Ίντερ-Γιουβέντους 2-1 παρ.: Με buzzer beater του Αλέξις Σάντσες κατέκτησε το Supercoppa * Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 2-3 παρ.: Της πήρε τον αέρα με πέμπτη σερί νίκη στο Supercopa * Τότεναμ-Τσέλσι 0-1: Πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ με Ρίντιγκερ

Η Ίντερ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο του 2022, με τον Αλέξις Σάντσες να σκοράρει στο 120+2′ και να κάνει το 2-1 κόντρα στη Γιουβέντους στην παράταση του Supercoppa.

Τον πρώτο τίτλο για το 2022 πανηγύρισε η Ίντερ. Οι νερατζούρι επικράτησαν 2-1 της Γιουβέντους στην παράταση και κατέκτησαν το Supercoppa Italiana. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ήταν ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 120+2′.

Η Ίντερ ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Στο 2ο λεπτό ο Πέρισιτς έκανε σέντρα, ο Τζέκο πήρε κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 6′ ο Ντε Φράι απείλησε ξανά με το κεφάλι, ενώ στο 8′ ο Μαρτίνες έκανε ένα άστοχο σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από την πάσα του Μπαρέλα.

Η Γιουβέντους πίεζε ψηλά την Ίντερ προσπαθώντας να της κόψει… τον αέρα και μάλιστα τα κατάφερε. Οι μπιανκονέρι ισορρόπησαν με τους νερατζούρι να μην μπορούν να απειλήσουν απ’ το 8′ και μετά. Στο 25′ και στη δεύτερη τους τελική οι μπιανκονέρι βρήκαν και τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μοράτα έκανε σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Σκρίνιαρ και ο ΜακΚένι με το κεφάλι σκόραρε στο 25′.

Οι μπιανκονέρι απείλησαν ξανά στο 27′ με σουτ του Κουλουσέβσκι. Η Ίντερ πήρε εκ νέου την μπάλα στα πόδια της και στο 34′ κέρδισε πέναλτι. Ο Τζέκο πήρε το πέναλτι έπειτα από μακράρισμα του Ντε Σίλιο, ο Λαουτάρο Μαρτίνες ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι νερατζούρι είχαν ευκαιρία και γι’ άλλο γκολ στο 42′, όταν ο Ραμπιό παραλίγο να βάλει αυτογκόλ σε μία απομάκρυνσή του με το κεφάλι.

Ο Αλέξις Σάντσες της Ίντερ σε στιγμιότυπο κόντρα στη Γιουβέντους για το Supercoppa 2021 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022

Ο Αλέξις Σάντσες της Ίντερ σε στιγμιότυπο κόντρα στη Γιουβέντους για το Supercoppa 2021 στο “Τζιουζέπε Μεάτσα”, Μιλάνο

Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους μπήκε έχοντας την καλύτερη στιγμή. Ο Ραμπιό γύρισε από τα αριστερά, ο Κουλουσέβσκι άφησε την μπάλα, πήρε το σουτ ο Μπερναρντέσκι με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία των νερατζούρι.

Από εκεί και πέρα η Ίντερ είχε το πάνω χέρι. Μάλιστα στο 59ο έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Ντούμφρις πήρε την κεφαλία από κοντά ο Περίν πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή και την έστειλε στο δοκάρι. Οι νερατζούρι είχαν την κατοχή και στο 69′ έχασαν νέα ευκαιρία με τον Μαρτίνες. Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο ρυθμός έπεφτε, με τους νερατζούρι να κρατούν την μπάλα, αλλά να μην γίνονται όμως ουσιαστικοί. Γκολ δεν μπήκε με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς πολλές ευκαιρίες. Ο Σάντσες έπιασε μία άστοχη κεφαλιά στο 96′, ενώ στο 102′ ο Ντιμπάλα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ενώ φαινόταν πως το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση η Ίντερ κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Νταρμιάν τσίμησε την μπάλα μέσα από την περιοχή μετά από λάθος του Σάντρο που θέλησε να γυρίσει με το στήθος και ο Αλέξις Σάντσες πέτυχε το γκολ στο 120+2′. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τους νερατζούρι να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Ντάμφρις (89′ Νταρμιάν), Μπαρέλα (89′ Βιδάλ), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Πέρισιτς (100′ Ντιμάρκο), Τζέκο (76′ Κορέα), Λαουτάρο (75′ Σάντσες)

Γιουβέντους: Περάν, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, ΜακΚένι, Λοκατέλι (90′ Μπέντανκουρ), Ραμπιό, Μπερναρντέσκι (79′ Αρτούρ), Κουλουσέβσκι (74′ Ντιμπάλα), Μοράτα (88′ Κεν)

Η “χρυσή Βίβλος”

• 9 κατακτήσεις Γιουβέντους (1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018, 2020)
  • 7 κατακτήσεις Μίλαν (1988, 1992, 1993, 1994, 2004, 2011, 2016)
  • 6 κατακτήσεις Ίντερ (1989, 2005, 2006, 2008, 2010, 2021)
  • 5 κατακτήσεις Λάτσιο (1998, 2000, 2009, 2017, 2019)
  • 2 κατακτήσεις Νάπολι (1990, 2014), Ρόμα (2001, 2007)
  • 1 κατάκτηση Σαμπντόρια (1991), Φιορεντίνα (1996), Πάρμα (1999)

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ 2-3 παρ.: Της πήρε τον αέρα με πέμπτη σερί νίκη στο clasico και τελικό στο SupercopaΟι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπαρτσελόνα για τα ημιτελικά του Supercopa 2021 στο "Κινγκ Φαχντ", Ριάντ | Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022

Η Ρεάλ έφτασε τις 5 διαδοχικές νίκες σε clasico κόντρα στην Μπαρτσελόνα, αυτήν τη φορά για τα ημιτελικά του Supercopa. Αυτήν τη φορά χρειάστηκε την παράταση για το συναρπαστικό 3-2, με τον Φεντερίκο Βαλβέρδε να σημειώνει το νικητήριο τέρμα.

Η Ρεάλ ήταν νικήτρια για 5ο σερί clasico και πρώτο σε επίπεδο ημιτελικών Supercopa. Το 3-2 επί της Μπαρτσελόνα στην παράταση ήρθε αρκετά δύσκολα, αλλά με τη συνηθισμένη μέθοδο των αντεπιθέσεων, χάρη στα γκολ των Βινίσιους, Καρίμ Μπενζεμά και Φεντερίκο Βαλβέρδε.

Στο ντεμπούτο του Τσάβι σε ντέρμπι ως προπονητής και του Φεράν Τόρες με τους “μπλαουγκράνα”, οι Λουκ ντε Γιονγκ και Άνσου Φάτι (επέστρεψε έπειτα από δύο μήνες) προσπάθησαν να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά για την Μπαρτσελόνα που είχε τις στιγμές της, αλλά απέτυχε ξανά.

Ύστερα από την 100ή νίκη της σε clasico, η Ρεάλ περιμένει το νικητή του έτερου ημιτελικού μεταξύ Ατλέτικο και Αθλέτικ (13/1, 21:00, Novasports 2HDlive από το SPORT24) στο “Κινγκ Φαχντ”, με τον τελικό να διεξάγεται την Κυριακή.

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπαρτσελόνα για τα ημιτελικά του Supercopa 2021 στο "Κινγκ Φαχντ", Ριάντ | Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπαρτσελόνα για τα ημιτελικά του Supercopa 2021 στο “Κινγκ Φαχντ”, Ριάντ

Οι δύο ομάδες δεν πήραν από νωρίς το ρόλο που συνήθως υιοθετούν τα τελευταία χρόνια στα ντέρμπι τους. Η Ρεάλ είχε μία ελαφριά κατοχή της μπάλας και δεν έπαιζε με αντεπιθέσεις, η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να επιτεθεί κυρίως με ψηλές μπαλιές.

Με το πέρασμα των λεπτών όμως, η τάξη… αποκαταστάθηκε, κάτι που ευνόησε τους “μερένγκες”. Για ακόμα ένα clasico έβρισκαν χώρους στα μετόπισθεν των “μπλαουγκράνα”, όμως αυτήν τη φορά στοχευμένα, αφού ο Βινίσιους έπαιζε στην πλευρά του γηραιότερου ποδοσφαιριστή στην ιστορία των ντέρμπι του Ντάνι Άλβες (σε ηλικία 38 ετών και 251 ημερών ξεπέρασε τον Χουάν Μανουέλ Πίντο).

Ύστερα από κλέψιμο του Καρίμ Μπενζεμά στον Σέρζιο Μπουσκέτς, η μπάλα έφτασε στον Λούκα Μόντριτς κι αυτός έδωσε πίσω στον Γάλλο, που έβγαλε ασίστ στον Βινίσιους ακριβώς σε αυτό το κενό. Ο Βραζιλιάνος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 στο 25′ και να βάλει δύσκολα στους Καταλανούς. Η αντίδραση άργησε να έρθει. Τουναντίον, η Ρεάλ απείλησε με μακρινά σουτ του Βινίσιους και του Μάρκο Ασένσιο, ξανά στην αντεπίθεση.

Όταν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα άκουσαν τις φωνές του Τσάβι, πίεσαν πιο ψηλά και για πρώτη φορά δυσκόλεψαν τη Ρεάλ. Οι απρόβλεπτες κινήσεις του Ουσμάν Ντεμπελέ ήταν ένα πρόβλημα για τους πρωτοπόρους της La Liga, όμως και το εναέριο παιχνίδι του Λουκ ντε Γιονγκ. Σε μία φάση που συμμετείχαν οι δύο επιθετικοί στο 41′ (και χάρη σε ένα κακό διώξιμο του Έντερ Μιλιτάο) ήρθε η ισοφάριση από τον Ολλανδό.

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τα ημιτελικά του Supercopa 2021 στο "Κινγκ Φαχντ", Ριάντ | Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τα ημιτελικά του Supercopa 2021 στο “Κινγκ Φαχντ”, Ριάντ

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με δύο αλλαγές της Μπαρτσελόνα, που έπαιξαν σημαντικό ρόλο. Ο Πέδρι μπήκε στο ματς μαζί με τον Αμπντεσαμάντ Εζαλζουλί (αντικατέστησε τον άφαντο Τόρες) και έκανε άνω κάτω την άμυνα της Ρεάλ. Μέσα σε ένα 10λεπτο, η Μπαρτσελόνα είχε τέσσερις τελικές που ανησύχησαν τους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι.

Η Μπαρτσελόνα δεν αξιοποίησε το μομέντουμ και η άνοδος της Ρεάλ σε συνδυασμό με τις αλλαγές, σταμάτησαν το σφυροκόπημα. Η είσοδος του Ανσού Φατί έπειτα από δύο μήνες δεν έφερε άμεσα αποτελέσματα για την Μπαρτσελόνα, σε αντίθεση με την είσοδο του Ροντρίγκο, που έκανε πιο επικίνδυνη τη Ρεάλ από τα άκρα. Ο Μπενζεμά προειδοποίησε στο 69′ με δοκάρι και τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2-1, φτάνοντας τα 23 γκολ σε 26 παιχνίδια τη φετινή σεζόν και τα 11 κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Η έξοδος του Ντάνι Άλβες για τον Νίκο οδήγησε σε τριάδα στην άμυνα της Μπαρτσελόνα και ακόμα περισσότερους παίκτες να πιέζουν μπροστά. Ο Τζόρντι Άλμπα έβγαλε σέντρα στο 83′ και ο Φάτι σηματοδότησε την επιστροφή του με γκολ, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Μάλιστα, οι Καταλανοί πατούσαν συνέχεια περιοχή και απείλησαν με την ολική ανατροπή, αλλά τους πρόλαβε το σφύριγμα για την παράταση.

Ο Ρόναλντ Αραούχο της Μπαρτσελόνα μονομαχεί με τον Βινίσιους της Ρεάλ για το Supercopa 2021 στο "Κινγκ Φαχντ", Ριάντ | Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022

Ο Ρόναλντ Αραούχο της Μπαρτσελόνα μονομαχεί με τον Βινίσιους της Ρεάλ για το Supercopa 2021 στο “Κινγκ Φαχντ”, Ριάντ

Στον επιπλέον χρόνο η Μπαρτσελόνα έκλεισε τη Ρεάλ στο γήπεδό της, όμως δεν ήταν το ίδιο απειλητική με το κλείσιμο του 90λεπτου. Σε μία αντεπίθεση στο 98′, οι Μαδριλένοι έκαναν αυτό που γνωρίζουν πολύ καλά, εκμεταλλεύτηκαν την ανοιχτή άμυνα των Καταλανών και με τον Φεντερίκο Βαλβέρδε έκαναν το 3-2.

Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά και τρίτη σερί χρονιά η Μπαρτσελόνα αποκλείεται στα ημιτελικά, ενώ για τρίτη σερί χρονιά η Ρεάλ προκρίνεται στον τελικό. Οι “μερένγκες” περιμένουν στον τελικό της Κυριακής την ομάδα που νίκησε και τους δύο πέρυσι στο πρωτάθλημα, την Ατλέτικο, ή την ομάδα που νίκησε και τους δύο πέρυσι στο Supercopa, την Αθλέτικ, οι οποίες θα λύσουν τις διαφορές τους την Πέμπτη στο ίδιο γήπεδο και την ίδια ώρα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλβες (78′ Νίκο), Αραούχο, Πικέ, Άλμπα, Φρ. Ντε Γιονγκ (46′ Πέδρι), Μπουσκέτς, Γκάβι (78′ Ντεπάι), Τόρες (46′ Εζαλζουλί, 110′ Τζουτγκλά), Λ. Ντε Γιονγκ (66′ Φάτι), Ντεμπελέ

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (91′ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Κρόος, Καζεμίρο, Μόντριτς (83′ Βαλβέρδε), Ασένσιο (68′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Βινίσιους (110′ Καμαβινγκά)

Supercopa: Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

SCOREBOARD

SUPERCOPA

ΤΕΛΙΚΟ (ΠΑΡ)
Μπαρτσελόνα2
Ρεάλ Μαδρίτης3

Τότεναμ – Τσέλσι 0-1: Καθάρισαν την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ με Ρίντιγκερ οι μπλε

Η Τσέλσι νίκησε και στο δεύτερο σκέλος την Τότεναμ στην έδρα της με 1-0 για τον ημιτελικό του Λιγκ Καπ και τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης για ένατη φορά στην ιστορία της. Ο Αντόνιο Ρίντιγκερ στο 18′ σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα του Τόμας Τούχελ.

Η Τότεναμ υποδέχθηκε την Τσέλσι στη ρεβάνς του 2-0 του Στάμφορντ Μπριτζ για την ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας, με τους μπλε να επικρατούν με 1-0 και στη ρεβάνς χάρη στο γκολ του Ρίντιγκερ και να τσεκάρουν το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Πλέον η Τσέλσι περιμένει τον αντίπαλό της για τον τελικό της διοργάνωσης. Άρσεναλ και Λίβερπουλ δεν έχουν αναμετρηθεί μέχρι στιγμής, με τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο Άνφιλντ να διεξάγεται το βράδυ της Πέμπτης (13/01).

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Τόμας Τούχελ ήταν ανώτεροι και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι “μπλε” πήραν κεφάλι στο σκορ στο 18ο λεπτό με τον Αντόνιο Ρίντιγκερ. Ο Μάουντ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Γερμανός στόπερ πρόλαβε την έξοδο του Γκολίνι και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Πριν από το γκολ του Ρίντιγκερ έχασε την καλύτερή της στιγμή στο 12′ με το άστοχο τετ-α-τετ του Λουκάκου, μέσα από τη μικρή περιοχή. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν δίχως αποτέλεσμα, με εξαίρεση μια υποψία πέναλτι.

Στο 40ο λεπτό, ο Χόιμπιεργκ έκανε μια κίνηση προς την περιοχή με τον Ρίντιγκερ να τον ανακόπτει αντικανονικά. Η αρχική απόφαση του διαιτητή ήταν πέναλτι, ωστόσο με παρέμβαση του VAR, την άλλαξε σε φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και τα έπαιξαν όλα για όλα στην προσπάθειά τους να διεκδικήσουν την πρόκριση στον τελικό.

Στο 56ο λεπτό ο Μάρινερ καταλόγισε για μια ακόμα φορά πέναλτι για την Τότεναμ σε μαρκάρισμα του Κέπα πάνω στον Μόουρα, ωστόσο με νέα παρέμβαση του VAR το πήρε πίσω. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ισπανός κίπερ έδειξε τα αντανακλαστικά του σε προσπάθεια του Έμερσον Ρογιάλ, μέσα από την περιοχή.

Η Τότεναμ βρήκε δίχτυα στο 64ο λεπτό με τον Χάρι Κέιν, έπειτα από τραγικό λάθος της άμυνας της Τσέλσι. Ο αρχηγός των σπιρουνιών ήταν εκτεθειμένος, καθώς τον κάλυπτε μόνο ο Ρίντιγκερ και όχι ο Κέπα που είχε βγει εκτός εστίας.

Μετά από αυτή τη φάση, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με την Τσέλσι να διατηρεί το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και να τσεκάρει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Στο 87ο λεπτό το παιχνίδι διακόπηκε, καθώς έπρεπε να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες σε οπαδό, ωστόσ μετά από λίγα λεπτά το παιχνίδι συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε κανονικά.

Τότεναμ: Γκολίνι, Τανγκανγκά, Σάντσεζ, Ντέιβις, Έμερσον Ρογιάλ, Γουίνκς (81′ Σκιπ), Χόμπιεργκ, Ντόχερτι (65′ Σεσενιόν), Μόουρα, Λο Σέλσο (71′ Χιλ), Κέιν.

Τσέλσι: Κέπα, Κρίστενσεν (66′ Σίλβα), Σαρ, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο (82′ Λόφτους – Τσικ), Κόβασιτς (77′ Καντέ), Χάντσον – Οντόι, Μάουντ (66′ Ζιγιές), Βέρνερ (66′ Αλόνσο), Λουκάκου.