Έχασε αλλά… δεν χάθηκε η Σάκκαρη * Πόλο Α1 Γυναικών: Δύο στα δύο η ΑΕΚ, πρώτη νίκη ο Εθνικός * «Τρίποντο» για ΑΕΚ κόντρα στο Μαρκόπουλο – Ανατροπή της Θέτιδος Βούλας, «Αυτοκτονία» για τον ΠΑΟΚ – Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

ΒΙΝΤΕΟ: Έχασε αλλά… δεν χάθηκε η Σάκκαρη

Την πρώτη της ήττα στους WTA Finals γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία υπέκυψε απέναντι στην Πάουλα Μπαντόσα με 7-6(4), 6-4.

Η Ισπανίδα συνέχισε τις τρομερές εμφανίσεις στη 2η μέρα του τουρνουά στη Γκουανταλαχάρα και έκανε το «2Χ2», πανηγυρίζοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση.

Η Σάκκαρη θα έχει μια ακόμα ευκαιρία να προχωρήσει στη διοργάνωση, στο ματς-τελικό με την Σαμπαλένκα τη Δευτέρα (15/11) στις 22:00.

Η 26χρονη Ελληνίδα ήταν εκπληκτική σε διαστήματα του αγώνα και πάλεψε για τη νίκη και το εισιτήριο στον ημιτελικό του WTA Finals. Όμως έχασε το πρώτο σετ από την Μπαντόσα, το θρίλερ συνεχίστηκε και στο δεύτερο αλλά η Ισπανίδα είχε απαντήσεις στις προσπάθειες της Σάκκαρη.

Πόλο – Α1 Γυναικών: Δύο στα δύο η ΑΕΚ, πρώτη νίκη ο Εθνικός

Πόλο - Α1 Γυναικών: Δύο στα δύο η ΑΕΚ, πρώτη νίκη ο Εθνικός

H AEK επιβλήθηκε με 20-6 του Ηλυσιακού και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Α1 πόλο γυναικών.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ η ομάδα της Κικής Λιώση δεν αντιμετώπισε προβλήματα μέσα στο ματς. Η Ένωση προηγήθηκε με 8-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και έκτοτε έκανε διαχείριση στον αγώνα.

Για τις νικήτριες πέντε τέρματα σημείωσε η Στρατηδάκη.

ΑΕΚ – Ηλυσιακός ΑΟ 20-6

Οκτάλεπτα: 8-1, 3-2, 4-1, 5-2.

ΑΕΚ (Κική Λιώση): Τσουρή, Πασκάλε 2, Κάσσαρη 1, Λούδη, Γαβαλά, Μαστροκάλου 1, Μιχαηλίδου 3, Στρατηδάκη 5, Κώτσια, Κούμπρα 2, Τσιμάρα 2, Γροζοπούλου 1, Αρχοντάκη, Κοβάσεβιτς 1, Ζαχαρίου, Τσιμάρα 2.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Τσόκας): Κώτσου, Μανιάτη, Παπασιφάκη, Μοσχοφίδου, Πάτερου 1, Κωνσταντία, Μπακομήτρου, Σκαρπαλέζου 2, Αρώνη, Σκαρπαλέζου, Λιαπάκη 2, Γονίδη, Σαράκη, Ρηγοπούλου, Παναγιώτη 1.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο γυναικών σημείωσε ο Εθνικός που επιβλήθηκε με 15-5 του ΝΟ Λάρισας για τη δεύτερη αγωνιστική.

Για τις νικήτριες από τέσσερα γκολ σημείωσαν οι Ιουλιάννα Κοντονή και η Άλκηστη Μπενέκου.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ NOBELHELLAS  5-15

Οκτάλεπτα: 2-5, 2-4, 1-4, 0-2

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Γαλανόπουλος): Ζαφειράκη, Κοκκίνου, Τουλουμτζίδου 1, Τζελέπη 1, Καρυπίδου Μελίνα Σιμέλα, 1 Μπαλατσά, Κολτσίδα 1, Ρότζερς, Σακελλαρίου, Γαλανοπούλου Θεοφανία, Χασιώτη, Γαλανοπούλου Ειρήνη, Καρυπίδου Ηρώ Βασιλεία 1, Λαμπρονίκου.

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBELHELLAS (Μάρκο Μίσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Χαραλαμπίδη Ιωαν., Ελληνιάδη 2, Κοντονή 4, Μπάκοτς, Χατζηκυριακάκη 1, Μπενέκου 4,  Ρακιντζή, Χαραλαμπίδη Στεφ. 2, Μπέτα 1, Βρακά, Μπερίκου, Γκοτζιά, Καραμπέτσου.

«Τρίποντο» για την ΑΕΚ κόντρα στο Μαρκόπουλο

ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου για την όγδοη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η Ένωση έφτασε τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα και εξακολουθεί να κοιτάει ψηλά. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έκανε περίπατο στο πρώτο και στο δεύτερο σετ.

Το Μαρκόπουλο έδειξε ανταγωνιστικό στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή προηγήθηκαν με 1-4 με την ΑΕΚ να μπαίνει γρήγορα στο σετ. Το προβάδισμα άλλαζε συχνά χέρια με τις γηπεδούχες να προσπερνούν με 19-16.

Το Μαρκόπουλου δεν κατέθεσε τα όπλα με το σετ να είναι σε ισορροπία αρκετές φορές. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έφτασε στο 28-26 και στο 3-0 στα σετ μένοντας ψύχραιμη στο φινάλε.

Τα σετ (3-0): 25-17, 25-15, 28-26.

Βόλεϊ – Τρομερή ανατροπή της Θέτιδος Βούλας – «Αυτοκτονία» για τον ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα η Θέτιδα Βούλας έκανε τρομερή ανατροπή στην έδρα του ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ. «Αυτοκτονία» για τον Δικέφαλο που προηγήθηκε με 2-0.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκε με 6-2, ενώ στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (8-3).

Το προβάδισμα του Δικεφάλου διατηρήθηκε για τη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, οι αθλήτριες της Θέτιδας έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας αρχικά σε 22-20, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 22-22, με τον ΠΑΟΚ τελικά να παίρνει το πρώτο σετ με 26-24.

Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες πορεύτηκαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 7-7, με τον Δικέφαλο στη συνέχεια να μένει πίσω στο σκορ με 7-9.

Οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίζσουν, με ένα σερί, σε 15-15. Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν και πάλι ισόπαλες μέχρι το 20-20, με τον Δικέφαλο τελικά να κατακτά και το δεύτερο σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν και πάλι μαζί με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στα μέσα του σετ με 12-10. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει αυτό το προβάδισμα 1-2 πόντων (20-18, 20-19) όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 20-20.

Παρά τις προσπάθειες των παικτριών του Δικεφάλου να κατακτήσουν το σετ, αυτό δεν κατέστη δυνατό, με το σετ να καταλήγει στις αντιπάλους με 23-25.

Στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα Βούλας πήρε προβάδισμα με 9-14, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 20-20 με την Μερτέκη, ενώ πήρε προβάδισμα με 23-21. Όμως δεν ήταν ψύχραιμος μέχρι το τέλος και η Θέτιδα ισοφάρισε σε 2-2 με 23-25.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο καλά (2-0, 4-2, 5-3) όμως η ομάδα της Αθήνας πέρασε μπροστά στο… ημίχρονο του τάι-μπρέικ με 6-8.

Ο Δικέφαλος με μπλοκ της Τσιόγκα ισοφάρισε σε 11-11. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και οι φιλοξενούμενες με 18-20 έφυγαν με τη νίκη με 2-3.

ΠΑΟΚ – Θέτιδα Βούλας: 2-3

Τα σετ: 26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20

Volley League Γυναικών: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα του από τον Άρη πέρασε με «καθαρή» νίκη από τη Νέα Ερυθραία (3-0) κόντρα στις Αμαζόνες για την όγδοη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών και στρέφει πλέον την προσοχή του στο ευρωπαϊκό ματς με την Οστράβα.

Το τριφύλλι κατέκτησε με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ ωστόσο πιέστηκε αρκετά στα άλλα δύο. Οι Αμαζόνες έδειξαν, με εξαίρεση το πρώτο σετ, όταν είναι μία αξιόμαχη ομάδα και είναι στις υποψήφιες για την οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 22 βαθμούς έναν πίσω από τον Άρη που εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Για το τριφύλλι ακολουθεί το ματς με την Οστράβα για τη φάση των «32» του Τσάλεντζ Καπ. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου υποδέχεται τον ΑΟ Θήρας για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Αμαζόνες έμειναν στους 9 βαθμούς και την όγδοη θέση. Η ομάδα της Νέας Ερυθρίας ταξιδεύει στη Νάξο για την ένατη αγωνιστική σε ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι στον Πανναξιακό.

Τα σετ 0-3 (13-25, 24-26, 23-25)