 6 ασίστ!

Το Περιστέρι από την πλευρά του, σε ένα τέτοιο παιχνίδι δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά για να πάρει προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι και να το κρατήσει μέχρι το τέλος. Με τους Γκρέι, Μπλέικ και Μόουζες να κάνουν ολη τη δουλειά στο σκοράρισμα και με τους δύο τελευταίους να “καθαρίζουν” τα ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκε απλά να μη συνεχίσουν να κάνουν τα λάθη που είχαν στην εκκίνηση (6 στο πρώτο δεκάλεπτο).

Έτσι, ξέφυγαν με 12 πόντους στο ημίχρονο (23-35), πράγμα που αποδείχτηκε εύκολο από τη στιγμή που ο Πανιώνιος πέτυχε μόλις 4 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο! Κακή και η τρίτη περίοδος, αυτή τη φορά και για τις δύο ομάδες που είχαν από 10 πόντους! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αστοχούν από την περίμετρο, με το Περιστέρι να χαλά επίσης τα ποσοστά του από μακριά (5/21 τρίποντα στο 33′), αλλά ανανέωνε διαρκώς τις επιθέσεις του έχοντας 16 επιθετικά ριμπάουντ 4′ πριν το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη και κρατήθηκε στην τετράδα, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τον Πανιώνιο (48-61).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε μεν το “Σ. Μπεφόν”, ωστόσο αρκετός κόσμος βρέθηκε στις εξέδρες για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση, όπου μάλιστα τα μισά έσοδα από τα εισιτήρια θα διατεθούν στο ίδρυμα “Ελπίδα”, κάτι που αποτελούσε επιθυμία της γνωστής φιλάθλου του Πανιωνίου, Ρενάτας η οποία έχασε τη μάχη με τον καρκίνο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Ανδρικόπουλος, Αντ. Αναστόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 3, Βερργίνης 14 (1), Πέτροβιτς, Καμαριανός 2, Σάμουελς 12 (1), ΜακΓκίλ (6 ριμπάουντ), Σουίτνεϊ 2, Μπάουμαν 2, Καμπερίδης 5 (1), Λαμπρόπουλος 8.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Κάζινς 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 15 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπλέικ 9 (10 ριμπάουντ), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 1, Καράμπελας 10 (5 ριμπάουντ), Γόντικας, Χάτσερ, Μόουζες 9 (10 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 12/24 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 15/24 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 20 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/40 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 14/19 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος ταξιδεύει στο Ρέθυμνο για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα (25/1, 15:30), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχτεί την ΑΕΚ την ίδια μέρα (17:45), έχοντας όμως πρώτα υποδεχτεί τη Μόρναρ Μπαρ (21/1, 19:00) για το Basketball Champions League.

Λαύριο – Κολοσσός 78-68: Ένας ξεμπερδεύει, ένας έμπλεξε για τα καλά

Άλμα παραμονής στην EKO Basket League έκανε το Λαύριο, που νίκησε τον Κολοσσό και τον έσπρωξε για τα καλά στη ζώνη του υποβιβασμού

Στο 8-8 ανέβηκε το Λαύριο μετά την επικράτησή του επί του Κολοσσού (78-68) για τη 16η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League 2019/20. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης το προβάδισμα, είχε τον Κουίντον Ντεκόζι σε εξαιρετική κατάσταση και έριξε τους Ροδίτες στο 5-11 για να τους βάλει (μετά από τις νίκες του Άρη και του ΠΑΟΚ επί της Λάρισας και του Ιωνικού Νικαίας αντίστοιχα) για τα καλά σε μπελάδες όσον αφορά την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Ο MVP

Ο Κουίντον Ντεκόζι συνεχίζει σε υψηλές στροφές και ήταν και πάλι ο κορυφαίος του Λαυρίου. Έπαιξε 31 λεπτά για να σκοράρει 20 πόντους από 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/1 βολή, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και τρία μπλοκ την ώρα που ο Ντάνι Αγκμπελέσε ήταν εκείνος που ξεχώριζε από τον Κολοσσό με 16 πόντους, οκτώ ριμπάουντ, τρεις ασίστ και πέντε μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Με 4/20 τρίποντα (20%) και 20/32 βολές (62%) έκλεισε το ματς ο Κολοσσός, που δεν προηγήθηκε ποτέ και έδωσε 18 πόντους στο Λαύριο από τα 16 λάθη του. Οι γηπεδούχοι δεν έλαμψαν με την απόδοσή τους, οι Αμερικανοί πλην του Ντεκόζι δεν βοήθησαν, ωστόσο έβρισκαν συνεχώς τρόπους για να απαντούν στις προσπάθειες των Ροδιτών να μαζέψουν το σκορ και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ανώτερο από νωρίς, το Λαύριο έχτισε μια διαφορά οκτώ πόντων (9-1) μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης για να επιβάλλει το ρυθμό του. Η άμυνα των γηπεδούχων δυσκόλεψε τους ξένους του Κολοσσού, που έκαναν πάντως την αντεπίθεσή τους, έφεραν το ματς στην κατοχή (16-13 στο 7′), αλλά δέχθηκαν σερί 9-0 για το 25-13 της πρώτης περιόδου. Κρομά και Αγκμπελέσε είχαν κίνητρο και προσπάθησαν να βάλουν τους Ροδίτες στο ματς, ο Γκρίφιν και ο Ντάνιελς βοήθησαν για το 27-23, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και μεγαλύτερη αποφασιστικότητα για να κλείσουν το πρώτο μέρος στο 40-32.

Οι Ροδίτες προσπάθησαν να δείξουν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, δεν άφησαν το Λαύριο να ξεφύγει, όμως η ομάδα του Σερέλη δεν έδωσε δικαιώματα σε εκείνη του Λυκογιάννη που απλά δεν είχε όσα χρειαζόταν για να πάρει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει στην Α1. Το τελικό 78-68 ήταν δίκαιο, με τους Ροδίτες να προβληματίζονται και για τον τραυματισμό του Ντόνοβαν Τζάκσον που αποχώρησε υποβασταζόμενος στη διάρκεια του β’ μέρους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο κλειστό του Λαυρίου, που είχε αρκετή… φασαρία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Παντελίδης, Ζακεστίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 40-32, 62-46, 78-68

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Όλμαν 8 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουράτος 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουζέλογλου 9 (1), Ντάιμ 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντεκόζι 20 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Μαστρογιαννόπουλος 2 (1/6 σουτ), Λούντζης 2, Γουάτσον 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεγκίκας, Ντέιβις 12 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γερομιχαλός 8 (3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Άουτλο 3

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 16 (6/9 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 μπλοκ), Μπρέιζελτον 2, Τζάκσον 10 (3/9 σουτ), Ντάνιελς 6 (2/8 σουτ, 11 ριμπάουντ), Κρομά 18 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκρίφιν 9 (3/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μωραΐτης 5 (1), Τουντζιαράκης 2, Παύλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 19/47 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 19/24 βολές, 40 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/40 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 20/32 βολές, 44 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα παίξει στη Λήμνο με τον Ήφαιστο (25/1 στις 15:30), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί τον Προμηθέα στη Ρόδο (25/1 στις 15:30).

Άρης – Λάρισα 90-72: Εχει σφυγμό και βαριά φανέλα

Με εύκολη νίκη επί της Λάρισας συνέχισε την πορεία του στην ΕΚΟ Basket League o Άρης. Στο 5-11 η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη, στο 6-10 εκείνη του Βαγγέλη Αγγέλου

Την πέμπτη νίκη του σε 16 αγώνες στην EKO Basket League 2019/20 πήρε ο Άρης το απόγευμα του Σαββάτου (18/1) και μάλιστα απέναντι σε μία από τις ομάδες που κυνηγά για να μείνει στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν της Λάρισα με 90-72, έπαιξαν καλό μπάσκετ, είχαν ξανά γεμάτο γήπεδο και κοιτάζουν με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον, την ώρα που οι Θεσσαλοί έπεφταν στο 6-10 και έμπαιναν και πάλι σε μπελάδες. Σπουδαία εμφάνιση από τον Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς που δεν είχε αντίπαλο, ο Τζεχάιβ Φλόιντ ήταν ο μοναδικός που διασώθηκε από τη Λάρισα.

Ο MVP

Με την εμπειρία του ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς οδηγεί τον Άρη προς την παραμονή. Σε 23:42 ο ψηλός των κιτρινόμαυρων σκόραρε 22 πόντους από 10/14 δίποντα και 2/2 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα μπλοκ για να κάνει τη διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο. Εξαιρετικός ήταν και ο Τζεχάιβ Φλόιντ της Λάρισας που είχε 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 7 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής, χωρίς μάλιστα να κάνει λάθος. Μακρύς και αθλητικός, είναι ένας παίκτης που παρακολουθούν αρκετές ομάδες.

Με 25 ασίστ έκλεισε τον αγώνα ο Άρης, που έκλεψε 12 μπάλες, είχε 46 πόντους στη ρακέτα, 26 από λάθη των αντιπάλων του και 15 στον αιφνιδιασμό. Ήταν καθολική η επικράτησή του επί της Λάρισας που είχε 9/32 τρίποντα, 13 τελικές πάσες για 19 λάθη και δεν προηγήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καταπληκτικός από νωρίς, ο Άρης στηρίχθηκε στον ασταμάτητο Ντραγκίσεβιτς που πέτυχε οκτώ πόντους για το 14-4 στο πέμπτο λεπτό, πριν φτάσει και στο +17 (23-6) στο όγδοο ξανά με αιχμή του δόρατος τον έμπειρο ψηλό του. Η Λάρισα έκανε την προσπάθειά της, μάζεψε τη διαφορά αρχικά στους εννέα (25-16) και στη συνέχεια στους έξι (27-21), όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν και πάλι το γκάζι με αποφασιστικότητα, έτρεξαν ένα επί μέρους 10-2 για το 37-23 και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 43-29 που τους έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Οι κιτρινόμαυροι κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, με τον Μόρις να γράφει το 53-38 στο 25′ και σταδιακά το σκορ να ξεφεύγει μέχρι το +29 (83-54 στο 34′) που εκνεύρισε τον Αγγέλου και κάποιους από τους παίκτες της Λάρισας. Ένα timeout σε εκείνο το σημείο οδήγησε σε επί μέρους 3-16 για το 87-70, που όμως δεν είχε κανέναν αντίκτυπο στο τελικό σκορ καθώς ο Άρης έφτασε πολύ εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα και στο χειροκρότημα από το κοινό του.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος πήγε ξανά στο Αλεξάνδρειο, αυτός ο κόσμος βοηθά τον Άρη να μείνει όρθιος σε μια από τις δυσκολότερες, αν όχι τη δυσκολότερη σεζόν στη σύγχρονη ιστορία του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Παναγιώτου, Παφίλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-8, 43-29, 70-46, 90-72

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 4 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλόσεβιτς 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντραγκίσεβιτς 22 (10/14 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόρις 14 (2), Φιτζπάτρικ 7 (1), Μπράουν 12 (2), Σιδηροηλίας, Γκετσεβίτσιους 13 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλαφτσάκης 4

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 6, Ρας 8 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαραγκός, Χάρις 4 (1), Παπαντωνίου 12 (3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 2, Χίκι 16 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 6 λάθη), Τσιλούλης 8 (2), Σπυρόπουλος 6, Φλόιντ 10 (5/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 23/44 δίποντα, 11/20 τρίποντα, 11/14 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 7 επιθετικά), 25 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 17/32 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 11/14 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Άρης θα παίξει στο Φάληρο με τον Ιωνικό Νικαίας (26/1 στις 19:00), ενώ η Λάρισα θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο (25/1 στις 15:30).

ΠΑΟΚ – Ιωνικός 110-80: Σαρωτικός Δικέφαλος παραμονής

Τρομερή εμφάνιση έκανε ο ΠΑΟΚ, που διέλυσε τον αποκαρδιωτικό Ιωνικό Νικαίας στο Παλατάκι για να κάνει ένα βήμα προς την παραμονή του στην EKO Basket League.

Την πέμπτη φετινή του νίκη σε 16 αγώνες πήρε ο ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου (18/1), καθώς επικράτησε πολύ εύκολα του Ιωνικού (110-80) στο Παλατάκι για να κάνει ένα σημαντικό βήμα προς τον στόχο της παραμονής του στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη δεν έδωσε δικαιώματα σε εκείνη της Νίκαιας, την σάρωσε από το πρώτο μέρος και πήγε στο 5-3 στο γήπεδό της για να βάλει φωτιά στην ουρά της βαθμολογίας. Όσο για τον Ιωνικό; Έπεσε στο 7-9, έπαιξε κακό μπάσκετ και δεν θα προκαλέσει ιδιαίτερη εντύπωση αν σύντομα μπει σε περιπέτειες και στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο MVP

Ο Αντουέιν Γουίγκινς έχει αμφισβητηθεί πολύ στη διάρκεια της σεζόν, όμως συνεχίζει να παλεύει σε κάθε ματς σαν να είναι το τελευταίο του. Απέναντι στον Ιωνικό ο Αμερικανός σκόραρε 26 πόντους από 10/12 δίποντα και 6/7 βολές, μάζεψε έξι ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και έκοψε ένα σουτ, δεν έκανε λάθος στα 22 λεπτά που έμεινε στο παρκέ και ήταν μακράν ο κορυφαίος της ομάδας του.

Με 10/16 τρίποντα έκλεισε ο ΠΑΟΚ το πρώτο μέρος (είχε 2/8 στο δεύτερο), με 67% στο δίποντο έκλεισε τον αγώνα την ώρα που ο Ιωνικός έκανε την προσπάθειά του στην επίθεση αλλά δεν υπήρχε αμυντικά. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τους 63 από τους 110 πόντους τους στον πάγκο, έβαλαν 40 στη ρακέτα, 28 από λάθη των αντιπάλων τους και άλλους 29 στον αιφνιδιασμό, για να μη βρεθούν ποτέ πίσω στο σκορ και να φτάσουν πολύ εύκολα στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σαρωτικός από νωρίς, ο ΠΑΟΚ έχτισε προβάδισμα εννέα πόντων (15-6) στα μέσα της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Μπεστ, έκλεισε στο 27-17 το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 9/15 σουτ και εννέα πόντους στον αιφνιδιασμό, πριν οι Αμερικανοί (Σόρτερ, Σμιθ, Γουίγκινς, Νόουλς) πατήσουν το γκάζι για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 21 (48-27 στο 15′). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αρκετή ποιότητα για να κοντράρουν τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων και το 59-39 του ημιχρόνου έμοιαζε απόλυτα φυσιολογικό από τη στιγμή που οι Θεσσαλονικείς είχαν 10/16 τρίποντα (!) και 20 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων τους.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει εντυπωσιακά ποσοστά και να παίζει και καλό μπάσκετ, η διαφορά συνέχισε να ανοίγει, έφτασε τους 34 (79-45 στο 25′) και ο Ιωνικός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα σωστά στο Παλατάκι. Το 90-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε, φυσικά, κρίνει την αναμέτρηση και το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το Παλατάκι, σε ένα εύκολο όπως εξελίχθηκε ματς για τον ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ζαχαρής, Παγώνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 19 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 7, Μπεστ 15 (3/5 τρίποντα), Σαρικόπουλος (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 9 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χατζηνικόλας, Καραμανώλης, Ιατρίδης 2, Σόρτερ 20 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Γουίγκινς 26 (10/12 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Νόουλς 6

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 7 (1), Μόμπλι 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπατής 2, Σχορτσανίτης, Σίμπσον 19 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Τζόουνς 11 (2), Σάφτεναρ 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατούφας 7 (1), Κώττας 2, Δημάκος 5, Κάλαχαν 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 27/40 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 20/23 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 15/35 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 14/19 βολές, 27 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (27/1 στις 19:30), ενώ ο Ιωνικός θα υποδεχθεί στο Φάληρο τον Άρη (26/1 στις 19:00).

Ρέθυμνο – Ηρακλής 69-63: Δεν χάνουν στην έδρα τους οι Κρητικοί

Ασταμάτητο στο Μελίνα Μερκούρη, το Ρέθυμνο επικράτησε του Ηρακλή σε ένα πολύ σκληρό ματς για να ανέβει στο 7-9 και να βάλει από κάτω τον Γηραιό που έπεσε στο 6-10.

Την έβδομη εντός έδρας νίκη του σε οκτώ αγώνες στην ΕΚΟ Basket League 2019/20 πήρε το Ρέθυμνο, που λύγισε με 69-63 τον Ηρακλή για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έπαιξε με σκληράδα, είχε αποφασιστικότητα, είχε τον Κόνερ Φράνκαμπ ξανά σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά και ήρωα τον Ανδρέα Χριστοδούλου που έκρινε στο φινάλε του αγώνα με μεγάλα σουτ που λύγισαν τον Γηραιό και τον έριξαν στο 6-10.

Ο MVP

Ο Κόνερ Φράνκαμπ είναι ο κορυφαίος παίκτης του Ρεθύμνου, ο Ανδρέας Χριστοδούλου έκανε όμως τη διαφορά στο ματς με τον Ηρακλή. Έβαλε back-to-back τρίποντα στα μέσα της τέταρτης περιόδου, έβαλε δίποντο για το 66-59 στο 39, έβαλε και 1/2 βολές για το 67-61 στα 41.3″ πριν από το φινάλε, έκλεισε το ματς με 11 πόντους και έδειξε ότι παραμένει ένα πάρα πολύ σημαντικό “εργαλείο” στα χέρια του Βαγγέλη Ζιάγκου.

Με 4/16 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Ηρακλής και με τέτοιο ποσοστό δεν μπορείς να κερδίσεις εκτός έδρας ματς στην Α1. Το Ρέθυμνο σούταρε άσχημα στο δίποντο (10/32 – 36%), έκανε όμως λίγα λάθη, είχε επτά μπλοκ και 11 περισσότερες εκτελεσμένες βολές για να πάρει τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό νωρίς στο ματς, το Ρέθυμνο πήρε το προβάδισμα (11-5) πριν ο Ηρακλής κάνει το πρώτο του ξέσπασμα για να περάσει μπροστά (15-16 στο 7′) και κλείσει η πρώτη περίοδος στο 22-20. Ο Φράνκαμπ με δέκα πόντους από μόλις τρία σουτ ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, οι γηπεδούχοι πήραν στο δεκάλεπτο εννέα πόντους από λάθη των αντιπάλων τους, έχτισαν σιγά-σιγά ένα μαξιλαράκι οκτώ πόντων (33-25 στο 14′) με τους Χριστοδούλου – Καμπερίδη να δίνουν λύσεις ερχόμενοι από τον πάγκο, πριν γίνει το δεύτερο ξέσπασμα του Γηραιού που με ένα επί μέρους 3-12 σε έξι λεπτά έγραψε το 36-37 του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Ρέθυμνο να παίρνει δύο καλάθια από τους Χάρις – Λι για το 48-44 και τους Σούλερ – Χάνλαν να κρατούν τον Ηρακλή κοντά (50-49 στο 27′) σε ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από τέσσερις πόντους στα επόμενα έξι λεπτά, πριν ο Χριστοδούλου βάλει δύο τρίποντα για το 60-53 στο 35′ και δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα στους Κρητικούς. Ο ίδιος παίκτης καθάρισε το ματς, όταν σκόραρε για το 66-59 στο 39, για να δώσει στην ομάδα του την έβδομη εντός έδρας νίκη της σε οκτώ αγώνες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετό κόσμο είχε και πάλι το Μελίνα Μερκούρη, που φέτος είναι η κορυφαία έδρα της Α1.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Θεονάς, Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 4 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χότον 2, Χάρις 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χριστοδούλου 11 (2), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γαρέζος, Γκόρντον 3, Ραζής

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (8 ριμπάουντ), Καββαδάς 15 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σούλερ 17 (6/15 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβις 4, Χάνλαν 14 (5/12 σουτ, 3 ασίστ), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ, Ζάρας 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 10/32 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 21/46 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 9/9 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί τον Πανιώνιο (25/1 στις 15:30), ενώ ο Ηρακλής θα παίξει εντός έδρας με τη Λάρισα (25/1 στις 15:30).