Άρης-Ηρακλής 69-63: Φιλί ζωής για τους “κιτρινόμαυρους” * Λάρισα-ΠΑΟΚ 95-85 * Περιστέρι-Ρέθυμνο 71-61 * Ήφαιστος-Πανιώνιος 79-74 * Κολοσσός-ΑΕΚ 70-79

Ο Άρης μεταμορφώθηκε στη δεύτερη περίοδο, ξέσπασε στην τρίτη και πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη (69-63) και βαθμολογική ανάσα στον μαραθώνιο της σωτηρίας επί του Ηρακλή. Έπιασε τον ΠΑΟΚ και δίνει πρόωρο “τελικό” με τη Λάρισα την επόμενη εβδομάδα.

ΟΆρης ήταν με την πλάτη στον τοίχο πριν από την έναρξη του αγώνα, βρέθηκε να χάνει 9-18 στην πρώτη περίοδο, κι όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να πάρει τη νίκη επί του Ηρακλή, (69-63) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Έτσι οι “κιτρινόμαυροι”, έπιασαν τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία και παρέμειναν ζωντανοί στη μάχη της παραμονής τους στη Basket League, η οποία εν πολλοίς θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Λάρισα. Κακή ήττα για τον γηραιό που ξεκίνησε καλά, είχε μία καταστροφική τρίτη περίοδο, μείωσε στο καλάθι στα τελευταία λεπτά, αλλά άστοχα τρίποντα και λάθη στέρησαν την ανατροπή.

O MVP

Οι Μποχωρίδης και Μπράουν έκαναν σπουδαίο παιχνίδι. Ο πρώτος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη. Ο δεύτερος τελείωσε το ματς με 15 ποντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Αμφότεροι οδήγησαν τον Άρη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε, όμως, τα κομβικά καλάθια του Ντραγκίσεβιτς στο τέλος, ο οποίος είχε επίσης 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, κάνοντας πολύ δουλειά στη ρακέτα, μαζί με τον Μόρις που είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Ηρακλής ξεκίνησε “καυτος” με 5/8 και συνέχισε εκτελώντας ασταμάτητα από την περίμετρο, αλλά οχι το ίδιο εύστοχα με 5/20! Ακόμα πιο άστοχος, όμως, ήταν κοντά στο καλάθι με 11/27 δίποντα. Ο Άρης από την πλευρά του, ξεκίνησε με 0/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε 4/15 στα επόμενα τρία, αλλά τη διαφορά την έκαναν τα 24/40 δίποντα που είχε. Αξιοσημείωτο πως στο come back των γηπεδούχων, σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, το επιμέρους σκορ ήταν 42-24!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τραγικό ξεκίνημα από τον Άρη, με μεγάλη αστοχία, βιαστικές επιλογές και νευρικότητα. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπορούσαν να βρουν σκορ εντός παιδιάς και μοιραία βρέθηκαν νωρίς-νωρίς με 10 πόντους πίσω (5-15) αφού ο Ηρακλής ήταν πολύ πιο “φρέσκος” και σαφώς πιο εύστοχος, παίρνοντας σκορ και από τους πέντε παίκτες που ξεκίνησαν. Από 6 του έδωσαν οι Τέπιτς και Σούλερ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 3/5 τρίποντα, την ώρα ποι οι γηπεδούχοι δεν είχαν ευστοιχήσει από την περίμετρο μετά από έξι προσπάθειες στο 9-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ήταν “διδακτικά” για τον Άρη, που κατάλαβε ότι μέσα από την άμυνά του θα βρει ενέργεια, αιφνιδιασμούς και σκορ στην άλλη πλευρά του παρκέ. Το πέτυχε μέχρι το 13′ με σερί 11-0 και μπροστάρη τον Μποχωρίδη (11 πόντους). Η ειδοποιός διαφορά των δύο ομάδων παρέμεινε η ευστοχία από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να έχουν 1/9 τρίποντα και τον Γηραιό να έχει 7/13 μέχρι το ημίχρονο. Ο Χάνλαν με 10 πόντους ήταν οδηγός των φιλοξενούμενων που έδειξαν μία “εμμονή”, όμως, στα μακρινά σουτ. Όταν αυτά δεν έμπαιναν, ο Άρης είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, βρήκε γρήγορα καλάθια με τους Μπράουν και Μποχωρίδη και κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (29-32) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Ηρακλής αποφάσισε να πάει κοντά στη ρακέτα, πήρε 6 πόντους με καλάθι και φάουλ των Καββαδά και Ντέιβις, αλλά στην άλλη πλευρά έβλεπε τον Μποχωρίδη να ηγείται και τον Μόρις να “εκτελεί”. Ο πρώτος έφτασε τους 16 πόντους, ενώ ο δεύτερος με δικό του τρίποντο έφτασε τους 8 και έβαλε μπροστά τον Άρη για πρώτη φορά μετά απο 26 λεπτά αγώνα (42-41). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη του Ηρακλή (έφτασε τα 11) και ολοκλήρωσαν ένα σερί 13-0 για το 49-41 στο 29′, έχοντας βελτιωθεί και στο τρίποντο μετά τα 0/6 της πρώτης περιόδου (συνέχισαν με 4/9). Ο Μπράουν μπήκε και αυτός στον… χορό του σκοραρίσματος κάνοντας σπουδαίο εμφάνιση εκτελεστικά και δημιουργικά, ο Ηρακλής από την πλευρά του πέτυχε μόλις μία βολή μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και ο Άρης με επιμέρους 17-1 ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με διψήφια διαφορά (53-42).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με άμυνα ζώνης να σταματήσουν το σερί των “κιτρινόμαυρων” και προσωρινά κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 8 πόντους, με το δέκατό τους τρίποντο (είχαν μόλις 6 εύστοχα δίποντα) δια χειρός Ζάρα. Τα πολλά λάθη του Ηρακλή έδωσαν ευκαιρία για σκοραρισμα στον Αρη δια χειρός Μιλόσεβιτς, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” πήραν σκυτάλη σε δικά τους λάθη και έδωσαν αιφνιδιασμούς και σερί 6-0 στο συγκρότημα του Καστρίτη που είδε τη ζώνη να αποδίδει, μειώνοντας στο καλάθι (60-58) στο 38′. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Ντραγκίσεβιτς, όμως, έφεραν ξανά τον Άρη στο +6 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα με τον Άρη να παίρνει μία σπουδαία νίκη (69-63)

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο το Αλεξάνδρειο και πολύ “ζεστή” ατμόσφαιρα από τους φίλους του Άρη που προσπάθησαν να βοηθήσουν την ομάδα τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τσαρούχα, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φιτσπάτρικ, Μποχωρίδης 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Φλιώνης, Ντραγκίτσεβιτς 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόρις 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουν 15 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Μιλόσεβιτς 7 (7 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 7 (2), Σλαφτσάκης 5.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 7 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καββαδάς 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Σούλερ 8 (1/6 τρίποντα), Ντέιβις 11 (2), Χάνλαν 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερέαφορ 3 (1), Ζάρας 5 (1), Καλαϊτζίδης, Γκάρετ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 24/40 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 9/18 βολές, 37 ριμπάουντ (30+7), 16 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 11/27 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 11/16 βολές, 34 ριμπάουντ (28+6), 15 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 6 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Άρης υποδέχεται τη Λάρισα στις 18/1 (15:45), ενώ την ίδια μέρα (15:30) ο Ηρακλής παίζει στο Ρέθυμνο με την ομώνυμη ομάδα.

Λάρισα – ΠΑΟΚ 95-85: Βήμα σωτηρίας οι Θεσσαλοί, μεγάλα ζόρια για τον Δικέφαλο

Θρίαμβος για τη Λάρισα, που επικράτησε του ΠΑΟΚ (95-85) και τον άφησε δύο νίκες πίσω στο παιχνίδι της παραμονής στην ΕΚΟ Basket League. Μεγάλη εμφάνιση από τον Άντονι Χίκι.

Δεν ήταν “ακόμα ένα ματς του πρωταθλήματος”, αλλά ένας αγώνας με χαρακτήρα… τελικού. Η Λάρισα νίκησε τον ΠΑΟΚ (95-85), πήγε στο 6-9 και άφησε τους Θεσσαλονικείς στο 4-11, δεν πήρε τη διαφορά από το παιχνίδι του Α’ γύρου της EKO Basket League 2019/20, απέκτησε όμως ένα σαφές προβάδισμα στο παιχνίδι της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Με τον Άντονι Χίκι να κάνει πράγματα και θαύματα και τους Γκάρετ – Χάρις να τον ακολουθούν, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου συνδύασε καλό μπάσκετ με θέαμα και ουσία, την ώρα που ο καταπονημένος ΠΑΟΚ στηριζόταν στον πληθωρικό Ζέιν Νόουλς αλλά δεν έπαιρνε όσα περίμενε από τους Άνταμ Σμιθ – Σάντον Σόρτερ.

Ο MVP

Πέρυσι κράτησε το Ρέθυμνο στη μεγάλη κατηγορία με πέντε σερί νίκες στο τέλος της σεζόν, φέτος έχει αποφασίσει να κάνει το ίδιο με τη Λάρισα. Ο Άντονι Χίκι δεν… γεμίζει το μάτι, είναι ένας βραχύσωμος γκαρντ αλλά έχει καρδιά χιλίων λεόντων και το απέδειξε και απέναντι στον ΠΑΟΚ. Σκόραρε 26 πόντους από 10/14 δίποντα και 2/7 τρίποντα σε 31 λεπτά συμμετοχής, έβαλε καλάθια με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, γέμισε τη στατιστική του με δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ και τρία κλεψίματα και ήταν ο ξεκάθαρος MVP της αναμέτρησης.

46 πόντους πέτυχε η Λάρισα στη ρακέτα, μόλις έναν είχε όμως από δεύτερες ευκαιρίες και αστόχησε και σε εννέα βολές. Ο Αγγέλου είδε τους παίκτες του να σκοράρουν 18 στον αιφνιδιασμό, την ώρα που ο Χαραλαμπίδης έπαιρνε μόλις τέσσερις σε αυτή την κατηγορία και έξι από λάθη των αντιπάλων του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό ματς από νωρίς έγινε στη Νεάπολη, με τους γηπεδούχους να συνδυάζουν ενθουσιασμό με αποτελεσματικότητα για το 19-8 στο έβδομο λεπτό χάρη στα 4/6 τρίποντά τους την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε 0/4 και τρία λάθη. Το 25-10 στο 9′ έβαλε τους φιλοξενούμενους σε μια δύσκολη κατάσταση, το 34-19 στο 12′ από το τρίποντο του Χίκι έδειξε να τους σοκάρει ακόμη περισσότερο, όμως ο Σόρτερ έβαλε σε εκείνο το σημείο εννέα σερί πόντους για να μαζέψει τη διαφορά στους επτά (43-36) πριν η Λάρισα απαντήσει με ένα μικρό 5-0 για το 48-36 και ο ΠΑΟΚ κάνει το ίδιο με ένα δικό του 0-6 για το 48-42 του ημιχρόνου που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Σόρτερ και Σμιθ (με τρίποντο) μείωσαν στον πόντο (48-47) στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου, εκεί όμως η Λάρισα βρήκε ξανά μεγάλα σουτ με τον Ρας να βάζει τρίποντο για το 55-49. Ακολούθησε ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων για την ισοφάριση στο 25′ (60-60) και το προσπέρασμα με τον Νόουλς να φθείρει τους αντιπάλους του, το 69-70 του δεκαλέπτου ενθουσίασε ακόμη περισσότερο τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που έκαναν κι αυτοί την προσπάθειά τους, όμως οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στη νίκη με τον Μπίλι Γκάρετ να κάνει τη διαφορά από τη γραμμή των βολών.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Τρομερή ατμόσφαιρα στο κλειστό της Νεάπολης, που είχε πολύ κόσμο και για τις δύο ομάδες. Οι φίλοι του ΠΑΟΚ έδωσαν έναν πιο… “άγριο” χαρακτήρα στην αναμέτρηση, που ήταν το ματς της αγωνιστικής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Καλδίρης, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 18 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/15 βολές, 4 ασίστ), Ρας 8 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 13 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαντωνίου 9 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παρκς 11 (5/6 δίποντα), Χίκι 26 (10/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Χείλαρης, Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 2, Φλόιντ 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 11 (3/5 τρίποντα), Σχίζας 3 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Σόρτερ 16 (4/14 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νόουλς 18 (8/12 δίποντα, 2/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίγκινς 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπεστ 4 (0/5 σουτ), Καραμανώλης, Σαρικόπουλος 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 25/38 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 15/24 βολές, 25 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/34 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 17/21 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Λάρισα θα παίξει στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη (18/1 στις 15:45), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την Ιωνικό Νικαίας (18/1 στις 15:45).

Περιστέρι – Ρέθυμνο 71-61: Ο Γκρέι το κρατά στην τετράδα

Σπουδαία εμφάνιση από τον Στίβεν Γκρέι, που οδήγησε το Περιστέρι στη νίκη επί του Ρεθύμνου (71-61). Χωρίς διπλό σε οκτώ αγώνες οι Κρητικοί.

Σταθερά στην τετράδα, το Περιστέρι νίκησε το Ρέθυμνο (71-61) για τη 15η αγωνιστική της EKO Basket League 2019/20 και άφησε στην άκρη την καταπόνησή του από τα διαδοχικά ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη. Για να φτάσει, βέβαια, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου στο 10-5 χρειάστηκε μια μεγάλη εμφάνιση από τον Στίβεν Γκρέι που κάλυψε το κακό απόγευμα των περισσότερων συμπαικτών του, την ώρα που οι Κρητικοί έχαναν για όγδοη φορά σε ισάριθμους αγώνες μακριά από το γήπεδό τους στο οποίο έχουν βέβαια έξι νίκες σε επτά ματς.

Ο MVP

Ηγέτης ο Στίβεν Γκρέι, έπαιξε 28 λεπτά για να σκοράρει 20 πόντους από 1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 6/6 βολές, να πάρει έξι ριμπάουντ, να μοιράσει τέσσερις ασίστ και να κερδίσει πέντε φάουλ από τους αντιπάλους του.

Πολύ κακό απόγευμα για το Ρέθυμνο που είδε τους Λι – Χάρις να έχουν μαζί 1/12 σουτ. Συνολικά οι Κρητικοί είχαν 34% στο δίποντο, 26% στο τρίποντο και 56% στις βολές (17/30), βρήκαν μόλις τέσσερις πόντους στον αιφνιδιασμό και 11 στον πάγκο τους, την ώρα που το Περιστέρι έβαζε 26 στη ρακέτα σε μια αρκετά μέτρια για τα δεδομένα του εμφάνιση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ανταγωνιστικό στο ξεκίνημα, το Ρέθυμνο πήγε σε μεγάλες επιθέσεις, κράτησε το σκορ χαμηλά (6-7 στο 5′), όμως δεν σταμάτησε το ξέσπασμα των γηπεδούχων που με ένα σερί 9-0 πήγε στο +8 (15-7 στο 7′) και με τρίποντο του Χάτσερ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-10. Μόουζες και Γκρέι έβαλαν την ομάδα τους στο +13 (32-19), όλα έδειχναν να λειτουργούν καλά για το Περιστέρι, μέχρι οι Κρητικοί με τον Φράνκαμπ να κάνει θραύση στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους να τρέξουν ένα εκπληκτικό σερί 0-13 για το 32-31 που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Το Ρέθυμνο πέρασε και μπροστά (35-36 στο 22′) για να πιέσει ακόμη περισσότερο το Περιστέρι, που πάντως στη συνέχεια πάτησε απότομα το γκάζι και με ένα 17-6 έχτισε προβάδισμα δέκα πόντων (52-42) στο 28′. Σπυριδονίδης και Γκόρντον μείωσαν στους επτά (66-59 στο 36′), ο Φράνκαμπ έριξε τη διαφορά στους πέντε όμως ένα μακρινό σουτ του Αγραβάνη έκρινε οριστικά το ματς και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους που δείχνουν να προσπαθούν να σταθούν όρθιοι έχοντας δύο διοργανώσεις και διαδοχικά παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στο Ανδρέας Παπανδρέου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μορέιρα 9 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Βασιλόπουλος 9 (1), Γκρέι 20 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάζινς 2, Σκορδίλης, Σαλούστρος 4, Γόντικας 5, Χάτσερ 3 91/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μόουζες 6 (6 ριμπάουντ)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 4 (1/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρις (0/6 τρίποντα), Κάρτερ 17 (1/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκόρντον 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 21 (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χριστοδούλου 7 (1), Χότον, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 3 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γαρέζος, Ραζής

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 15/27 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 11/16 βολές, 35 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 10/29 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 17/30 βολές, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικα – 15 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει στο Φάληρο με τον Πανιώνιο (18/1 στις 17:45), ενώ το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί τον Ηρακλή (18/1 στις 15:30).

Ήφαιστος – Πανιώνιος 79-74: Συνεχίζουν να “βλέπουν” τετράδα στη Λήμνο

Με τον Σον Έβανς “διπλό” για έβδομη φορά στα τελευταία οκτώ ματς, ο Ήφαιστος νίκησε τον Πανιώνιο (79-74) και έμεινε κοντά στην πρώτη τετράδα της EKO Basket League.

Την ένατη νίκη του σε 15 αγωνιστικές της EKO Basket League 2019/20 πήρε ο Ήφαιστος, που επικράτησε (79-74) του Πανιωνίου που με τη σειρά του έπεσε στο 6-9. Η ομάδα της Λήμνου είδε τον Σον Έβανς να γράφει το έβδομο double-double του στα τελευταία οκτώ ματς, τον Τζέρι Σμιθ να είναι ο πρώτος σκόρερ, έκανε λίγα λάθη και “έσβησε” τους κυανέρυθρους πλην των Βεργίνη – Σάμουελς που συνεχίζουν να είναι οι κορυφαίοι της ομάδας του Λίνου Γαβριήλ. Ο πρώτος, μάλιστα, λίγο έλειψε να γράψει και triple-double, ίσως να το είχε κάνει αν έπαιζε λίγο περισσότερο.

Ο MVP

Σε τρομερή κατάσταση ο Σον Έβανς, έγραψε το έβδομο double-double του στα τελευταία οκτώ ματς. Ο Αμερικανός έκανε τη διαφορά με την αποτελεσματικότητά του κοντά στο καλάθι και συνεχίζει να είναι το σημείο αναφοράς στη φροντ λάιν του Ηφαίστου.

15 επιθετικά ριμπάουντ πήρε ο Ήφαιστος, που σκόραρε 23 πόντους από δεύτερες προσπάθειες και κάλυψε έτσι τους μόλις τρεις στο τρανζίσιον. Με το triple-double “φλέρταρε” ο Δημήτρης Βεργίνης (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 30 λεπτά), την ώρα που ο Σαμάρντο Σάμουελς πετούσε στα σκουπίδια επτά από τις 15 βολές που εκτέλεσε. Ο Πανιώνιος έκλεισε τον αγώνα με 16 ασίστ για 16 λάθη, βρήκε μόλις 17 πόντους στον πάγκο του και δίκαια έχασε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα, ο Ήφαιστος πήρε δύο τρίποντα από τον Μολντοβεάνου για το 14-7 στο έκτο λεπτό. Ο Πανιώνιος έμεινε ακόμη πιο πίσω (21-9 στο 8′) καθώς μετρούσε μόλις 2/12 σουτ μέχρι εκείνο το σημείο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -13 και έμεινε σε αυτή τη διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος και της δεύτερης περιόδου, βρήκε όμως ρυθμό στην επίθεση και με τους Βεργίνη – Σάμουελς έμεινε σχετικά κοντά για να ελπίζει σε κάτι περισσότερο από μια καλή εμφάνιση. Το 46-38 του ημιχρόνου του το επέτρεπε.

Οι κυανέρυθροι συνέχισαν να στηρίζονται στον Βεργίνη, η άμυνά τους έγινε πολύ πιο αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Λαμπρόπουλος με λέι-απ μείωσε στον πόντο (52-51 στο 25′) και οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανησυχούν. Έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 (61-56), πήραν ένα τρίποντο από τον Γκίλμπερτ για το 68-59 στο 32′ και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, καθώς ο Χάμοντς έβαλε δίποντο για το 77-69 στο 38′ όταν ο Πανιώνιος έκανε την ύστατη προσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι τούμπα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος βρέθηκε στο κλειστό της Λήμνου, που είχε λίγες άδειες θέσεις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Διαμαντής, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 46-38, 61-56, 79-74

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 12 (2/8 τρίποντα), Έβανς 14 (7/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (1/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πελεκάνος 2, Χάνονς 4 (2/7 σουτ), Σταμάτης 3 (1), Τσαϊρέλης 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Διαμαντάκος, Γκίλμπερτ 6 (2/6 τρίποντα), Μούρτος 9 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 8 (2/3 δίποντα, 4/6 βολές), Βεργίνης 17 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σουίτνι 5 (1), Καμαριανός 3, Σάμουελς 24 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/15 βολές, 8 ριμπάουντ), ΜακΓκίλ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πέτροβιτς, Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαμπρόπουλος 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 17/35 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 18/27 βολές, 41 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 15 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 17/35 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 22/35 βολές, 40 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ήφαιστος θα πάει στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (18/1 στις 17:00), ενώ ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί το Περιστέρι (18/1 στις 17:45).

Κολοσσός – ΑΕΚ 70-79: Λάνγκφορντ λαμπρός την οδηγεί

Κιθ Λάνγκφορντ και Χάρης Γιαννόπουλος έβαλαν μεγάλα σουτ στο φινάλε, για να περάσει η ΑΕΚ από τη Ρόδο (79-70) και να μείνει στη δεύτερη θέση της ΕΚΟ Basket League.

Λίγες μέρες μετά από την αποχώρηση του Χάουαρντ Σαντ-Ρος για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η κάπως σοκαρισμένη ΑΕΚ επιβίωσε στη Ρόδο. Νίκησε δύσκολα τον Κολοσσό (79-70) για να ανέβει στο 11-4, να μείνει στη δεύτερη θέση της ΕΚΟ Basket League 2019/20 και να μπει σε μια νέα εποχή στην οποία θα πρέπει να αλλάξει αρκετά το στυλ παιχνιδιού της για να καλύψει πλέον την απουσία του Κουβανού. Ο Κιθ Λάνγκφορντ κι ο Χάρης Γιαννόπουλος καθάρισαν στα τελευταία λεπτά με μεγάλα σουτ, ο Νίκος Γκίκας έκανε σπουδαία δουλειά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και οι Ροδίτες έπεσαν στο 5-10 που τους βάζει για τα καλά σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Ο MVP

Ο Κιθ Λάνγκφορντ είναι η σημαντικότερη μορφή που έχει περάσει από την ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια και συνεχίζει να το αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία. Ο Αμερικανός έπαιξε 35 λεπτά, σκόραρε 20 πόντους από 4/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/6 βολές, μάζεψε τρία ριμπάουντ, μοίρασε τρεις ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, κέρδισε εννέα φάουλ από τους γηπεδούχους και έβαλε στο φινάλε ένα μεγάλο μακρινό σουτ για το 68-72 που ουσιαστικά έκοψε τα πόδια των παικτών του Κολοσσού.

Με 3/15 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Κολοσσός, την ώρα που η ΑΕΚ είχε ευστοχήσει σε εννέα περισσότερα για να κάνει τη διαφορά από την περιφέρεια και με δύο μακρινά σουτ να πάρει τη νίκη. Οι κιτρινόμαυροι πέτυχαν 32 πόντους από τα 18 λάθη του Κολοσσού, που με τη σειρά του είχε 36 πόντους στη ρακέτα και 35 από τους αναπληρωματικούς του, αλλά και 13 λιγότερους από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Λάνγκφορντ “ζεστό” νωρίς, η ΑΕΚ έχτισε ένα προβάδισμα εννέα πόντων στο τέταρτο λεπτό (3-12), το διατήρησε στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου (9-18 στο 8′), όταν όμως ο Κολοσσός πρόσεξε τη μπάλα και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, μάζεψε τη διαφορά μέχρι τους δύο (16-18 στο 10′). Οι Ροδίτες έγιναν ανταγωνιστικοί, ο Γιαννόπουλος έβαλε πέντε σερί πόντους για το 21-30 και εκεί ήρθε ένα επί μέρους 10-2 για το 31-32 στο 17′, με αποτέλεσμα το ματς να γίνει πιο σκληρό και την ΑΕΚ να κρατά το προβάδισμα χάρη στον Γκίκα που σκόραρε, δημιουργούσε και έκανε εξαιρετική δουλειά διαβάζοντας την άμυνα των γηπεδούχων.

Γκικας και Ρογκαβόπουλος έδωσαν σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (42-50), με την ΑΕΚ να κρατά μια καλή απόσταση από τους γηπεδούχους που βρέθηκαν στο -11 από τρίποντο του Έλληνα γκαρντ των κιτρινόμαυρων στο 26′ αλλά συνέχισαν να παλεύουν. Ο Τουντζιαράκης κι ο Γκρίφιν μείωσαν στους τέσσερις στο 29′ και το 52-58 του δεκαλέπτου κρατούσε το ενδιαφέρον στα ύψη. Τζάκσον και Τουντζιαράκης συνέχισαν να “χτυπούν” την ΑΕΚ, το 65-65 στο 35′ ξεσήκωσε τον κόσμο και οι μάχες σώμα με σώμα διαδέχονταν η μία την άλλη. Ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ (68-72) στο 37′ και ένα του Γιαννόπουλου στην επόμενη φάση (68-75) έκαναν τη δουλειά για τους φιλοξενούμενους, που έστω και δύσκολα έμειναν στη δεύτερη θέση της Α1.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος βρέθηκε στο κλειστό της Καλλιθέας, το οποίο είχε ωραία, μπασκετική ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Σταματόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 33-39, 52-58, 70-79

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκπεμπέσε 6 (7 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Μπρέιζελτον, Γκρίφιν 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντάνιελς 8 (1), Κρομά 17 (6/9 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζάκσον 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης, Πουλιανίτης, Μωραΐτης 6 (3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τουντζιαράκης 13 (5/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Παύλος

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (4/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος 11 (2), Γκίκας 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 4, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Ρέι 2, Τολιόπουλος 7 (1), Ματσιούλις, Κακλαμανάκης, Γιαννόπουλος 11 (1/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλότερ 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 20/32 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 21/27 βολές, 31 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 5 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 14/35 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 15/20 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα παίξει στο Λαύριο (18/1 στις 15:45), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον Ήφαιστο στο ΟΑΚΑ (18/1 στις 17:00).